Reklama
design Datum , .
RSS
Polsko napadlo směrnici EU o kvalitě ovzduší
Publikováno v St. 05. Duben 2017 v rubrice Aktuality, Ekonomika

smogkrakowPolsko napadlo u Soudního dvora EU, směrnici EU, která stanovuje nové limity hlavních zdrojů znečišťování ovzduší pro EU. Informaci získal PAP z diplomatických zdrojů v Bruselu. Tyto nové limity by stály od roku 2 020 celou EU 2 miliardy eur ročně. Polsko by podle směrnice muselo platit čtvrtinu této částky – asi 500 milionů eur.

Polská vláda zpochybňuje jak proceduru vzniku těchto předpisů, tak i rozdělení zátěže mezi jednotlivé členské státy. Nová pravidla mají snížit škodlivé emise z průmyslu, dopravy, elektráren a zemědělství. Vysoké náklady by nesl nejen polský stát, ale i domácnosti, a to zejména chudší. Polákům se také nelíbí, že směrnice neposkytuje mechanismus pro kompenzaci těchto nákladů.

Podle výpočtů Evropské agentury pro životní prostředí má kvůli znečištěnému ovzduší Polsko ročně 40 000 předčasných úmrtí. Polští obyvatelé dýchají vzduch, který nesplňuje standardy Světové zdravotnické organizace. (PAP)

Kalend akc
Publikováno v Út. 18. Duben 2017 v rubrice Akce, Aktuality

Kino na hranici5Jarní filmový maratón nad hraniční řekou Olší se blíží. Devatenáctá těšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici nabídne návštěvníkům mimořádně pestrý a inspirativní program. Pozvání přijala řada významných hostů, například režisérka Agnieszka Holland, režiséři Bohdan Sláma, Celý článek »

Publikováno v Po. 27. Březen 2017 v rubrice Akce

architektura_VII_dneJedinečný projekt, jehož autory jsou mladí kurátoři Iza Cichońska, Karolina Popera a Kuba Snopek, mapuje poválečnou výstavbu polských kostelů. Výstava představí nejzajímavější svatyně a často neuvěřitelné příběhy, které se s jejich stavbou pojí.  17. 3. – 22. 5. 2017 – Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7 – dox.cz Celý článek »

Publikováno v Po. 27. Březen 2017 v rubrice Akce

dny polské kultury v BrněPůvodní záměr organizátorů akce – Knihovny Jiřího Mahena v Brně a statutárního města Brna – byl prezentovat partnerské město Poznaň a seznámit občany obou měst s probíhající spoluprací. V současnosti se festival rozšířil a kromě tradičních aktivit představujících partnerské město Poznaň, prezentuje polskou kulturu jako takovou, současné polské autory, hudbu, kinematografii i gastronomii. Celý článek »