Connect with us
Reklama
Aktuality

Petruška Šustrová: Polsko v roce 2018

Published

on

Na začátku března se po celé zemi mohutně připomínalo 50. výročí studentského povstání z roku 1968, na univerzitách i po celé zemi proběhlo mnoho desítek veřejných diskusí a dalších akcí, média byla několik dnů zaplavena připomínáním vystoupení v roce 1968. Rozsáhle se také připomínala antisemitská vlna, kterou tehdy po studentské vzpouře, k níž se přidala značná část veřejnosti, rozpoutal komunistický režim a která vyhnala z Polska značnou část z tamních 25 tisíc Židů.

V této souvislosti stojí za připomenutí, že polský Sejm vyhlásil patronkou roku 2018 Irenu Sendlerovou, která, jak napsali poslanci v rezoluci, „s nasazením života, s hrdinstvím a v největší konspiraci vyváděla děti z varšavského ghetta a potom jim nacházela útočiště v polských rodinách, klášterech a domech pomoci.“

Listopadové oslavy 100. výročí obnovení polské státní nezávislosti byly ještě mohutnější: polská společnost si minulost připomíná více, než je zvykem v České republice. Strana Právo a spravedlnost, která v Polsku vládne od podzimních parlamentních voleb v roce 2015, tento vztah k minulosti podporuje a zdůrazňuje, což bylo i jednou z příčin jejího volebního úspěchu.

Rozdělená polská společnost

Po celý rok 2018 také opakovala veřejná vystoupení opozice, která vládu Práva a spravedlnosti silně kritizuje. Polská společnost je politicky hluboce rozdělená – ostatně podobně, jako společnosti v jiných evropských zemích, anebo ve Spojených státech od nástupu prezidenta Donalda Trumpa.

Polská opozice vládě mimo jiné vytýká, že si populisticky obstarává podporu obyvatelstva finančními příspěvky a úlevami, zejména programem „500 plus“ – tedy 500 zlotých měsíčně na každé druhé a další dítě. Rodiny, kterým se této pomoci dostává, pochopitelně podporu za populistickou nepokládají a jsou za ni vládě Práva a spravedlnosti vděčny.

Pokračoval spor Polska s evropskými institucemi o nezávislost polských soudů, jenž prozatím vyvrcholil rozhodnutím Evropského soudního dvora, který 17. prosince nařídil, aby Polsko přestalo uplatňovat zákon, posílající soudce do důchodu po dovršení 65 let, nikoli až v 70 letech, jak platilo předtím. Je ovšem třeba říci, že polský parlament mezitím zákon změnil a podle hlavního opozičního listu Gazeta Wyborcza tím odstranil hlavní vady, které evropské instituce Polsku vytýkaly.

Na konci října proběhly komunální volby, jejichž výsledek potvrdil rozdělení polské společnosti: v řadě velkých měst včetně Varšavy zvítězili kandidáti opozice, v regionech pak představitelé vládní strany, kteří také ve volbách celkově zvítězili s více než 30 procenty hlasů.

A ještě perlička: na začátku prosince prohrál někdejší polský prezident Lech Wałęsa u gdaňského soudu spor s předsedou strany Právo a spravedlnost Jarosławem Kaczyńskym a musí se mu omluvit. Napsal totiž na facebooku, že Jarosław Kaczyński „hnaný falešnou statečností… vydal nařízení k přistání… a způsobil tak leteckou katastrofu z 10. dubna 2010“, kterou nikdo z 96 pasažérů letadla nepřežil.

autor: Petruška Šustrová

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Česko začalo v porovnání s Polskem zaostávat

Published

on

Jste hodně na cestách, především v Polsku. A netajíte se tím, že Česku oproti Polsku tzv. ujel vlak. V čem? Kde zaostáváme?

Bohužel to tak je. Naše země je hodně bohatá, máme všechny předpoklady se drát dopředu, být skutečně lídrem v průmyslu, vědě, vývoji nových technologiích a IT. Polsko je sice čtyřikrát větší země i co do počtu obyvatel, ale jejich tempo, jak jdou hospodářsky dopředu, jim můžeme už jen závidět. Nejvíce je to asi vidět na krajské úrovni, kde se oproti nám mohou jednotlivá vojvodství doslova přetrhnout, aby u nich zakotvil nový „byznys“, přišel investor ze zahraničí, zaměstnal lidi. Budují pro tyto nové projekty infrastrukturu, vznikají nové průmyslové zóny a regiony bohatnou, roste silná střední třída a to táhne zemi hodně dopředu. U nás se vedou hysterické spory, kde stavět, co stavět. Navíc stavební zákony, územní plánovaní na úrovni krajů a velkých měst, je u nás velká tragédie. Český stát je v tomto z nepochopitelných důvodů doopravdy nejhorší partner, kterého si můžeme přát.

říká Pavel Šmíd (39) zakladatel a majitel sklady.cz, člen představenstva a akcionář IPM – Industrial Portfolio Management a.s. (KKCG)

Autor rozhovoru: Vít Chalupa, celý text na e15.cz

Continue Reading

Aktuality

Jaroslaw Kaczyński „slaví“ smutkem

Published

on

Před sedmdesáti lety se narodil bývalý polský prezident Lech Kaczyński, který tragicky zahynul v troskách polského vládního letadla u Smolenska. Jeho bratr-dvojče Jaroslaw Kaczyński a téměř všichni vrcholní politici vládní PiS dnes položili květiny k pomníku Lecha Kaczyńského ve Varšavě a uctili tak jeho památku.
Jaroslaw Kaczyński své narozeniny tak „slaví“ smutečními akcemi a připomínáním života svého bratra. V Polsku je Jaroslaw Kaczyński milován i nenáviděn, ale bez jakékoli ironie jej lze považovat za největšího polského politika současnosti.

Continue Reading

Aktuality

Polský premiér: Energetická bezpečnost je stejně důležitá jako ta vojenská

Published

on

Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil nový návrh zákona, který by umožnil investice do ropovodů či plynovodů. To by mohlo zajistit stavbu nového ropovodu mezi přímořským Gdaňskem a vnitrozemským Płockem. Morawiecki k tomu dodal: „Energetická bezpečnost je dnes nesmírně důležitá. Je téměř stejně důležitá jako bezpečnost vojenská. Proto musíme klást velký důraz na nová řešení.“

Dlouhodobá smlouva o dodávkách plynu mezi Polskem a Ruskem skončí na konci roku 2022, po níž chce země maximalizovat využití svého severozápadního terminálu na zkapalněný zemní plyn Świnoujście a také využívat vlastní zdroje a dovoz plynu prostřednictvím baltického plynovodu spojujícího Polsko s Norskem přes Dánsko.

(PAP – natoaktual.cz)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Česko začalo v porovnání s Polskem zaostávat 18.6.2019
  Jste hodně na cestách, především v Polsku. A netajíte se tím, že Česku oproti Polsku tzv. ujel vlak. V čem? Kde zaostáváme? Bohužel to tak je. Naše země je hodně bohatá, máme všechny předpoklady se drát dopředu, být skutečně lídrem v průmyslu, vědě, vývoji nových technologiích a IT. Polsko je sice čtyřikrát větší země i […]
  Jaromír Piskoř
 • Jaroslaw Kaczyński „slaví“ smutkem 18.6.2019
  Před sedmdesáti lety se narodil bývalý polský prezident Lech Kaczyński, který tragicky zahynul v troskách polského vládního letadla u Smolenska. Jeho bratr-dvojče Jaroslaw Kaczyński a téměř všichni vrcholní politici vládní PiS dnes položili květiny k pomníku Lecha Kaczyńského ve Varšavě a uctili tak jeho památku. Jaroslaw Kaczyński své narozeniny tak „slaví“ smutečními akcemi a připomínáním […]
  Jaromír Piskoř
 • Polský premiér: Energetická bezpečnost je stejně důležitá jako ta vojenská 16.6.2019
  Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil nový návrh zákona, který by umožnil investice do ropovodů či plynovodů. To by mohlo zajistit stavbu nového ropovodu mezi přímořským Gdaňskem a vnitrozemským Płockem. Morawiecki k tomu dodal: „Energetická bezpečnost je dnes nesmírně důležitá. Je téměř stejně důležitá jako bezpečnost vojenská. Proto musíme klást velký důraz na nová řešení.“ Dlouhodobá […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality