Connect with us
Reklama
Aktuality

Polsko uznalo chybu při posuzování územního plánu Bogatyně aktualizováno

Published

on

Bogatyně navzdory neukončeným jednáním s Českem na konci května schválila změnu územního plánu, kterou mimo jiné umožnila rozšíření dolu o 14,6 hektaru směrem k hranici s Českou republikou.
Bogatyně navzdory neukončeným jednáním s Českem na konci května schválila změnu územního plánu, kterou mimo jiné umožnila rozšíření dolu o 14,6 hektaru směrem k hranici s Českou republikou.

Polsko uznalo pochybení při posuzování územního plánu města Bogatyně, informovalo v dnešní tiskové zprávě ministerstvo životního prostředí. Změny plánu, jež byly jednou z klíčových podmínek pro rozšíření hnědouhelného dolu Turów v těsném sousedství české hranice, považovalo ministerstvo i Liberecký kraj za nezákonné. Polská strana podle nich nečekala na řádné ukončení mezinárodních konzultací ke změnám územního plánu a nezohlednila české připomínky. Česko kvůli tomu svolalo na minulý týden mimořádné jednání.

Bogatyně navzdory neukončeným jednáním s Českem na konci května schválila změnu územního plánu, kterou mimo jiné umožnila rozšíření dolu o 14,6 hektaru směrem k hranici s Českou republikou.

Česká strana žádala od Polska například informace o vlivu změny na vodní zdroje, upřesnění vyhodnocení vlivu kumulovaných emisí na ovzduší, doplnění údajů o vlivu na zemědělský půdní fond a jiné biotopy, doplnění vyhodnocení hlukové zátěže českého území nebo popis plánovaných monitorovacích opatření.

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) dnes ČTK řekl, že je dobře, že Poláci pochybení uznali. „Na věci to ale zatím nic nemění. My budeme trvat na tom, aby to (změnu územního plánu Bogatyně) zrušili a vydali znova, až budou vypořádané připomínky,“ řekl. Liberecký kraj se mimo jiné dohodl s hygieniky na měření hluku na české straně v obcích nejblíže dolu. Chce zjistit, zda už teď kvůli vykácení stromů nepřekračuje hlukové limity.

Polské Generální ředitelství pro ochranu životního prostředí by mělo informaci o postoji k českému požadavku na zrušení plánu doručit před středou 28. srpna, kdy se ve Varšavě uskuteční jednání české a polské vlády. „Vedle požadavku na zrušení územního plánu města Bogatyně, pokud se do té doby již nestane, a následné řádné dokončení mezistátních konzultací, zopakuje česká vláda rovněž požadavek na jasné stanovení mechanismu kompenzací za případně způsobené újmy v důsledku činnosti dolu Turów,“ uvedlo ministerstvo.

Zástupci obou zemí jednali také o procesu posuzování dopadů na životní prostředí (EIA) k rozšíření těžby v dole. Záměr by se měl veřejně projednat 19. září přímo v Bogatyni. Česko požaduje také veřejné slyšení v České republice. Obě strany plánují na září i mezistátní konzultace k dokumentaci EIA.

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit by se měl důl až na 30 kilometrů čtverečních a těžit Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou.

Ministerstvo životního prostředí dostalo v rámci přeshraničního posuzování dopadů na životní prostředí zhruba 5000 připomínek. Obyvatelé z příhraničí se obávají ztráty vody, zvýšení hluku a také prašnosti. (ČTK)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

PRIMÁTORE, ALESPOŇ PODĚKUJ

Published

on

Havárie kolektorů ve Varšavě ukázala v praxi, jak podivný je vztah polské vlády a vedení Varšavy z opoziční Občanské platformy. Po havárii šly odpady z třetiny Varšavy do řeky Visly a vedení Varšavy uklidňovalo obyvatele, že se nic moc neděje. Vláda hartusila, že jde o ekologickou katastrofu. Po třech dnech se pod Varšavou ukázal na hladině Visly smradlavý „sliz“ a vedení města si uvědomilo, že nemá prostředky na zvládnutí katastrofy a ucpané podzemní potrubí se opravit podaří až v řádu týdnů či měsíců. Kývlo tedy na dříve odmítnutou pomoc polské armády a souhlasilo s vybudováním provizorního pontonového mostu a náhradního potrubí, čili řešení, které navrhl vládní krizový štáb. Zdá se, že se po 14 dnech podařilo únik ze třetiny varšavských záchodů znovu dopravit do čističky odpadních vod. Pontonový most s potrubím bude ovšem celé Varšavě na očích, nejméně až do říjnových voleb.

Primátor Varšavy Rafał Trzaskowski, politická hvězda Občanské platformy zůstal osamocen, a tím, že zprvu odmítal pomoc vlády a vojska, ztratil autoritu podobně jako při povodních někdejší primátor Prahy Igor Němec. Pochopitelně politici vládní PiS si takovou nahrávku na smeč nenechali ujít a obviňování primátora z neschopnosti je tou nejmenší a jemnou kritikou. To, co se objevovalo na polských internetových diskuzních fórech, si český čtenář jistě dokáže představit. Netřeba překládat. Jedna teze ale stojí za citaci: PRIMÁTORE, ALESPOŇ PODĚKUJ.

Continue Reading

Aktuality

MARTIN WEISS: Komu vadí Nabarvené ptáče

Published

on

S Polskem se v západní veřejné diskusi často zachází nefér. A zdaleka zde nejde jen o obraz současné vlády. Tím prvním, kdo vám to připomene, budou ovšem samotní Poláci, a to často ublíženeckým způsobem, který je kontraproduktivní a moc přátel mu nezískává. Jeho reakce občas připomínají toho nesnesitelného žáka, který si stěžuje učiteli: A jak to, že jiným tohle prochází, a mně ne?

Polsko pro to má důvody, z nichž historie druhé světové války je jen jedním z mnoha. Je vůči Polsku nespravedlivá. Počínaje třeba tím, že z Norimberského procesu se stal globálně přijímaný model spravedlnosti nad válečnými zločiny, a málokomu vadila důležitá skvrna na kráse – že součástí norimberského kánonu je i sovětská lež o katyňském masakru. Západ vidí Polsko jako zemi neochotnou konfrontovat se se svými antisemitskými tendencemi. Polsku se může zdát, že v očích Západu je historie druhé světové války redukována na holokaust, zatímco osud Poláků se z ní vytrácí. A přitom chování Němců v okupovaném Polsku i bez holokaustu musí platit za jedno z nejhorších zvěrstev v evropských dějinách. Jenže když se to řekne takhle, je zřejmé, že z té debaty nikdy porozumění vzejít nemůže.

celý text na Echo24.cz

Continue Reading

Aktuality

Napadení Polska

Published

on

V pátek, 1. září 1939 po dlouhotrvající politické krizi napadlo Německo Polsko. Německá invaze začala leteckým útokem na nebráněné město Wielun v 4:40 ráno. Přes 1200 lidí bylo zabito. Toto byl první válečný zločin během 2. světové války. 4:45 ráno německá cvičná bitevní loď Schleswig-Holstein (na tzv. přátelské návštěvě) zahájila palbu na polské námořní depo a posádku ve Westeplatte. O hodinu později první německé jednotky překročily hranici.

pokračování na valka.cz

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • PRIMÁTORE, ALESPOŇ PODĚKUJ 10.9.2019
  Havárie kolektorů ve Varšavě ukázala v praxi, jak podivný je vztah polské vlády a vedení Varšavy z opoziční Občanské platformy. Po havárii šly odpady z třetiny Varšavy do řeky Visly a vedení Varšavy uklidňovalo obyvatele, že se nic moc neděje. Vláda hartusila, že jde o ekologickou katastrofu. Po třech dnech se pod Varšavou ukázal na […]
  Jaromír Piskoř
 • MARTIN WEISS: Komu vadí Nabarvené ptáče 10.9.2019
  S Polskem se v západní veřejné diskusi často zachází nefér. A zdaleka zde nejde jen o obraz současné vlády. Tím prvním, kdo vám to připomene, budou ovšem samotní Poláci, a to často ublíženeckým způsobem, který je kontraproduktivní a moc přátel mu nezískává. Jeho reakce občas připomínají toho nesnesitelného žáka, který si stěžuje učiteli: A jak […]
  Jaromír Piskoř
 • Kongres českých polonistických studií 10.9.2019
  Kongres si stanovil několik cílů. Především chce ukázat odborné veřejnosti, jaký je v České republice stav bádání v různých disciplínách, týkajících se Polska. To ale zdaleka není všechno: kongres chce také podat přehled o tom, jak pokračuje spolupráce českých a polských vědců, pedagogů a odborníků obecně v různých vědních oborech a konkrétně ukázat, jak se […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality