Connect with us
ReklamaAktuality

Osmé výročí Smolenské katastrofy

Publikoval před

Odhalení pomníku obětí Smolenské katastrofy, položení základního kamene pomníku Lecha Kaczyńského, apel při vzpomínání před Prezidentským palácem či večerní pochod ve Varšavě – to jsou jen některé body oficiálního programu smutečních oslav kolem osmého výročí pádu polského vládního letadla. Vzpomíná se na každou oběť.

Pocity Poláků nad hroby obětí jsou dnes už různé. Dny před osmi lety, kdy se celé Polsko sjednotilo v zármutku se už nevrátí. Část polských občanů si připomíná se smutkem prezidentský pár a trvá u nich hluboké přesvědčení, že katastrofa a její následné vyšetřování dosud celý problém nevyjasnilo. Část polského národa je už unavena nekonečnými diskuzemi nad příčinami a důsledky katastrofy a většina Poláků bere pak smuteční oslavy jako politický akt.

Tak trochu se vše zjednodušuje v paměti jedinců do obrazů. Donald Tusk v objetí Vladimíra Putina. Ewa Kopaczová nad těly obětí. Uzamčené rakve a následné exhumace potvrzující omyly. Každoměsíční tryzny Jaroslawa Kaczyńského a jejich konec oslavován Agnieszkou Hollandovou jako vítězství opozice.

Příčiny katastrofy se stále vyšetřují. Zatím se žádná z teorií spiknutí nepotvrdila. Trosky letadla mají být v novém ruském plechovém hangáru na vojenském letišti ve Smolensku a přístup k nim podléhá souhlasu ruského ministra obrany. Moskva tvrdí, že je Polsku vydat nemůže, protože stále probíhá vyšetřování. Možná už jsou ale nenávratně sešrotovány.

Každé výročí katastrofy u Smolenska vyvolává různou mezinárodní spoluúčast. Nelze zapomenout na pohřeb prezidentského páru v Krakově a neúčast evropských politických elit kvůli sopečnému prachu bránícímu jejich příletu. Poláci nezapomenou na to, že české elity přijely vlakem. Dnešní evropské elity nemají zájem se ke katastrofě vyjadřovat. Emoce, které v Polsku kolem smrti polských elit před osmi lety vládnou, jim stále připomínají jejich tehdejší výmluvu na onen sopečný prach. A tak to zůstane.

 

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Trochu praštěné polské rekordy podle Guinessovy knihy

Publikoval před

Hugh Beave, ředitel pivovaru Giuness, byl u začátku vydávání (1955) Guinessovy knihy rekordů. Poláci tam dnes mají 50 rekordů. 272 potápěčů se naráz potopilo v zatopeném dole v Jaworzynie. Mariusz Pudzianowski je tam zapsán jako ten, který obdržel nejvíc titulů nejsilnějšího muže světa. Z Polska pochází i největší nafukovací míč na světě či nejtěžší borůvka.Známý je i největší keramický hrnek. Má tři metry, je vyroben ze tří tun hlíny a má sloužit k uskladnění medu. Stojí v Babimoście. Poláci také nemají konkurenci v grilování. V jednu chvíli tam 2 853 lidí grilovalo na 3 200 grilech. 

Pokračovat ve čtení

Aktuality

dTest: Poláci mají kvalitnější levné párky

Publikoval před

V případě točeného salámu, měkkého salámu a tlustých párků výrobky zakoupené v ČR nevyšly dobře. U točeného salámu byl český výrobek třetí ze čtyř. U měkkého salámu byl pátý z pěti. U silných párků třetí ze čtyř. Německý výrobce naopak zvítězil u prvních dvou položek, u silných párků obsadil druhé místo. První byl polský produkt.

ČR na prvním místě? Ani jednou

České zboží na první místo nedosáhlo ani jednou, zato třikrát bylo poslední. Německé produkty, prodávané za podobnou jednotkovou cenu, naopak zvítězily dvakrát. Polský výrobek vyhrál v případě lahůdkového salátu (český byl čtvrtý z pěti) a silných párků. 

Celý text na euro.cz

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Polsko těžilo ve vzácném pralese protizákonně, přesto je bez trestu

Publikoval před

Těžba dřeva v UNESCO chráněném Bělověžském pralese v Polsku porušuje zákony Evropské unie, rozhodl unijní Soudní dvůr. Dal za pravdu žalobě podané Evropskou komisí. Polsku přesto nehrozí žádný trest. Ekologové, kteří proti devastujícímu kácení stromů dlouhodobě protestují, označili verdikt za trpké vítězství. Unijní soud dal Evropské komisi nyní za pravdu v tom, že rozhodnutí polských úřadů o kácení bylo porušením povinností, které Polsko má na základě dvou směrnic týkajících se ochrany životního prostředí – směrnice o stanovištích a směrnice o ochraně ptáků.

Polské ministerstvo životního prostředí, v jehož čele v lednu Jana Szyszku vystřídal Henryk Kowalczyk, už v únoru uvádělo, že bude rozhodnutí evropského soudu respektovat. „Čekáme na oficiální znění verdiktu, ale shodně s tím, co slíbil ministr Kowalczyk, se rozsudku přizpůsobíme,“ uvedl mluvčí Aleksander Brzózka. Polská média připomněla, že s rozsudkem není spjat žádný finanční postih (kromě zaplacení soudních výloh), protože Polsko již dříve z pralesa stáhlo těžkou techniku. Pokud by ale obnovilo těžbu, komise by mohla požadovat mnohamilionovou pokutu.

autor: von, celý text na tiscali.cz

 

 

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement
Advertisement

Facebook

 • Trochu praštěné polské rekordy podle Guinessovy knihy 20.4.2018
  Hugh Beave, ředitel pivovaru Giuness, byl u začátku vydávání (1955) Guinessovy knihy rekordů. Poláci tam dnes mají 50 rekordů. 272 potápěčů se naráz potopilo v zatopeném dole v Jaworzynie. Mariusz Pudzianowski je tam zapsán jako ten, který obdržel nejvíc titulů nejsilnějšího muže světa. Z Polska pochází i největší nafukovací míč na světě či nejtěžší borůvka.Známý […]
  Jaromír Piskoř
 • dTest: Poláci mají kvalitnější levné párky 20.4.2018
  V případě točeného salámu, měkkého salámu a tlustých párků výrobky zakoupené v ČR nevyšly dobře. U točeného salámu byl český výrobek třetí ze čtyř. U měkkého salámu byl pátý z pěti. U silných párků třetí ze čtyř. Německý výrobce naopak zvítězil u prvních dvou položek, u silných párků obsadil druhé místo. První byl polský produkt. […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko těžilo ve vzácném pralese protizákonně, přesto je bez trestu 19.4.2018
  Těžba dřeva v UNESCO chráněném Bělověžském pralese v Polsku porušuje zákony Evropské unie, rozhodl unijní Soudní dvůr. Dal za pravdu žalobě podané Evropskou komisí. Polsku přesto nehrozí žádný trest. Ekologové, kteří proti devastujícímu kácení stromů dlouhodobě protestují, označili verdikt za trpké vítězství. Unijní soud dal Evropské komisi nyní za pravdu v tom, že rozhodnutí polských […]
  Jaromír Piskoř