Reklama
design Datum , .
RSS
Neřešte Katalánsko v Katovicích
Publikováno v Ne. 08. Říjen 2017 v rubrice Aktuality

folklór Dolní LomnáŠéf Evropské komise najednou už Polsko a Maďarsko trestat snížením dotací nechce. Řekl to dříve, než se mlátícím madridským policistům v ulicích Barcelony postavili před obušky slzící místní hasiči. Mlčení všech evropských elit protrhl Donald Tusk, ale ve světě miliardy shlédnutí katalánského příběhu, bylo už pozdě.

Co nám hoši z Bruselu chcete mít za zlé, ptají se například politikové izraelští. O ironickém krymském úsměvu Putina nemluvě. Gumové projektily do lidí v Katalánsku byly stejné jako ty, které polští policisté použili v roce 2015 proti polským horníkům, kteří také „porušovali zákon“. V demokratickém Polsku byla vláda gumových projektilů volbami smetena. Za nové polské vlády byli těly protestující předáci polské opozice neozbrojenými policisty přeneseni – za humorných oboustranných hlášek – a před kamerami všech světových médií – o dvě stě metrů mimo akt protestu. No, zločin, psaly tehdy evropská média.

I v Čechách jsme měli separatisty, ale tisíce existujících českých Slezanů, kteří se cítili býti Prahou utiskováni, rozhodně nesouhlasili s variantou, býti nově utiskováni Brnem. Moravisté ovšem stále hlásají „ …. není oprávněné, aby se v hierarchii pojmů stavělo Slezsko (chápe-li se tím území na severovýchodě dnešní České republiky) na stejnou úroveň jako Morava, a také na to, že není oprávněné mluvit za jakýsi fiktivní slezský národ, který nejeví stopy vznikání a ani nemá žádný historický základ ….. „

Jenže Ti, kteří zprvu „nejevili stopy vznikání“ vznikli v Polsku. Tam dnes existuje separatistické, politické a kdovíještě jaké Slezsko v hlavách tisíců polských občanů. Dokonce jsou čtyřmi poslanci z pětačtyřiceti zastoupeni v polském Slezském krajském zastupitelstvu (Sejmik). Strašně nám závidí slezskou orlici ve státním znaku a těžce chápou, že v českém Slezsku Slezané fandí Praze, a ještě hůř pak reflektují, že mnoho pravověrných Slezanů se do Prahy přestěhovalo.

Konzervativní katolicko-národní polská vládní strana Právo a Spravedlnost nemá pro slezské buditele pochopení obzvláště po katalánském vzedmutí. Polská premiérka Szydlová, ale vyzvala regionální politiky PiS ze Slezského vojvodství k tomu, aby se zabývali konkrétními činnostmi pro tamní občany a neřešili Katalánsko v Katovicích. Po zkušenostech z českých zemí se po několikaletém politickém vzedmutí, vrátily slezské a moravské pocity na folklórní slavnosti. Něco podobného lze očekávat i v Polsku. Pokud ovšem chce někdo oživovat starého Magdona, v polské dnešní politice narazí do zdi.

Jaromír Piskoř

Kalend akc
Publikováno v Ne. 15. Říjen 2017 v rubrice Akce, Aktuality

akce_sever_maxi_2V letech 1981–84 se odehrála jedna z největších celostátních akcí bezpečnostního aparátu komunistického režimu v Československu zaměřená na aktuální dění v sousedním Polsku. Její průběh a pozadí v diskusi rozebere dvojice renomovaných historiků. Dramatický politický vývoj v Polsku na počátku 80. let vyvolal zvýšenou aktivitu také na straně českých bezpečnostních složek.
Vybrané útvary ministerstva vnitra monitorovaly činnost odborového svazu Solidarita a opozičních skupin po obou stranách hranice, reakce české a polské veřejnosti na toto dění, a vyvíjely aktivity na podporu vládnoucího režimu v Polsku. Celý článek »

Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu