Connect with us
ReklamaAktuality

Neřešte Katalánsko v Katovicích

Publikoval před

folklór Dolní LomnáŠéf Evropské komise najednou už Polsko a Maďarsko trestat snížením dotací nechce. Řekl to dříve, než se mlátícím madridským policistům v ulicích Barcelony postavili před obušky slzící místní hasiči. Mlčení všech evropských elit protrhl Donald Tusk, ale ve světě miliardy shlédnutí katalánského příběhu, bylo už pozdě.

Co nám hoši z Bruselu chcete mít za zlé, ptají se například politikové izraelští. O ironickém krymském úsměvu Putina nemluvě. Gumové projektily do lidí v Katalánsku byly stejné jako ty, které polští policisté použili v roce 2015 proti polským horníkům, kteří také „porušovali zákon“. V demokratickém Polsku byla vláda gumových projektilů volbami smetena. Za nové polské vlády byli těly protestující předáci polské opozice neozbrojenými policisty přeneseni – za humorných oboustranných hlášek – a před kamerami všech světových médií – o dvě stě metrů mimo akt protestu. No, zločin, psaly tehdy evropská média.

I v Čechách jsme měli separatisty, ale tisíce existujících českých Slezanů, kteří se cítili býti Prahou utiskováni, rozhodně nesouhlasili s variantou, býti nově utiskováni Brnem. Moravisté ovšem stále hlásají „ …. není oprávněné, aby se v hierarchii pojmů stavělo Slezsko (chápe-li se tím území na severovýchodě dnešní České republiky) na stejnou úroveň jako Morava, a také na to, že není oprávněné mluvit za jakýsi fiktivní slezský národ, který nejeví stopy vznikání a ani nemá žádný historický základ ….. „

Jenže Ti, kteří zprvu „nejevili stopy vznikání“ vznikli v Polsku. Tam dnes existuje separatistické, politické a kdovíještě jaké Slezsko v hlavách tisíců polských občanů. Dokonce jsou čtyřmi poslanci z pětačtyřiceti zastoupeni v polském Slezském krajském zastupitelstvu (Sejmik). Strašně nám závidí slezskou orlici ve státním znaku a těžce chápou, že v českém Slezsku Slezané fandí Praze, a ještě hůř pak reflektují, že mnoho pravověrných Slezanů se do Prahy přestěhovalo.

Konzervativní katolicko-národní polská vládní strana Právo a Spravedlnost nemá pro slezské buditele pochopení obzvláště po katalánském vzedmutí. Polská premiérka Szydlová, ale vyzvala regionální politiky PiS ze Slezského vojvodství k tomu, aby se zabývali konkrétními činnostmi pro tamní občany a neřešili Katalánsko v Katovicích. Po zkušenostech z českých zemí se po několikaletém politickém vzedmutí, vrátily slezské a moravské pocity na folklórní slavnosti. Něco podobného lze očekávat i v Polsku. Pokud ovšem chce někdo oživovat starého Magdona, v polské dnešní politice narazí do zdi.

Jaromír Piskoř

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Jaroslaw Kaczyński byl ohrožen na životě

Publikoval před

Jaroslaw Kaczyński, předseda polské vládní stany Právo a Spravedlnost strávil měsíc v nemocnici, oficiálně s diagnózou pochroumaného kolena. To že tam byl tak dlouho, bez oficiálních zpráv o stavu jeho zdraví, bylo příčinou mnoha spekulací. Vládní politici o jeho nemoci nehovořili, tisková mluvčí opakovala, že předseda úřaduje z nemocničního lůžka a v nemocnici se čas od času střídali na návštěvách vrcholní politici PiS. „Zaručené“ zprávy o tom, že předseda má rakovinu slinivky se nepotvrdily a den po tom, co o zdraví Jaroslawa Kaczyńského začala spekulovat i česká média, byl propuštěn do domácího léčení.

Ovšem dnes, při banální debatě v polském rádiu o možných kolapsech u sledování fotbalu uteklo polskému ministrovi zdravotnictví že: „Zdravotní stav Jaroslawa Kaczyńského byl takový, že byla nutná jeho hospitalizace v nemocnici. Pokud by k ní nedošlo, byl ohrožen jeho život.“ I když se pak následně snažil onu větu zamluvit odkazem na lékařské tajemství, celková úleva v hlase ministra zdravotnictví byla znatelná a jal se hovořit o tom, že fanoušci se raději mají radovat společně, a ne doma na kanapi.

Je na Jaroslawu Kaczyńském, zda zveřejní, co že mu to bylo a jak byl ohrožen jeho život. Jeho zdraví se prohlášením ministra zdravotnictví stalo součástí polské politické skutečnosti a mnoha mírně řečeno velmi cynických poznámek polských opozičních politiků přecházejících často až do hyenismu. Polská politická scéna je tak razantně a nepřátelsky rozdělena, že očekávat od tamní opozice základní lidské reflexe asi nejde.

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Polsko jsme podpořili jen verbálně

Publikoval před

Polsko bude čelit disciplinárnímu řízení, což je další etapa procedury pro odebrání hlasovacích práv v Evropské radě. Podle informací ze zákulisí Polsko podpořilo pouze Maďarsko a verbálně a jen prohlášením, že onen postup je předčasný Slovensko a Česká republika. 14 zemí se vyjádřilo pro onen postup (mimo jiné Francie, Německo, Španělsko, Portugalsko, Irsko či Litva) a u některých zemí není jasné, jak by hlasovaly o vlastním odebrání práv, protože když bylo dosaženo minima 14 hlasů, hlasování bylo ukončeno, píše rmf24.pl

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Češi a Slováci polské potraviny nemají v lásce

Publikoval před

„Nejhůře hodnocené bylo polské maso, a to známkou 3,6 z 5 (5=nejhorší), podobně dopadla i vejce a výrobky z vajec s hodnocením 3,4,“ píše Český národní panel ve své tiskové zprávě. Zároveň ale podotýká, že image, opravdová kvalita a nákupní chování jsou odlišné kategorie, přičemž vliv na slabou pověst polských potravin mohou mít i různé medializované aféry.

Průzkum se ptal 2400 respondentů, přičemž vždy 800 bylo z Česka, Slovenska a Polska. Překvapivé zjištění bylo, že Poláci si kvality svých vlastních potravin cení a hodnotí je známkou 2,3 (5=nejhorší). Naproti tomu v Česku a na Slovensku jejich produkty označují za špatné.

ČTK – Týden, celý text zde

 

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Jaroslaw Kaczyński byl ohrožen na životě 15.6.2018
  Jaroslaw Kaczyński, předseda polské vládní stany Právo a Spravedlnost strávil měsíc v nemocnici, oficiálně s diagnózou pochroumaného kolena. To že tam byl tak dlouho, bez oficiálních zpráv o stavu jeho zdraví, bylo příčinou mnoha spekulací. Vládní politici o jeho nemoci nehovořili, tisková mluvčí opakovala, že předseda úřaduje z nemocničního lůžka a v nemocnici se čas […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko jsme podpořili jen verbálně 15.6.2018
  Polsko bude čelit disciplinárnímu řízení, což je další etapa procedury pro odebrání hlasovacích práv v Evropské radě. Podle informací ze zákulisí Polsko podpořilo pouze Maďarsko a verbálně a jen prohlášením, že onen postup je předčasný Slovensko a Česká republika. 14 zemí se vyjádřilo pro onen postup (mimo jiné Francie, Německo, Španělsko, Portugalsko, Irsko či Litva) […]
  Jaromír Piskoř
 • Muzeum polské vodky 14.6.2018
  „Polská vodka je neoddělitelnou součástí polské kultury a významným vyváženým artiklem, který je díky své znamenité chuti a vytříbené kvalitě oslavovaný po celém světě. Návštěvníci se zde dozví o bohaté historii, tradici a výrobních metodách,“ vysvětlil výkonný ředitel nadace Polish Vodka Foundation Andrzej Szumowski. Podle zástupců instituce jde dokonce o první muzeum v zemi, které […]
  Jaromír Piskoř