Connect with us
Reklama
Aktuality

Petruška Šustrová: Polsko v roce 2018

Published

on

Na začátku března se po celé zemi mohutně připomínalo 50. výročí studentského povstání z roku 1968, na univerzitách i po celé zemi proběhlo mnoho desítek veřejných diskusí a dalších akcí, média byla několik dnů zaplavena připomínáním vystoupení v roce 1968. Rozsáhle se také připomínala antisemitská vlna, kterou tehdy po studentské vzpouře, k níž se přidala značná část veřejnosti, rozpoutal komunistický režim a která vyhnala z Polska značnou část z tamních 25 tisíc Židů.

V této souvislosti stojí za připomenutí, že polský Sejm vyhlásil patronkou roku 2018 Irenu Sendlerovou, která, jak napsali poslanci v rezoluci, „s nasazením života, s hrdinstvím a v největší konspiraci vyváděla děti z varšavského ghetta a potom jim nacházela útočiště v polských rodinách, klášterech a domech pomoci.“

Listopadové oslavy 100. výročí obnovení polské státní nezávislosti byly ještě mohutnější: polská společnost si minulost připomíná více, než je zvykem v České republice. Strana Právo a spravedlnost, která v Polsku vládne od podzimních parlamentních voleb v roce 2015, tento vztah k minulosti podporuje a zdůrazňuje, což bylo i jednou z příčin jejího volebního úspěchu.

Rozdělená polská společnost

Po celý rok 2018 také opakovala veřejná vystoupení opozice, která vládu Práva a spravedlnosti silně kritizuje. Polská společnost je politicky hluboce rozdělená – ostatně podobně, jako společnosti v jiných evropských zemích, anebo ve Spojených státech od nástupu prezidenta Donalda Trumpa.

Polská opozice vládě mimo jiné vytýká, že si populisticky obstarává podporu obyvatelstva finančními příspěvky a úlevami, zejména programem „500 plus“ – tedy 500 zlotých měsíčně na každé druhé a další dítě. Rodiny, kterým se této pomoci dostává, pochopitelně podporu za populistickou nepokládají a jsou za ni vládě Práva a spravedlnosti vděčny.

Pokračoval spor Polska s evropskými institucemi o nezávislost polských soudů, jenž prozatím vyvrcholil rozhodnutím Evropského soudního dvora, který 17. prosince nařídil, aby Polsko přestalo uplatňovat zákon, posílající soudce do důchodu po dovršení 65 let, nikoli až v 70 letech, jak platilo předtím. Je ovšem třeba říci, že polský parlament mezitím zákon změnil a podle hlavního opozičního listu Gazeta Wyborcza tím odstranil hlavní vady, které evropské instituce Polsku vytýkaly.

Na konci října proběhly komunální volby, jejichž výsledek potvrdil rozdělení polské společnosti: v řadě velkých měst včetně Varšavy zvítězili kandidáti opozice, v regionech pak představitelé vládní strany, kteří také ve volbách celkově zvítězili s více než 30 procenty hlasů.

A ještě perlička: na začátku prosince prohrál někdejší polský prezident Lech Wałęsa u gdaňského soudu spor s předsedou strany Právo a spravedlnost Jarosławem Kaczyńskym a musí se mu omluvit. Napsal totiž na facebooku, že Jarosław Kaczyński „hnaný falešnou statečností… vydal nařízení k přistání… a způsobil tak leteckou katastrofu z 10. dubna 2010“, kterou nikdo z 96 pasažérů letadla nepřežil.

autor: Petruška Šustrová

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Polský výrobce kabanosů zpochybňuje českou inspekci

Published

on

Česká zemědělská a potravinářská inspekce stáhla z prodeje tří typy polského Kabanosu, prodávané v síti Kaufland. Důvodem byl příliš malý – podle českých kontrolorů – obsah masa ve výrobku. Klasický vepřový kabanos podle inspektorů obsahoval o 20 g méně masa na 100 g výrobku, než deklaroval polský výrobce (122 g vepřového masa na 100 g výrobku místo 142 g).

Polský výrobce tvrdí, že deklarovaný obsah masa v kabanosech je správný. Poukazuje na to, že čeští inspektoři mohli svůj výsledek získat pomocí jiné zkušební metody, než je tomu v nařízení EU. Podle polského výrobce se může jednat o nevěrohodnou informaci, která klame spotřebitele.

„Tímto prohlašujeme, že Tarczyński SA určuje obsah masa ve všech vyráběných výrobcích v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 ze dne 25. října 2011, Příloha VII, část B, bod 17. Podle výše uvedeného, uvádíme obsah masa na základě receptu, založeného výhradně na definici masa podle Nařízení, které je univerzálně použitelné ve všech zemích Evropské unie.“ zdůraznil v prohlášení zaslaném Gazetě Wyborczej Radosław Chmurak, obchodní ředitel společnosti Tarczyński.

gazeta.pl

Tisková zpráva SZPI zde.

 

 

Continue Reading

Aktuality

Polský soud: 3 měsíce vězení za zabíjení kaprů samodomagilotinou bez omráčení

Published

on

Okresní soud v polské Krotoszyně odsoudil postaršího prodavače kaprů na tři měsíce vězení za zabíjení ryb bez předchozího omráčení. Výrok není pravomocný. Wojciech C. byl obviněn ze špatného zacházení se zvláštní krutostí. Ke zločinu došlo v prosinci 2018 na městském trhu ve Velkém Krotoszyně. Policisté byli informováni aktivisty z Nadace Viva. Polský soud kromě trestu nařídil prodavači zaplatit 1 000 zlotých pokuty a také uhradit náklady na právní zastoupení Nadace Viva. Soud rozhodl i o zabavení gilotiny, kterou muž zabíjel kapry „- informuje místní organizace pro ochranu zvířat.

Continue Reading

Aktuality

Ostrý a hlasitý opoziční hlas byl umlčen

Published

on

„Nedopustil jsem se žádného zločinu. Ale za vlády PiS jsou možné různé věci.“ prohlásil opoziční poslanec Stefan Niesiołowski. Polské státní zastupitelství obvinilo poslance Niesiołowského z toho, že nezákonně zajistil dvěma polským podnikatelům lukrativní zakázky v hodnotě několika milionů zlotých. Místo úplatku využíval služeb prostitutek placených zatčenými podnikateli. Podnikatelům bylo sděleno obvinění z korupčních zločinů a kuplířství.

Poslanec Niesiołowski se vzdal imunity. V rozhovoru pro polský bulvár Super Express řekl, že už nebude kandidovat v podzimních parlamentních volbách a že opouští politiku. „Je to kampaň a pomluvy“ řekl o únicích z vyšetřovacího spisu. „Z morálního hlediska nevidím žádný důvod vysvětlovat něco protikorupčním policistům. Od toho je moje manželka. A pokud jde o téma korupce, je to naprosto nepravdivé. Nedal jsem nikomu nic a nevzal jsem od nikoho ani jeden zlotý úplatku.“ říká Niesiołowski.

Z policejních odposlechů obviněných podnikatelů ovšem vyplývá, že sedmdesátiletý polský poslanec si užíval za jejich peníze placený sex nejméně v třiceti případech, a dokonce museli zaplatit i jím zpřelámanou postel. V uniklém policejním spisu jsou i svědectví nejméně šesti prostitutek s pikantními podrobnostmi. Velmi ostrý a hlasitý opoziční hlas tepající morální pozice polských vládních politiků byl tak nenávratně umlčen. Bez komentáře ponechán fakt, že se jej žádný z polských opozičních politiků slovem nezastal. 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Polský výrobce kabanosů zpochybňuje českou inspekci 15.3.2019
  Česká zemědělská a potravinářská inspekce stáhla z prodeje tří typy polského Kabanosu, prodávané v síti Kaufland. Důvodem byl příliš malý – podle českých kontrolorů – obsah masa ve výrobku. Klasický vepřový kabanos podle inspektorů obsahoval o 20 g méně masa na 100 g výrobku, než deklaroval polský výrobce (122 g vepřového masa na 100 g […]
  Jaromír Piskoř
 • Polský soud: 3 měsíce vězení za zabíjení kaprů samodomagilotinou bez omráčení 12.3.2019
  Okresní soud v polské Krotoszyně odsoudil postaršího prodavače kaprů na tři měsíce vězení za zabíjení ryb bez předchozího omráčení. Výrok není pravomocný. Wojciech C. byl obviněn ze špatného zacházení se zvláštní krutostí. Ke zločinu došlo v prosinci 2018 na městském trhu ve Velkém Krotoszyně. Policisté byli informováni aktivisty z Nadace Viva. Polský soud kromě trestu […]
  Jaromír Piskoř
 • Ostrý a hlasitý opoziční hlas byl umlčen 12.3.2019
  „Nedopustil jsem se žádného zločinu. Ale za vlády PiS jsou možné různé věci.“ prohlásil opoziční poslanec Stefan Niesiołowski. Polské státní zastupitelství obvinilo poslance Niesiołowského z toho, že nezákonně zajistil dvěma polským podnikatelům lukrativní zakázky v hodnotě několika milionů zlotých. Místo úplatku využíval služeb prostitutek placených zatčenými podnikateli. Podnikatelům bylo sděleno obvinění z korupčních zločinů a […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality