Connect with us
ReklamaAktuality

Poláci nechtějí přijmout, že šlo o sérii triviálních chyb

Publikoval před

Co se dá tedy označit za hlavní příčinu toho leteckého neštěstí?
Ke smolenské katastrofě došlo v důsledku ignorování mnoha předpisů a procedur. Všechny ty předpisy vznikají po nějaké zkušenosti, nejčastěji tragické, a neslýchanou hloupostí je ignorování těchto hořkých zkušeností. Bylo to jako přecházet zkratkou místo po přechodu. Dlouho se nemusí nic stát, ale pak vás jednou může srazit auto.

Po zveřejnění zprávy komise se začaly objevovat teorie o atentátu a spiknutí. Mají některé reálný základ?
Neměly žádnou oporu ve faktech, ale my máme rádi pohádky, mýty a legendy. Jsou i ti, kteří věří v placatou zemi… Obyčejnému Polákovi nejde do hlavy, že ke katastrofě, při které zemřel prezident, došlo z tak triviálních důvodů, že se elitní piloti mohli dopustit takových chyb. Ale tak to bylo.

Autor rozhovoru s Maciejem Lasekem: Filip Harzer, celý text na iROZHLAS.cz

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

 1. Vl.K.

  13.4.2018 at 23.41

  Osobně podezření, že se jde o atentát, jsem pojal ihned v onu sobotu 10. dubna 2010 ráno. Byl jsem ten den v Polsku (s nímž jsem spojil svůj rodinný život) a střídavě klikal z TV TRWAM, v přímém přenosu vysílající přenos z pietní vzpomínky 70. výročí katynského genocidního zločinu proti polskému národu a na TV Noe, vysílající přímý přenos z ingresu Kardinála Duky na stolci primasa Arcibiskupa Pražského. Proč jsem pojal takové podezření?
  Protože – sotva pominul první náraz šoku – bylo do světa šířeno komuniké, v němž hned byl referováno o technické příčině katastrofy (o nějakých obletech a srážce s břízou) a o vině pilota atd. atd., což česká media bezduše papouškovala. Světové dění sleduji od svých cca 14 let, takže se dostávám na to půlstoletí – a Bohu díky paměť mě ještě neopustila. Díky tomu pamatuji mnoho zpráv o leteckých katastrofách. Po oznámení skutečnosti o místě a době události jakož i o jejích dopadech, následuje závěr: „…Příčiny se vyšetřují“. Jedině u Smolenska najednou byla známa nějaká příšina a viníci.
  O několik let později jsme všichni svědky dalších ruských lží ve věci sestřeleného malajsijského dopravního letadla nad ruským vojskem okupované části Ukrajiny, tedhy se snažil Kreml namluvit světu, že letadlo sestřelila ukrajinská stíhačka, a že Ukrajinci to chtějí svést na Rusy(!). A do očí bijící rozdíl je v přístupu k vyšetřování. Zatímco po nástupu Komorowského na prezidenský úřad po10.04.2010 tehdejší nejvyšší představitelé Polska odmítli pomoc NATO, ač se jednalo o vojenské letadlo členského státu, s odvoláním na Chicagský Protokol (týkající se civilních, nikoliv vojenských letadel) devótně předali celé šetření ruské komusi MAK Taťjány Anodiny, zatímco Holanďané (země, ze které letadlo k letu do Malajsie startovalo) i Malajci si počínali zcela opačně. Využili svých práv dopravit trosky letadla do laboratoří, ve které se letadlo složí – a probíhají šetření všech sil i dalších vlivů, jaké byly příčinou. Po technické stránce. To je první krok. Vláda Tusk-Komorowski nejen, že nevyžádala trosky, ale dokonce neuděla ani potom nic proti tomu, aby je Rusové odevzdali Polsku! Není to do očí bijící rozdíl oproti Holanďanům? Není tvrdošíjné odmítání Rusů vydat trosky vraku i dnes podezřelé? Qui buono? Jedině takovým, komu záleží na tom, aby se pravda nedostala ven!
  Pokud jde o závěry oficiální tzv. Millerovy komise, vedené Maciejem Laskem: Komu ještě v paměti zcela nezanikly základy středoškolské fyziky, popř. mechaniky, a představí si těleso o váze cca 100 tun letící rychlostí cca 300 km (protože již ve fázi brzdění), ten nemůže za žádno cenu uvěřit, že po střetu s břízou se takové těleso rozsype na cca 60 tisíc kusů, které se rozletěly do vzdálenosti stovek metrů, aniž by zanechaly kráter …a nota bene ještě v bahnitém terénu! Ale takový je výsledek komise vedené Maciejem Laskem, jenž je odborníkem v oblasti větroňů či sportovních malých letadek, a nikoliv velkých dopravních ledatel, nehledě na to, že má být údajně veden ještě jako spolupracovnmík SB(!).
  Pan Macierewicz po katastrofě sestavil vyšetřovací komisi, která pokračuje dodnes – za vlády PiSu bez překážek – do níž povolal řadu odborníků nejen polských, nýbrž i zahraničních, ze západních zemí, z nichž část tvoří polští emigranti, ale nikoliv všichni. Nejpodstatnějším faktem je, že jde o osoby s mezinárodními autorizacemi a atesty spojenými s oborem letectví a také šetřením velkých leteckých katastrof. Už v této fázi to oproti členům Millerovy vládní komise byla velice „silná karta“. Za vlády PiS tato komise pokračovala a objednala další šetření mnoha technických záležitostí u různých mezinárodně uznávaných a atestovaných institucí v USA, Británii,. Itálii atd. Jejich šetření dnes jednoznačně určuje, že k havárii došlo ve vzduchu a ještě před břízou, na kterou již dopadaly první trosky, a dokonce lokalizují sérii míst, na kterých byly umístěny nálože, postupně v krátkých intervalech detonované. To je v závěru nové Marierewiczovy komise již uvedeno nyní jako fakt, nikoliv jako domněnka.
  A polská veřejnost? Je akorát rozdělená. Leta byla masírována tím, co dnes lze nazvat účelovou dezinformací. Kdo na ní mohl mít zájem? Jen ten, kdo se bál pravdy.
  Závěrem se pane šéfredaktore, divím, že jako člověk, jenž rovněž žije nějaký čas v Polsku, se odvoláváte na česká media. Zatím krom internetových samizdatů potkávám jen taková, která zcela nekriticky přejímají jen tvrzení protivládní „totální opozice“. Navíc celou zprávu Milerovy komise, vedené M. Laskem, odpovědní oficiální představitelé Polska anulovali jako neplatnou. Česká media neznají jinou polskou televizní stanici, než TVN24 či TVN. Prosím Vás – to je stanice, jejímž majoritním vlastníkem byla RUSKÁ společnost ITI Neovision, než ji prodala texaské společnosti Scripps, jejímž hlavním oborem jsou lifestylové programy. A samozřejmě redaktory zabývající se politickou publicistickou, Scripps převzala „i s botami“. Je ovšem pravda, že většina Poláků o tom neví – vědět tom mohou jen ti, kdož se zajímají svět medií či pokud jsou si vědomi, že dnes v době užívání dezinformací jako zbraně, jsou zvyklí ověřovat také věrohodnost media, pokud z něho čerpají nebo komentují nějaké informace. A pokud citují nějaké noviny, tak jedině Gazetu Wyborczou – vedenou zkompromitovaným Adamem Michnikem. Jistě se shodneme na postřehu, jak velká je v Polsku pluralita medií i názorů, na tom, že lze potkat velmi často informace zcela opačné. A následně pak přemýšlet, či šetřit, co může být fakt, a co páchne dezinformací…

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Policisté v Polsku přestali rozdávat pokuty po celé zemi

Publikoval před

Pokud máte namířeno na dovolenou do Polska nebo přes něj alespoň jedete, nemusíte si nyní dělat velkou hlavu třeba s drobnými překročeními maximální povolené rychlosti. Polští policisté vás za takovou věc zastaví a domluví vám, žádný další postih ale následovat nebude. Opakuje se tak situace z jara letošního roku, kdy tehdy jen polské hlavní město zažilo protest policistů. Jejich vzdor spočíval v udělování pokut jen za vážné prohřešky, zbytek porušení řešili domluvou. Nedošlo kvůli tomu k rozmachu kriminality, nevzrostla nehodovost nebo cokoli podobného – bolelo to jen státní kasu.

Policisté tehdy ve Varšavě rozdali za celý duben jen 496 pokut, tedy v průměru necelých 17 za den. V předchozích třech měsících bylo peněžitých trestů v průměru přes 27 tisíc. Policisté tak protestovali především proti tomu, aby se jejich odměňování odvíjelo od počtu udělených pokut. To je vážně zvrácený stav – dobří policisté přece nejsou ti, kteří co nejvíce lidí potrestají, ale ti, kteří problematickému jednání svou aktivitou zcela předejdou. Poláci to vidí stejně, a tak za banality nerozdávaly pokuty vůbec.

Čekali jsme na výsledek dubnového protestu a nyní přišly aktuální informace. Příslušníci zahájili další protest, tentokrát celorepublikový. Od včerejška tak policisté po celém Polsku vedou tzv. italskou stávku, která spočívá opět jen ve slovní domluvě za jakékoli méně hrubé porušení zákona. Vypsání pokutového bloku zůstává pro ty nejvážnější případy.

Zaměstnanci bezpečnostních sborů chtějí ukončení zvrácené praxe honorování na základě udělených pokut. I proto také volají po zvýšení základních platů o 650 zlotých (3 890 Kč) na osobu, nový systém odměn a podporu na nemocenské. Rafał Jankowski popisuje vyhrocené nálady a říká, že se snaží zklidnit divoké emoce, aby se celá záležitost dala rozumně vyřešit.

Pokud vláda neustoupí, nevznikne dohoda. V takovém případě policisté neuhnou ani o krok a forma veřejného upozornění na bídné podmínky se bude stupňovat. Jankowski říká, že do protestu se zapojilo 99 % všech policistů a museli byste tedy mít velkou smůlu, abyste narazili na toho, který zůstává v obvyklých kolejích. Polská média pak informují, že zásadní omezení rozdávaní pokut ani tentokrát nezpůsobuje chaos – policisté dál dělají svou práci, jen zkrátka primárně neplní státní kasu penězi za rozdané pokutové bločky…

Zdroj: Do Rzeczy, nszzp.pl, Autor: Mirek Mazal, autoforum.cz,

 

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Mick Jagger zkritizoval změny v polské justici

Publikoval před

Zpěvák legendární skupiny Rolling Stones Mick Jagger v neděli při koncertě ve Varšavě udělal narážku na kontroverzní změny v polském soudním systému, které podle kritiků ohrožují demokracii. Uvedl to server gazeta.pl.

„Jsem příliš starý na to, abych mohl být soudcem, ale nejsem tak starý na to, abych nemohl zpívat,“ řekl čtyřiasedmdesátiletý Jagger podle gazeta.pl v polštině fanouškům. Narážel tak patrně na zákon, podle nějž mají na penzi odejít soudci nejvyššího soudu, kteří dosáhli 65 let. Kvůli zákonu, který jako součást reformy soudnictví prosadila konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS), zahájila minulý týden s Polskem řízení Evropská komise a Poláci pořádali demonstrace v desítkách měst.

O to, aby učinili gesto na podporu polských soudců a vlády práva, požádal Rolling Stones v sobotu bývalý vůdce protikomunistického hnutí Solidarita a někdejší prezident Lech Walesa.

Jagger podle gazeta.pl pak na koncertě v angličtině připomněl, že skupina hrála v Polsku už v roce 1967. Dodal, že doufá, že Polsko se od dob komunismu poučilo.

AUTOR: ČTK , AP

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Česká republika je pro nás klíčovým partnerem i v kultuře

Publikoval před

Obě země podle Morawieckého spolupracují na vyšetřování podvodů spojených s DPH, vyměňují si informace o podnikatelích, kteří tyto podvody činí, a spolupracují na reverse charge, tedy přenesené daňové povinnosti u DPH. „Děkuji také za postoj českého premiéra v evropské radě ohledně migrantů. Díky tomu jsme mohli mít takové záběry, že nás nikdo nebude nutit, abychom přijímali migranty,“ dodal.

Podle Babiše mají obě země společné názory na evropský rozpočet nebo čerpání fondů. „Jsem rád, že i naše kontrolní hlášení v Polsku funguje a že se díky němu vybraly rekordní daně. To, co potřebujeme hlavně řešit, je infrastruktura. Chceme dohnat naše zpoždění ve výstavbě dálnic. Zatímco z polské strany jsou téměř u hranic, my máme zpoždění. Probrali jsme i spolupráci v jaderné energetice, kde Polsko uvažuje o investicích,“ uvedl český premiér. Podle Babiše chce Česko s Polskem jednat i o možném nákupu vrtulníků.

Autor ČTK, celý text na ceskenoviny.cz

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Trhy s elektřinou v Polsku a Itálii mohou čelit problémům 12.7.2018
  V Polsku a v Itálii byl v únoru 2018 schválen systém kapacitních mechanismů tzv. market-wide systém. Dva týdny na to ovšem výbor europoslanců schválil nová pravidla pro kapacitní mechanismy v EU. Mimo jiné, po roce 2020 a dále bude finanční dotace těchto mechanismů postupně ukončena. Nejen z těchto důvodů čelí polský a italský trh s […]
  Jaromír Piskoř
 • Policisté v Polsku přestali rozdávat pokuty po celé zemi 11.7.2018
  Pokud máte namířeno na dovolenou do Polska nebo přes něj alespoň jedete, nemusíte si nyní dělat velkou hlavu třeba s drobnými překročeními maximální povolené rychlosti. Polští policisté vás za takovou věc zastaví a domluví vám, žádný další postih ale následovat nebude. Opakuje se tak situace z jara letošního roku, kdy tehdy jen polské hlavní město […]
  Jaromír Piskoř
 • Rozdíly v zákonech o silničním provozu 11.7.2018
  V Polsku je v povinné výbavě hasicí přístroj a výstražný trojúhelník. Na obou stranách hranice platí na území obce maximální rychlost 50 km/hod.  Autor: Přeshraniční tým … celý text zde: 
  Jaromír Piskoř