Reklama
design Datum , .
RSS
Od PKP Cargo k Chemii a zpět na dráhy
Publikováno v St. 15. Březen 2017 v rubrice Aktuality, Polský fenomén

wojciech-balczun youtubeBalczunPřed třemi lety šla na Varšavské burze do finále privatizace PKP Cargo – druhého největšího evropského dopravce po Deutsche Bahn. Tato společnost by pravděpodobně neexistovala, kdyby nebylo jejího bývalého ředitele Wojcziecha Bałczuna. Ten přišel do PKP Cargo v roce 2008, kdy byla polská státní firma nad propastí, v obrovských dluzích a s rozhádanými zaměstnaneckými odbory.

Bałczun je vystudovaný politolog a tehdy měl jen krátké manažerské zkušenosti z Polské pošty a PKO BP (největší polská banka).

Nový ředitel se vydal do všech poboček PKP Cargo a přesvědčil nakonec zaměstnance o nutnosti bolestné restrukturalizace. Snížil počet zaměstnanců ze 44 000 na 25 000. Odboráři protestovali, nenáviděli jej, ale nakonec souhlasili. PKP Cargo se poprvé za mnoho let stalo ziskové.

V lednu předminulého roku architekt znovuzrození dopravního molochu ohlásil rezignaci s tím, že dostal atraktivní nabídku ze zahraničí. Polská média divoce spekulovala o tom, že odejde k Deutsche Bahn či do KGHM. Ukázalo se však něco, co nikdo nečekal.

V roce 2007 Bałczun spoluzakládal ve Varšavě rockovou kapelu Chemia. První dvě jejich desky nikoho moc neoslovily, ale najednou její hudba zaujala Ralpha Jamese, známého kanadského hudebního agenta. V kanadském studiu Bryana Adamse natočila skupina nové album „The One Inside” a vydala se na koncertní turné po Severní Americe.

Americkou hudební anabázi ukončil v roce 2016 vyhraným výběrovým řízením na pozici šéfa Ukrajinských státních drah. „Ukrzaliznycia” podle výsledků za rok 2016, skončila se ziskem.

jp
zdroj: newsweek.plwschodnik.pl

Kalend akc
Publikováno v Po. 27. Březen 2017 v rubrice Akce

architektura_VII_dneJedinečný projekt, jehož autory jsou mladí kurátoři Iza Cichońska, Karolina Popera a Kuba Snopek, mapuje poválečnou výstavbu polských kostelů. Výstava představí nejzajímavější svatyně a často neuvěřitelné příběhy, které se s jejich stavbou pojí.  17. 3. – 22. 5. 2017 – Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7 – dox.cz Celý článek »

Publikováno v Po. 27. Březen 2017 v rubrice Akce

dny polské kultury v BrněPůvodní záměr organizátorů akce – Knihovny Jiřího Mahena v Brně a statutárního města Brna – byl prezentovat partnerské město Poznaň a seznámit občany obou měst s probíhající spoluprací. V současnosti se festival rozšířil a kromě tradičních aktivit představujících partnerské město Poznaň, prezentuje polskou kulturu jako takovou, současné polské autory, hudbu, kinematografii i gastronomii. Celý článek »

Publikováno v Čt. 12. Leden 2017 v rubrice Akce, Aktuality, Polský film

kino na hranici wt_013Milan Lasica, Karel Roden, Karolina Gruszka, Allan Starski budou hosty 19. ročníku mezinárodní filmové přehlídky Kino na hranici, která se bude konat ve dnech 28. dubna – 3. května 2017 v Cieszyně a Českém Těšíně. Kromě retrospektiv uvedených umělců, bude celkem promítnuto více než 100 filmů včetně nejdůležitějších děl středoevropského kina. Připraven je rekordní počet novinek. Nebudou samozřejmě chybět ani tematické cykly. Celý článek »