Connect with us
Reklama
Aktuality

Polsko slavilo Den ústavy. Varšava viděla vojenskou přehlídku a Tusk zkritizoval vládu

Published

on

Poláci slaví jeden ze svých nejvýznamnějších státních svátků, Den ústavy. Dokument z roku 1791 je označován za první moderní evropskou ústavu a druhou na světě, po té americké. Ve Varšavě proběhla celá řada akcí včetně velké vojenské přehlídky. Na místní univerzitě vystoupil s projevem šéf Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk, který současnému konzervativními kabinetu vzkázal, že ústavu není možné jeden den oslavovat a zbytek roku porušovat.

Den ústavy je pro Poláky každoročně velkou událostí. Dokument starý 228 let ctí jako jeden z pilířů své státnosti, který zároveň potvrzuje, že Polsko je jednou z kolébek demokracie. „Je to náš velký úspěch, který se později stal vzorem pro jiné evropské státy a jiné státy světa,“ uvedl polský prezident Andrzej Duda. Pravidelná slavnostní přehlídka se letos nesla ještě ve slavnostnějším duchu. S heslem „Silní v aliancích“ jí vláda chtěla připomenout 15 let členství v Evropské unii a dvě dekády v NATO. Po břehu Visly pochodovalo dva tisíce vojáků a projely dvě stovky vozidel – armádních, policejních i záchranářských. Varšavské nebe zaplnily letouny a vrtulníky.

Ve stejnou dobu, kdy probíhala přehlídka, vystoupil v areálu varšavské univerzity s přednáškou Donald Tusk. Končící šéf Evropské rady se považuje za neoficiálního lídra polské opozice. Předem si vyslechl kritiku, že svátek zneužívá k politickému boji. „Nemůže to být tak, že ti u moci jednou za rok slaví svátek ústavy a každodenně ji obcházejí,“ prohlásil Tusk, někdejší předseda středové Občanské platformy (PO), která je v současnosti nejsilnější opoziční stranou. 

Jednobarevná vláda národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) je u moci od roku 2015. Od té doby PiS ovládla klíčové instituce v zemi včetně justice, centrální banky nebo veřejnoprávních médií. Kvůli změnám v justici vede Evropská komise proti Varšavě řízení kvůli možnému ohrožení právního státu.

V Polsku se spekuluje o Tuskově možném návratu do domácí politiky. Zda o tom uvažuje i sám Donald Tusk, se ale posluchači na varšavské univerzitě nedozvěděli. „Donald Tusk je politikem, který rád vyhrává. Jestli zjistí, že má šanci vyhrát prezidentské volby, které se budou konat v květnu 2020, jsem si jistý, že do nich půjde,“ očekává novinář deníku Rzeczpospolita Michal Szuldrzyński.

Před prezidentskými volbami ale čekají Polsko ještě dvoje další – tento měsíc evropské a na podzim parlamentní. Právě ty prozradí o rozložení politických sil v zemi více. A až jejich výsledek naznačí, zda bude Tusk chtít za dva roky slavit Den ústavy v roli hlavy státu.

ct24.ceskatelevize.cz

AUTOR pet
zdroj: ČT24, ČTK

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Šéf Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek v rozhovoru pro MF DNES

Published

on

Polsko je v drůbežím mase soběstačné z 283 procent. Poskytuje exportní dotace jeden zlotý, tedy šest korun, na kilogram. Kuřata se dovážejí ze Slovenska do Polska, kde se porazí a kuřecí maso se veze zpátky jen kvůli dotacím. Polští zemědělci neplatí zdravotní a sociální pojištění, odvádějí nižší daně. Mají úplně jiné podmínky. Když Češi v roce 2004 domlouvali podmínky při vstupu do EU, večer už bouchali šampaňské. Poláci jednali přes noc a mají lepší podmínky. Je to i tím, že jsou větší.

Chtěli jsme přece volný trh bez hraničních kontrol a platí nějaká pravidla a kontrolní mechanismy.
Kdo chce vyvézt přebytky do Česka, udělá to. Problém ale je, že podnákladové dovozy narážejí na český zákon o cenách, který jednoznačně říká, že ten, kdo prodává spotřebiteli, nesmí od dodavatele požadovat nižší cenu, než jsou náklady a přiměřený zisk. Jenomže my toto právo nevymáháme. Pomohlo by také, kdyby u sebe měla celní správa veterináře a policistu, mohli by pak zastavit každé auto a provést kontrolu nejen dokladů, ale i kvality zboží. Skončily by černé dovozy.

Ale k tomu byste potřeboval armádu úředníků.
Nejde o to, zastavit každé auto, ale o možnost zkontrolovat každé auto. Nikdo by zároveň nevěděl, že přijde kontrola.

Cožpak dnes někdo v potravinářském závodě nebo u distributora tuší, kdy mu zazvoní kontrola?
Vím z praxe, jak to funguje. Všichni, vědí, kde kontroly budou, takže se nenajde nic nebo jen minimum. Nebo si to konkurence mezi sebou zavolá. Systémové řešení se neuplatňuje. Vyrazte v neděli ráno k polským hranicím od Náchoda až po Český Těšín. Valí se to sem v tunách, máte plný mail nabídek masa za 18 korun za drůbeží čtvrtky. Nabízejí vám to bez papíru, s papírem, s DPH nebo bez, jak chcete. Neříkám, že všechno je načerno, míří sem obojí.

Autor: Filip Horáček, celý rozhovor na idnes.cz

Continue Reading

Aktuality

Polský způsob výběru DPH

Published

on

„V roce 2016, kdy se ještě nepodařilo realizovat naši reformu, jsme udělali první akce, jinak a na zcela jiné úrovni. Každý den tehdy vjíždělo do Polska 750 cisteren s palivem. Zavedli jsme permanentní kontroly na hranicích, tedy všichni kontrolní daňoví úředníci byli převeleni na tento úkol. Najednou se počet snížil na 150 cisteren denně. Obrat na čerpacích stanicích státního Orlenu a Lotosu se okamžitě zvýšil. V průběhu roku se to projevilo na konkrétních penězích a z DPH jsme získali dalších 8 mld. PLN.“ řekl dnešní polský ministr financí Marian Banaś na setkání Klubů Gazety Polske.

Continue Reading

Aktuality

Tusk na bílém koni nepřijede

Published

on

„Myslím si, že se Donald Tusk nevrátí do polské politiky“ řekla v Radio Zet Joanna Mucha, poslankyně Občanské platformy. To je informace, o které již delší čas spekulují polská média, ale přímo z tábora Občanské platformy, tedy formace, které je Donald Tusk čestným předsedou, se prozatím takto jasně nikdo nevyjádřil.

Donald Tusk si ještě vrátka k návratu a kandidatuře na polského prezidenta neuzavřel, ale podle průzkumů moc šancí nemá. Po prohraných volbách Evropské koalice navíc zcela ochladly jeho vztahy s Gregorzem Schetynou, předsedou Občanské platformy. Donald Tusk, který končí v čele Evropské rady se poohlíží po nějakém teplém místě uvnitř evropských struktur, spekulují polští komentátoři. Bude to mít ale těžké, na tiskové konferenci Juncker – Tusk, si prostořeký končící šéf EK dělal z Tuska šprťouchlata a ten to nesl dosti nešťastně (https://www.youtube.com/watch?v=lKH5m1yQe-I).

Onen mýtus polské opozice, že Tusk přijede na bílém koni je tak už nenávratně v ….

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Ukrajinec omdlel v práci, polská šéfová ho nechala umřít v lese 24.6.2019
  Ukrajinský dělník Vasyl Čornej omdlel při práci v polském podniku na výrobu rakví. Jeho polská šéfová, místo aby zavolala sanitku, ho odvezla do lesa a tam ho nechala. Ukrajinec zemřel, napsal v pondělí polský list Gazeta Wyborcza. Na Ukrajině po něm zůstala žena, tři malé děti a staří rodiče. „Nebyl nemocný, neupadal do bezvědomí, neměl […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko s podporou Česka zablokovalo přijetí cílů pro klimatickou neutralitu v roce 2050 24.6.2019
  Hlavní představitelé členských států nedosáhli ve čtvrtek v Bruselu dohody o dosažení cíle klimatické neutrality v roce 2050. Znění rezoluce, které obsahovalo zmínky o cíli pro tento rok, bylo vetováno především Polskem, podpořeným Českou republikou a Maďarskem, píše portál oenergetice.cz. Závěry summitu tedy nakonec vyzývají Evropskou komisi a Radu pouze k zajištění přechodu na klimaticky […]
  Jaromír Piskoř
 • Už dvacet let jsem tu knihu nečetl 24.6.2019
  Tworki, nejslavnější román ryzího a neopomenutelného polského autora Marka Bieńczyka, dostupný nyní českému čtenáři díky překladu Michaela Alexy, vyšel již před dvaceti lety. Nad jeho kvalitami však žasneme stále, čím dál víc. Proto jsme se Bieńczyka v rozhovoru ptali právě na jeho knihu, na hudebnost v próze, ale také na tajemství, sílu sentimentu a dojetí. […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality