Reklama
design Datum , .
RSS
Orban se tvrdě zastal Polska
Publikováno v So. 22. Červenec 2017 v rubrice Aktuality

OrbanInkviziční kampaň, která je vedena proti Polsku Evropskou unií neuspěje, protože Maďarsko využije všechny možnosti stanovené zákonem v Evropské unii, aby prokázalo svou solidaritu s Polskem – oznámil v sobotu maďarský premiér Viktor Orban.
„Maďarsko se samozřejmě řídí svými vlastními zájmy, ale právě z důvodu svých vlastních národních zájmů, evropských hodnot a polsko-maďarského přátelství, musíme dát jasně najevo, že nikdy neuspěje antipolská inkviziční kampaň neboť Maďarsko využije každé právní možnosti v Evropské unii k prokázání solidarity s Polskem“- řekl Orban účastníkům na univerzitním letním táboru. Jeho projev byl vysílán živě v maďarské televizi.

(gosc.pl)

Kalend akc
Publikováno v Ne. 15. Říjen 2017 v rubrice Akce, Aktuality

akce_sever_maxi_2V letech 1981–84 se odehrála jedna z největších celostátních akcí bezpečnostního aparátu komunistického režimu v Československu zaměřená na aktuální dění v sousedním Polsku. Její průběh a pozadí v diskusi rozebere dvojice renomovaných historiků. Dramatický politický vývoj v Polsku na počátku 80. let vyvolal zvýšenou aktivitu také na straně českých bezpečnostních složek.
Vybrané útvary ministerstva vnitra monitorovaly činnost odborového svazu Solidarita a opozičních skupin po obou stranách hranice, reakce české a polské veřejnosti na toto dění, a vyvíjely aktivity na podporu vládnoucího režimu v Polsku. Celý článek »

Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu