Reklama
design Datum , .
RSS
Polsko s PiS v čele přijde o evropské peníze
Publikováno v Po. 20. Březen 2017 v rubrice Aktuality

průzkum PiS ztrácíPiS zaplatila za výhru Donalda Tuska a vše kolem ztrátou  5 % a Občanská Platforma se zvedla o 10 %. Bude zajímavé, zda to potvrdí i další průzkumy jiných agentur, protože skok o 10 % je na polské poměry obří.   Politika prostřednictvím demonstrací byla tedy opozicí opuštěna a návrat do poslaneckých lavic se zdůrazňováním toho, že Polsko s PiS v čele, přijde o evropské peníze, může být asi mnohem účinnější.

Polská „totální opozice“ Platforma a Nowoczesna budou napadat PiS, že je protievropské, což je za dlouhou dobu jediné, co se ukázalo být alespoň trochu účinné. Polsko-německé vztahy, to je ovšem trochu jiná kategorie a je vidět, že se Kaczyńskému podařilo některé německé politiky vyprovokovat. Přirovnávat Polsko k Turecku a ideově to zahrnout do německé volební kampaně, může být v Polsku velmi silně negativně vnímáno a to nejen vládou a PiS.

jp

Kalend akc
Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu