Connect with us
Reklama

Aktuality

PETR JANYŠKA: Český diplomat komentuje volby nového polského prezidenta

Published

on

Komorowski byl dobrým prezidentem, ale špatným kandidátem. Naopak vítěz Duda dokázal nemožné

Existuje dvojí Polsko, liberální, otevřené světu, různorodosti, jinakosti, vyjíždějící za hranice, nemachistické, proevropské; a Polsko zahleděné do minulosti, ulpívající na národovectví, nedůvěře k logo lidovky czcizině, Německu, Evropě, útočné a frustrované, silně katolické. V těchto prezidentských volbách vyhrálo po osmi letech vlády liberálů to druhé.

Makroekonomicky je na tom Polsko dobře, jde stále dopředu, i v době krize bylo jedinou zemí kontinentu, která byla v plusu. Je šestou ekonomikou Evropy, pro Německo větším obchodním partnerem než Rusko. VPolsku se všude něco staví, zmodernizovali si vlaky, veměstech jezdí moderní klimatizované tramvaje, každoročně se otevírají velká muzea, filharmonie, univerzity, obří obchodní centra, nádraží. V takové situaci je těžké prohrát volby.

Prezident Bronisław Komorowski měl dlouho konstantní podporu 65 procent a jeho vítězství se bralo jako jednoznačné, což ukolébalo jeho elektorát. Porážka pak ukázala, že v národě dříme touha po změně a nespokojenost, že úspěchy z makroekonomických statistik mají k individuálnímu štěstí daleko. Na podzim budou parlamentní volby a najednou se zdá, že je až dosud vládnoucí Občanská platforma (PO) nemůže prohrát.

Komorowski prohrál, protože byl jako jediný kandidát spojován s osmi lety současné vlády, tvrdil, že země je v dobré situaci a že je třeba uvážlivě jít dál stejným způsobem. Prezentoval se jako záruka klidu a bezpečnosti, nestavěl lidi proti sobě.
Porazily ho episkopát, pro nějž nebyl nikdy dost pravověrný; ostře útočná, antagonistická kampaň pravicově populistických médií a nebývalá vlna nenávistných výroků a hejtů na internetu; touha mladých do 30 let po změně; jeho špatná, prakticky neexistující kampaň. Byl dobrým prezidentem, ale špatným kandidátem. Jeho heslo „Komorowski, prezident svobody“ by zabralo před 25 lety, dnes vyčpělo.

Pro Andrzeje Dudu hlasovaly souběžně dva zcela rozdílné elektoráty ale každý z protestních příčin: mladí do 30 let, kteří nezažili komunismus a zároveň ani vládu strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosława Kaczyńského a kteří mají pocit, že v Polsku se nedá najít zajímavá práce a platy jsou malé. Azároveň konzervativní, katolický venkov.
Dudovi se podařila kvadratura kruhu – přitáhnout hlasy těch, kdo se domnívají, že se postkomunistická společnost mění příliš pomalu (mladí), a naopak těch, kdo se bojí, že se mění příliš rychle (venkov). Byl nový, neokoukaný, každý si do tohoto europoslance strany PiS projektoval svůj vzdor a své naděje.

Volila ho převážně vesnice a východ země, lidé nespokojení, s nižšími příjmy a nižším vzděláním, více muži než ženy (trochu machismus), všechny věkové kategorie kromě 30–39 let. Komorowski zvítězil ve velkých městech, na západě, u lidí s vyšším vzděláním a s dobrými příjmy (podnikatelé).

Bez levice Polsko je politicky specifické také v tom smyslu, že spor mezi pravicí a levicí je přehlušen rozdělením na liberální a konzervativně-katolickou část národa. Strukturovaná levice tu prakticky neexistuje. Sociální demokracii SLD není téměř slyšet, od voleb k volbám se potápí, do příštího parlamentu se zřejmě vůbec nedostane.
Umoci je částečně liberální, proevropská centristická pravice PO (liberální především ekonomicky, světonázorově je liberální jen část jejích poslanců) a v opozici útočná, nekonstruktivní národovecko-katolická pravice PiS. Sociálně slabé voličstvo, které v jiných zemích volí z povahy své situace levici, tápe. Země je politicky rozdělena do dvou táborů, opozice léta nikdy neudělala kompromis. Opoziční média i strany (PiS a menší strany napravo) na vládu léta útočí za použití všech populistických metod.

To, že se v Polsku žije daleko lépe než před deseti lety, neznamená, že se žije dobře všem. Je tu hodně bohatých, prosperující střední třída. Ale je tu i spousta lidí s velmi nízkými příjmy, část z nich pracuje na smlouvy o dílo bez sociálního pojištění či na dobu určitou, hodně mladých odjelo za prací na Západ.
Kaczyńskému se nedařilo po osm let vyhrát žádné volby. Snažil se proto vládu povalit jinak: masovými manifestacemi (u příležitosti četných výročí) končícími střety s policií. Od pádu letadla a smrti jeho bratra dvojčete Lecha u Smolensku se neustále snaží udělat z tragédie hlavní politické téma.

Zkušební balonek Duda složí přísahu 6. srpna. Tlak skutečnosti a reálpolitiky ho jistě povedou ke kompromisům. Zatím se neví, kým se obklopí. Jako europoslanec měl 16 placených asistentů, z nich se jistě bude rekrutovat jeho tým. Kaczyński ho určitě bude chtít obklopit svými lidmi, zároveň si ale těžké váhy bude chtít uchovat do parlamentních voleb. Duda se do podzimních voleb od něj jistě distancovat nebude, teprve jejich výsledek ukáže, jakou roli bude chtít a moci v zemi hrát. V kampani mnoho sliboval, sliby se ovšem často týkaly oblastí, kam nesahají pravomoci hlavy státu, ale vlády. Ostře se vymezoval proti všemu liberálnímu a zdůrazňoval jednomyslnost s církevní hierarchií.

Zároveň ukázal, že je pracovitý, energický, že se dovede poučit, že ví, co chce. Měl dobře zorganizovanou kampaň (šéfkou byla Beata Szydlová, bude teď jistě hrát velkou roli). Někteří tvrdí, že se v minulosti ukázal jako pragmatik a chladná hlava. Týden po volbách přišel s antagonizujícím prohlášenímna citlivé téma smolenské katastrofy: pomník obětem chce postavit před prezidentským palácem, město je proti, v minulosti si už odhlasovalo jiné místo. Zkušební balonek?

Celý text Lidové noviny z 10.06. 2015 – O autorovi| PETR JANYŠKA, publicista, žije a pracuje v Polsku – jako český diplomat.

Zdroj: Lidové noviny
Datum vydání: 10.6.2015
Rubrika / pořad: Názory
Strana / zpráva 11
Autor: PETR JANYŠKA
Vítězství toho druhého Polska
ÚHEL POHLEDU

Pozn.: Tento text se nedostal do internetového vydání Lidovky.cz a je převzat z monitoringu médií. Vyšel minulý týden, ale podle mého názoru by měl být na internetu dohledatelný. jp

 

 

 

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra

Published

on

Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert.

Liz pravidelně vystupuje ve vlivných televizních pořadech, aby prezentovala svůj pohled na politiku a genderové otázky The Today Show, The Daily Show, MSNBC, CNN, ABC News, Fusion, Al-Jazeera America a BBC World. Prostřednictvím svého aktivismu a kreativního přístupu k žurnalistice si Liz dala za úkol zvednout hlas těch, kteří často nejsou vyslyšeni. Než se Liz stala novinářkou, pracovala v sociálním centru pro lidi s postižením a jako výzkumná pracovnice a konzultantka. 

Speciální akce s Liz Plank se uskuteční 6. září na Ekonomickém fóru v Karpaczi.

Continue Reading

Aktuality

100 dnů do říjnových voleb v Polsku

Published

on

Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita.

Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a KONFA). To se zatím jeví jako nereálné. Při tvrdém postoji prezidenta Dudy jsou pak nejpravděpodobnější variantou předčasné volby v únoru 2024, které ale KONFA chtít nebude. Následující variantou je pak menšinová vláda PiS s plovoucí tolerancí, která ale vyústí v politickou nestabilitu.

Nejsilnějším politickým hráčem v Polsku je stále vládní Právo a Spravedlnost. Oproti volbám v roce 2019 ztratilo ale 10 % svých voličů. Stále však operuje s podporou třetiny polských voličů a má největší podporu mezi voliči 50+ a důchodci. PiS má dominantní pozici v menších polských městech, hlavně na východě Polska.

Druhou nejsilnější formací je Občanská koalice (Platforma a menší liberální strany). Jejímu lídrovi Donaldu Tuskovi se nepovedlo spojit opozici do jediné kandidátky antiPiS a to hlavně pro zásadní ideové rozpory mezi postkomunistickou Lewicí a PSL či POLSKA 2050. Donald Tusk také přehnal své osobní politické ambice, velmi a velmi chtěl být dominantním opozičním vůdcem, což negovalo koaliční předvolební potenciál. Liberální Občanská koalice má své voliče ve všech věkových skupinách a silnou pozici ve velkých polských městech.

KONFEDERACE se překvapivě stala černým koněm polské politiky. Historicky vznikla jako seskupení malých národoveckých, pravicových a populistických stran. V roce 2022 a 2023 se ale různým způsobem zbavovala největších populistů a po začátku ukrajinsko-ruské války i politiků, kteří otevřeně podporovali ruskou politiku. Poté, co z vrcholných funkcí odešli matadoři typu Janusz Korwin-Mikke (80) a byl silně upozaděn známý proruský populista Grzegorz Braun se vrcholných funkcí chopila mladší generace v čele s Krzysztofem Bosakem (41) a Sławomirem Mentzenem (36). Jejich pravicově-populistická a národovecká politika má dnes v Polsku silnou podporu u mladých mužských voličů a je rovnoměrně rozprostřena po celém Polsku.

POLSKA 2050 měla svého času u liberálních polských voličů podporu 25 % na úkor Občanské koalice. Po návratu Donalda Tuska se ale tato část putujících voličů přesunula zpět a lídr POSKA 2050 Szymon Hołownia proto musel uzavřít koalici s tradiční Polskou lidovou stranou. Toto „manželství z rozumu“ se vymezuje jak vůči PiS tak Občanské koalici a napadá „věčný duopol“ na polské polické scéně s tím, že se obrací na polské voliče, kteří nechtějí volit ani jednu z většinových formací. POLSKA 2050 má podporu ve větších polských městech a PSL na polské vesnici.

Lewice je konglomerát postkomunistů, sociálních demokratů, levicových aktivistů a členů LGBT organizací. Jejich voliči jsou rovnoměrně rozloženi po celém Polsku a jejich podpora se ve volebních průzkumech pohybuje od 7 do10 %.

Patová situace, která v Polsku pravděpodobně nastane je mnohými polskými novináři a analytiky prezentována jako „jasná koalice“ PiS a KONFEDERACE, ale od politiků KONFEDERACE je ve směru k PiS slyšet tvrdá předvolební kritika. PiS zatím předvolebně útočí pouze na svého odvěkého konkurenta – Občanskou platformu a o ostatní opoziční strany se nestará. To se ale poslední měsíc před volbami může změnit.

100 dnů před volbami je většina voličů již rozhodnuta. Všude v Evropě. Předvolební půtky se tedy týkají tak 10 – 15 % nerozhodnutých voličů. Ti svou podporu nakonec nějak rozdělí, a to nejčastěji těm nejsilnějším. V Polsku tedy ještě můžeme počítat s matematicky možnou koalicí PiS a POLSKA 50/PSL. Méně již se čtyřkoalicí anPiS – OK, POLSKA 2050, PSL a Lewice. Rozhodně půjde o každé křeslo a letošní kampaň bude proto nejtvrdší z možných.

Jaromír Piskoř

Continue Reading

Aktuality

Sinusoidy

Published

on

Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, jiné se brání klamnými cíli.“ Probíhající polskou politickou diskuzi na téma Jan Pavel II. či o potratech proto mediální a politický expert označil za podvod.

Už to skoro vypadalo, že se polští opoziční politici poučili a nenaskakují na vidle PiS. Po týdnu, kdy primátor Varšavy musel odpovídat na otázky typu: Bude vaše vláda nutit Poláky, aby jedli brouky? by to bylo přirozené. Ale ono ne.

Europoslankyně za Občanskou koalici Janina Ochojska tvrdí, že je mnohem více obětí na polsko-běloruské hranici, než uvádí čísla nezávislé skupiny Granica (37 obětí) : „Myslím, že obětí této hranice je mnohem více. Buď jsou v nějakém hromadném hrobě, protože bych se nedivila, kdyby se v době, kdy byl uzavřen přístup na hranice, těla prostě sbírala, aby takové důkazy nebyly. V současnosti je pohřešováno téměř 300 lidí. Proč si to myslím? Nastal v minulosti okamžik, kdy z celého Polska tam byli povoláni lesníci. Na co? Přece nepomáhali lesu v těžké chvíli. Ale k něčemu byli povoláni.“

Krzysztof Sobolewski z PiS na dotaz ohledně vyjádření Ochojské v úterý v pořadu Polského rozhlasu uvedl: „Lze jen říci, že to, co vysvětluje chování Janiny Ochojské, je nemoc. Distancuje se od svých předchozích úspěchů, od svého života.“ Jeho reakce je na tvrzení o tom, že polští myslivci sbírali mrtvoly imigrantů v polských lesích u běloruských hranic a házeli je do hromadných hrobů velmi mírná. Je to asi tím, že polští politici tak trochu mávají rukou nad tím, co Janina Ochojska o tom či onom hovoří. Připomíná jednoho maďarského poslance Federálního shromáždění, který předčítal za řečnickým pultem bibli a pak ve spodní sinusoidě podepsal rezignaci, aby se po nějaké době ve vrcholné sinusoidě domáhal vstupu do FS.

Sinusoida či ne, naštvaní polští myslivci a lesníci poslankyni Ochojskou zažalovali a polská prokuratura zahájila řízení za pomluvu. Místopředseda Občanské platformy Rafal Trzaskowski podotkl, že takto tvrdá obvinění by měla být podložena důkazy a dodal: „Pokud důkazy nejsou, škodí to lidem, o kterých poslankyně hovoří“. Donald Tusk se nevyjádřil.

Ochojska se v Bruselu věnuje problematice lidí se zdravotním postižením (ona sama je postižená od raného dětství po prodělané dětské obrně). Má zkušenosti s humanitárními aktivitami a byla přítomna na místě mnoha katastrof. Věnuje se migraci. Domnívá se, že Evropa by se imigrantům neměla uzavírat. Zároveň se podle ní musí zvýšit pomoc zemím, odkud přistěhovalci přicházejí. „Pokud chceme migranty udržet v jejich vlastních zemích, neuděláme to pomocí zdí či ostnatého drátu. Když lidé umírají hlady a žízní, utečou ze svého bydliště a riskují své životy, byť jen proto, aby zachránili své děti.“

Opoziční experti hovořící o klamných cílech vypouštěných PiS to mají těžké. Plácnutí poslankyně Ochojské okamžitě využila ruská propaganda a točí se v kruhu s velmi citlivým tématem hromadných hrobů v Katyni. Někteří polští aktivisté žádají poslankyni o bližší určení místa hromadných hrobů, ale většina spíše očekává omluvu v době spodní sinusoidy.

Když autor Tří mušketýrů psal svůj román, těšil se na zítřek a na to, co jeho hrdinové zažijí. S Polskem je to podobné.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

  • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
    Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
    Jaromír Piskoř
  • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
    Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
    Jaromír Piskoř
  • Sinusoidy 14.3.2023
    Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
    Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.