Reklama
design Datum , .
RSS
Plynovod z Norska přes Dánsko do Polska, podruhé
Publikováno v Po. 20. Březen 2017 v rubrice Aktuality, Ekonomika

gaz-systemDo roku 2022 chce Polsko spojit přes Dánsko a Baltské moře – polský systém přepravy plynu se zásobami v norském šelfu v Severním moři. Jak řekl v pátek polský vládní zmocněnec Naimski, jsme ve velmi „konkrétním finále“ rozhovorů jak obou společností (polský Gaz-System a dánský Energinetu), tak na úrovni ministrů a premiérů. Do konce letošního roku je třeba učinit konečné rozhodnutí o projektu, který – jak zdůraznil zmocněnec – je v poslední fázi zrání.

V roce 2022, kdy Polákům vyprší dlouhodobé smlouvy na dodávky plynu s ruským Gazpromem, chce Polsko otevřít tzv. Severní bránu – čili spojit norské plynové zásoby přes Dánsko s polským pobřežím v Niechorzu. Celý projekt Severní brána se skládá ze tří částí: potrubí, které vede z norského Severního moře do dánského systému (stávajících nádrží v Dánsku); rozšíření stávající kapacity v dánské pozemní přenosové soustavě a podmořském propojovacím plynovodu z Dánska do Polska s plánovanou kapacitou 10 miliard krychlových metrů.

Naimski zdůraznil, že existuje silná vůle obou společností a vlád, aby spojení s norskými zásobami proběhlo v dohodnutých termínech. Připustil, že při jednání se Skandinávci byly slyšet z jejich strany jisté pochybnosti, protože mají špatné zkušenosti z minulosti s výstavbou plynového spojení do Polska. Vláda Jerzyho Buzka podepsala smlouvu na vládní úrovni, společnosti mezi sebou a po změně vlády v roce 2001 nástupce Buzka, Leszek Miller odstoupil od projektu, tvrdíc, že norský plyn je příliš drahý.

Naimski, který byl polským vyjednavačem smlouvy z roku 2001 (a mezi norskými partnery jsou i ti, kteří se zúčastnili těchto rozhovorů), ujišťuje, že mezi současnou politickou opozicí v Polsku není nikdo, kdo by byl proti tomuto projektu. „Můžeme být v mnoha ohledech různí, ale proti tomuto projektu se z opozice nikdo nepostaví“ – zdůraznil Naimski (PAP) na wnp.pl.

jp

Kalend akc
Publikováno v Po. 27. Březen 2017 v rubrice Akce

architektura_VII_dneJedinečný projekt, jehož autory jsou mladí kurátoři Iza Cichońska, Karolina Popera a Kuba Snopek, mapuje poválečnou výstavbu polských kostelů. Výstava představí nejzajímavější svatyně a často neuvěřitelné příběhy, které se s jejich stavbou pojí.  17. 3. – 22. 5. 2017 – Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7 – dox.cz Celý článek »

Publikováno v Po. 27. Březen 2017 v rubrice Akce

dny polské kultury v BrněPůvodní záměr organizátorů akce – Knihovny Jiřího Mahena v Brně a statutárního města Brna – byl prezentovat partnerské město Poznaň a seznámit občany obou měst s probíhající spoluprací. V současnosti se festival rozšířil a kromě tradičních aktivit představujících partnerské město Poznaň, prezentuje polskou kulturu jako takovou, současné polské autory, hudbu, kinematografii i gastronomii. Celý článek »

Publikováno v Čt. 12. Leden 2017 v rubrice Akce, Aktuality, Polský film

kino na hranici wt_013Milan Lasica, Karel Roden, Karolina Gruszka, Allan Starski budou hosty 19. ročníku mezinárodní filmové přehlídky Kino na hranici, která se bude konat ve dnech 28. dubna – 3. května 2017 v Cieszyně a Českém Těšíně. Kromě retrospektiv uvedených umělců, bude celkem promítnuto více než 100 filmů včetně nejdůležitějších děl středoevropského kina. Připraven je rekordní počet novinek. Nebudou samozřejmě chybět ani tematické cykly. Celý článek »