Reklama
design Datum , .
RSS
Od PKP Cargo k Chemii a zpět na dráhy
Publikováno v St. 15. Březen 2017 v rubrice Aktuality, Polský fenomén

wojciech-balczun youtubeBalczunPřed třemi lety šla na Varšavské burze do finále privatizace PKP Cargo – druhého největšího evropského dopravce po Deutsche Bahn. Tato společnost by pravděpodobně neexistovala, kdyby nebylo jejího bývalého ředitele Wojcziecha Bałczuna. Ten přišel do PKP Cargo v roce 2008, kdy byla polská státní firma nad propastí, v obrovských dluzích a s rozhádanými zaměstnaneckými odbory.

Bałczun je vystudovaný politolog a tehdy měl jen krátké manažerské zkušenosti z Polské pošty a PKO BP (největší polská banka).

Nový ředitel se vydal do všech poboček PKP Cargo a přesvědčil nakonec zaměstnance o nutnosti bolestné restrukturalizace. Snížil počet zaměstnanců ze 44 000 na 25 000. Odboráři protestovali, nenáviděli jej, ale nakonec souhlasili. PKP Cargo se poprvé za mnoho let stalo ziskové.

V lednu předminulého roku architekt znovuzrození dopravního molochu ohlásil rezignaci s tím, že dostal atraktivní nabídku ze zahraničí. Polská média divoce spekulovala o tom, že odejde k Deutsche Bahn či do KGHM. Ukázalo se však něco, co nikdo nečekal.

V roce 2007 Bałczun spoluzakládal ve Varšavě rockovou kapelu Chemia. První dvě jejich desky nikoho moc neoslovily, ale najednou její hudba zaujala Ralpha Jamese, známého kanadského hudebního agenta. V kanadském studiu Bryana Adamse natočila skupina nové album „The One Inside” a vydala se na koncertní turné po Severní Americe.

Americkou hudební anabázi ukončil v roce 2016 vyhraným výběrovým řízením na pozici šéfa Ukrajinských státních drah. „Ukrzaliznycia” podle výsledků za rok 2016, skončila se ziskem.

jp
zdroj: newsweek.plwschodnik.pl

Kalend akc
Publikováno v Út. 07. Listopad 2017 v rubrice Akce, Aktuality

Celovečerní i krátké filmy, program pro děti, vernisáž festivalových výstav, kulinářské překvapení, knížky a vyšívací dílna ve vašem oblíbeném letenském kině! Více na bardzofajnyfestival

Celý článek »