Reklama
design Datum , .
RSS
Plynovod z Norska přes Dánsko do Polska, podruhé
Publikováno v Po. 20. Březen 2017 v rubrice Aktuality, Ekonomika

gaz-systemDo roku 2022 chce Polsko spojit přes Dánsko a Baltské moře – polský systém přepravy plynu se zásobami v norském šelfu v Severním moři. Jak řekl v pátek polský vládní zmocněnec Naimski, jsme ve velmi „konkrétním finále“ rozhovorů jak obou společností (polský Gaz-System a dánský Energinetu), tak na úrovni ministrů a premiérů. Do konce letošního roku je třeba učinit konečné rozhodnutí o projektu, který – jak zdůraznil zmocněnec – je v poslední fázi zrání.

V roce 2022, kdy Polákům vyprší dlouhodobé smlouvy na dodávky plynu s ruským Gazpromem, chce Polsko otevřít tzv. Severní bránu – čili spojit norské plynové zásoby přes Dánsko s polským pobřežím v Niechorzu. Celý projekt Severní brána se skládá ze tří částí: potrubí, které vede z norského Severního moře do dánského systému (stávajících nádrží v Dánsku); rozšíření stávající kapacity v dánské pozemní přenosové soustavě a podmořském propojovacím plynovodu z Dánska do Polska s plánovanou kapacitou 10 miliard krychlových metrů.

Naimski zdůraznil, že existuje silná vůle obou společností a vlád, aby spojení s norskými zásobami proběhlo v dohodnutých termínech. Připustil, že při jednání se Skandinávci byly slyšet z jejich strany jisté pochybnosti, protože mají špatné zkušenosti z minulosti s výstavbou plynového spojení do Polska. Vláda Jerzyho Buzka podepsala smlouvu na vládní úrovni, společnosti mezi sebou a po změně vlády v roce 2001 nástupce Buzka, Leszek Miller odstoupil od projektu, tvrdíc, že norský plyn je příliš drahý.

Naimski, který byl polským vyjednavačem smlouvy z roku 2001 (a mezi norskými partnery jsou i ti, kteří se zúčastnili těchto rozhovorů), ujišťuje, že mezi současnou politickou opozicí v Polsku není nikdo, kdo by byl proti tomuto projektu. „Můžeme být v mnoha ohledech různí, ale proti tomuto projektu se z opozice nikdo nepostaví“ – zdůraznil Naimski (PAP) na wnp.pl.

jp

Kalend akc