Connect with us
ReklamaAktuality

Poláci nechtějí přijmout, že šlo o sérii triviálních chyb

Publikoval před

Co se dá tedy označit za hlavní příčinu toho leteckého neštěstí?
Ke smolenské katastrofě došlo v důsledku ignorování mnoha předpisů a procedur. Všechny ty předpisy vznikají po nějaké zkušenosti, nejčastěji tragické, a neslýchanou hloupostí je ignorování těchto hořkých zkušeností. Bylo to jako přecházet zkratkou místo po přechodu. Dlouho se nemusí nic stát, ale pak vás jednou může srazit auto.

Po zveřejnění zprávy komise se začaly objevovat teorie o atentátu a spiknutí. Mají některé reálný základ?
Neměly žádnou oporu ve faktech, ale my máme rádi pohádky, mýty a legendy. Jsou i ti, kteří věří v placatou zemi… Obyčejnému Polákovi nejde do hlavy, že ke katastrofě, při které zemřel prezident, došlo z tak triviálních důvodů, že se elitní piloti mohli dopustit takových chyb. Ale tak to bylo.

Autor rozhovoru s Maciejem Lasekem: Filip Harzer, celý text na iROZHLAS.cz

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

 1. Vl.K.

  13.4.2018 at 23.41

  Osobně podezření, že se jde o atentát, jsem pojal ihned v onu sobotu 10. dubna 2010 ráno. Byl jsem ten den v Polsku (s nímž jsem spojil svůj rodinný život) a střídavě klikal z TV TRWAM, v přímém přenosu vysílající přenos z pietní vzpomínky 70. výročí katynského genocidního zločinu proti polskému národu a na TV Noe, vysílající přímý přenos z ingresu Kardinála Duky na stolci primasa Arcibiskupa Pražského. Proč jsem pojal takové podezření?
  Protože – sotva pominul první náraz šoku – bylo do světa šířeno komuniké, v němž hned byl referováno o technické příčině katastrofy (o nějakých obletech a srážce s břízou) a o vině pilota atd. atd., což česká media bezduše papouškovala. Světové dění sleduji od svých cca 14 let, takže se dostávám na to půlstoletí – a Bohu díky paměť mě ještě neopustila. Díky tomu pamatuji mnoho zpráv o leteckých katastrofách. Po oznámení skutečnosti o místě a době události jakož i o jejích dopadech, následuje závěr: „…Příčiny se vyšetřují“. Jedině u Smolenska najednou byla známa nějaká příšina a viníci.
  O několik let později jsme všichni svědky dalších ruských lží ve věci sestřeleného malajsijského dopravního letadla nad ruským vojskem okupované části Ukrajiny, tedhy se snažil Kreml namluvit světu, že letadlo sestřelila ukrajinská stíhačka, a že Ukrajinci to chtějí svést na Rusy(!). A do očí bijící rozdíl je v přístupu k vyšetřování. Zatímco po nástupu Komorowského na prezidenský úřad po10.04.2010 tehdejší nejvyšší představitelé Polska odmítli pomoc NATO, ač se jednalo o vojenské letadlo členského státu, s odvoláním na Chicagský Protokol (týkající se civilních, nikoliv vojenských letadel) devótně předali celé šetření ruské komusi MAK Taťjány Anodiny, zatímco Holanďané (země, ze které letadlo k letu do Malajsie startovalo) i Malajci si počínali zcela opačně. Využili svých práv dopravit trosky letadla do laboratoří, ve které se letadlo složí – a probíhají šetření všech sil i dalších vlivů, jaké byly příčinou. Po technické stránce. To je první krok. Vláda Tusk-Komorowski nejen, že nevyžádala trosky, ale dokonce neuděla ani potom nic proti tomu, aby je Rusové odevzdali Polsku! Není to do očí bijící rozdíl oproti Holanďanům? Není tvrdošíjné odmítání Rusů vydat trosky vraku i dnes podezřelé? Qui buono? Jedině takovým, komu záleží na tom, aby se pravda nedostala ven!
  Pokud jde o závěry oficiální tzv. Millerovy komise, vedené Maciejem Laskem: Komu ještě v paměti zcela nezanikly základy středoškolské fyziky, popř. mechaniky, a představí si těleso o váze cca 100 tun letící rychlostí cca 300 km (protože již ve fázi brzdění), ten nemůže za žádno cenu uvěřit, že po střetu s břízou se takové těleso rozsype na cca 60 tisíc kusů, které se rozletěly do vzdálenosti stovek metrů, aniž by zanechaly kráter …a nota bene ještě v bahnitém terénu! Ale takový je výsledek komise vedené Maciejem Laskem, jenž je odborníkem v oblasti větroňů či sportovních malých letadek, a nikoliv velkých dopravních ledatel, nehledě na to, že má být údajně veden ještě jako spolupracovnmík SB(!).
  Pan Macierewicz po katastrofě sestavil vyšetřovací komisi, která pokračuje dodnes – za vlády PiSu bez překážek – do níž povolal řadu odborníků nejen polských, nýbrž i zahraničních, ze západních zemí, z nichž část tvoří polští emigranti, ale nikoliv všichni. Nejpodstatnějším faktem je, že jde o osoby s mezinárodními autorizacemi a atesty spojenými s oborem letectví a také šetřením velkých leteckých katastrof. Už v této fázi to oproti členům Millerovy vládní komise byla velice „silná karta“. Za vlády PiS tato komise pokračovala a objednala další šetření mnoha technických záležitostí u různých mezinárodně uznávaných a atestovaných institucí v USA, Británii,. Itálii atd. Jejich šetření dnes jednoznačně určuje, že k havárii došlo ve vzduchu a ještě před břízou, na kterou již dopadaly první trosky, a dokonce lokalizují sérii míst, na kterých byly umístěny nálože, postupně v krátkých intervalech detonované. To je v závěru nové Marierewiczovy komise již uvedeno nyní jako fakt, nikoliv jako domněnka.
  A polská veřejnost? Je akorát rozdělená. Leta byla masírována tím, co dnes lze nazvat účelovou dezinformací. Kdo na ní mohl mít zájem? Jen ten, kdo se bál pravdy.
  Závěrem se pane šéfredaktore, divím, že jako člověk, jenž rovněž žije nějaký čas v Polsku, se odvoláváte na česká media. Zatím krom internetových samizdatů potkávám jen taková, která zcela nekriticky přejímají jen tvrzení protivládní „totální opozice“. Navíc celou zprávu Milerovy komise, vedené M. Laskem, odpovědní oficiální představitelé Polska anulovali jako neplatnou. Česká media neznají jinou polskou televizní stanici, než TVN24 či TVN. Prosím Vás – to je stanice, jejímž majoritním vlastníkem byla RUSKÁ společnost ITI Neovision, než ji prodala texaské společnosti Scripps, jejímž hlavním oborem jsou lifestylové programy. A samozřejmě redaktory zabývající se politickou publicistickou, Scripps převzala „i s botami“. Je ovšem pravda, že většina Poláků o tom neví – vědět tom mohou jen ti, kdož se zajímají svět medií či pokud jsou si vědomi, že dnes v době užívání dezinformací jako zbraně, jsou zvyklí ověřovat také věrohodnost media, pokud z něho čerpají nebo komentují nějaké informace. A pokud citují nějaké noviny, tak jedině Gazetu Wyborczou – vedenou zkompromitovaným Adamem Michnikem. Jistě se shodneme na postřehu, jak velká je v Polsku pluralita medií i názorů, na tom, že lze potkat velmi často informace zcela opačné. A následně pak přemýšlet, či šetřit, co může být fakt, a co páchne dezinformací…

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Trochu praštěné polské rekordy podle Guinessovy knihy

Publikoval před

Hugh Beave, ředitel pivovaru Giuness, byl u začátku vydávání (1955) Guinessovy knihy rekordů. Poláci tam dnes mají 50 rekordů. 272 potápěčů se naráz potopilo v zatopeném dole v Jaworzynie. Mariusz Pudzianowski je tam zapsán jako ten, který obdržel nejvíc titulů nejsilnějšího muže světa. Z Polska pochází i největší nafukovací míč na světě či nejtěžší borůvka.Známý je i největší keramický hrnek. Má tři metry, je vyroben ze tří tun hlíny a má sloužit k uskladnění medu. Stojí v Babimoście. Poláci také nemají konkurenci v grilování. V jednu chvíli tam 2 853 lidí grilovalo na 3 200 grilech. 

Pokračovat ve čtení

Aktuality

dTest: Poláci mají kvalitnější levné párky

Publikoval před

V případě točeného salámu, měkkého salámu a tlustých párků výrobky zakoupené v ČR nevyšly dobře. U točeného salámu byl český výrobek třetí ze čtyř. U měkkého salámu byl pátý z pěti. U silných párků třetí ze čtyř. Německý výrobce naopak zvítězil u prvních dvou položek, u silných párků obsadil druhé místo. První byl polský produkt.

ČR na prvním místě? Ani jednou

České zboží na první místo nedosáhlo ani jednou, zato třikrát bylo poslední. Německé produkty, prodávané za podobnou jednotkovou cenu, naopak zvítězily dvakrát. Polský výrobek vyhrál v případě lahůdkového salátu (český byl čtvrtý z pěti) a silných párků. 

Celý text na euro.cz

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Polsko těžilo ve vzácném pralese protizákonně, přesto je bez trestu

Publikoval před

Těžba dřeva v UNESCO chráněném Bělověžském pralese v Polsku porušuje zákony Evropské unie, rozhodl unijní Soudní dvůr. Dal za pravdu žalobě podané Evropskou komisí. Polsku přesto nehrozí žádný trest. Ekologové, kteří proti devastujícímu kácení stromů dlouhodobě protestují, označili verdikt za trpké vítězství. Unijní soud dal Evropské komisi nyní za pravdu v tom, že rozhodnutí polských úřadů o kácení bylo porušením povinností, které Polsko má na základě dvou směrnic týkajících se ochrany životního prostředí – směrnice o stanovištích a směrnice o ochraně ptáků.

Polské ministerstvo životního prostředí, v jehož čele v lednu Jana Szyszku vystřídal Henryk Kowalczyk, už v únoru uvádělo, že bude rozhodnutí evropského soudu respektovat. „Čekáme na oficiální znění verdiktu, ale shodně s tím, co slíbil ministr Kowalczyk, se rozsudku přizpůsobíme,“ uvedl mluvčí Aleksander Brzózka. Polská média připomněla, že s rozsudkem není spjat žádný finanční postih (kromě zaplacení soudních výloh), protože Polsko již dříve z pralesa stáhlo těžkou techniku. Pokud by ale obnovilo těžbu, komise by mohla požadovat mnohamilionovou pokutu.

autor: von, celý text na tiscali.cz

 

 

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement
Advertisement

Facebook

 • Trochu praštěné polské rekordy podle Guinessovy knihy 20.4.2018
  Hugh Beave, ředitel pivovaru Giuness, byl u začátku vydávání (1955) Guinessovy knihy rekordů. Poláci tam dnes mají 50 rekordů. 272 potápěčů se naráz potopilo v zatopeném dole v Jaworzynie. Mariusz Pudzianowski je tam zapsán jako ten, který obdržel nejvíc titulů nejsilnějšího muže světa. Z Polska pochází i největší nafukovací míč na světě či nejtěžší borůvka.Známý […]
  Jaromír Piskoř
 • dTest: Poláci mají kvalitnější levné párky 20.4.2018
  V případě točeného salámu, měkkého salámu a tlustých párků výrobky zakoupené v ČR nevyšly dobře. U točeného salámu byl český výrobek třetí ze čtyř. U měkkého salámu byl pátý z pěti. U silných párků třetí ze čtyř. Německý výrobce naopak zvítězil u prvních dvou položek, u silných párků obsadil druhé místo. První byl polský produkt. […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko těžilo ve vzácném pralese protizákonně, přesto je bez trestu 19.4.2018
  Těžba dřeva v UNESCO chráněném Bělověžském pralese v Polsku porušuje zákony Evropské unie, rozhodl unijní Soudní dvůr. Dal za pravdu žalobě podané Evropskou komisí. Polsku přesto nehrozí žádný trest. Ekologové, kteří proti devastujícímu kácení stromů dlouhodobě protestují, označili verdikt za trpké vítězství. Unijní soud dal Evropské komisi nyní za pravdu v tom, že rozhodnutí polských […]
  Jaromír Piskoř