Connect with us
Reklama
Aktuality

Může někdo vysvětlit zvýšení příjmů polského státu o 1/3 za 3 roky?

Published

on

Ekonomický „zázrak“ současné polské vládní garnitury spočívá v tom, že za tři roky od svého nástupu zvýšila příjmy státního rozpočtu o více než třetinu. Příjmy z posledního rozpočtu Občanské platformy z roku 2014 byly 283 miliard PLN a příjmy plánované pro letošní rok jsou 387 miliard PLN, což je nárůst o 36,7 %. PiS neudělalo žádné reformní zázraky. Spíše naopak, reformy které zavedlo, vedly ke zvýšení výdajů. Názory opozičních ekonomů byly (jsou a budou) kritické ve směru nedostatku investic, kolapsu či řeckého scénáře a zatím v Polsku: zvýšení příjmů o 1/3 za tři roky – v ekonomice něco prakticky nemožné bez hluboké krize či radikálních změn.

Údaje z příjmů rozpočtu 2019 (PiS) a 2014 (OP):

DPH: 179,6 miliardy (PiS) – 124,2 miliardy (OP) – zvýšení o 44,6%
PIT (DP fyzických osob): 64,3 miliardy (PiS) – 43 miliard (OP) – zvýšení o 49,5%
CIT (DP právnických osob): 34,8 miliardy (PiS) – 23,2 miliardy (OP) – zvýšení o 50%
Spotřební daň: 73 miliard (PiS) – 61,5 miliardy (OP) – zvýšení o 18,6%

Sazby těchto daní se nezvyšovaly. Některé dokonce klesly. Průmysl rostl, ale nijak zázračně. Úředníci v daňových úřadech se také nezměnili. Možná byly někde výkyvy nahoru, ale polský stůl je stále stejný. U daně z přidané hodnoty PiS udělalo legislativní změny. Dobře, možná to vysvětluje ono zvýšení, ale daň z příjmu fyzických osob? Jak je možné, že příjmy z této daně se zvýšily o 50 %? Platy za tyto roky se o tolik nezvýšily. Průměrná mzda podle polského statistického úřadu byla za 2014 – 3 783 PLN a ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 – 4 864 PLN. Tedy zvýšení o 28,5 %. Ale, jak z toho dostat zvýšení daňových příjmů o 50 %? Dokonce i absolutní diletantismus, nečinnost, a nakonec i krádeže mají své limity. Je těžké uvěřit, že za vlády Občanské platformy byl ukraden každý druhý zlotý z daní. Tak co se stalo? Je někdo schopen to racionálně vysvětlit? Lze najít něco podobného v moderních dějinách států v Evropě? Na světě?

Pozn: Příjmy za leden letošního roku v Polsku dosáhly 38,7 mld. PLN, tedy o 10 % více než plánované (rok 387,7 mld. PLN). Ze státního rozpočtu bylo v prvním měsíci roku vynaloženo 32,1 miliardy PLN, což je 7,7 % z plánovaných ročních výdajů (416,2 mld. PLN). Přebytek rozpočtu tedy dosáhl na konci roku 6,6 mld. PLN ve srovnání s plánovaným ročním deficitem ve výši 28,5 mld. PLN.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Polský výrobce kabanosů zpochybňuje českou inspekci

Published

on

Česká zemědělská a potravinářská inspekce stáhla z prodeje tří typy polského Kabanosu, prodávané v síti Kaufland. Důvodem byl příliš malý – podle českých kontrolorů – obsah masa ve výrobku. Klasický vepřový kabanos podle inspektorů obsahoval o 20 g méně masa na 100 g výrobku, než deklaroval polský výrobce (122 g vepřového masa na 100 g výrobku místo 142 g).

Polský výrobce tvrdí, že deklarovaný obsah masa v kabanosech je správný. Poukazuje na to, že čeští inspektoři mohli svůj výsledek získat pomocí jiné zkušební metody, než je tomu v nařízení EU. Podle polského výrobce se může jednat o nevěrohodnou informaci, která klame spotřebitele.

„Tímto prohlašujeme, že Tarczyński SA určuje obsah masa ve všech vyráběných výrobcích v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 ze dne 25. října 2011, Příloha VII, část B, bod 17. Podle výše uvedeného, uvádíme obsah masa na základě receptu, založeného výhradně na definici masa podle Nařízení, které je univerzálně použitelné ve všech zemích Evropské unie.“ zdůraznil v prohlášení zaslaném Gazetě Wyborczej Radosław Chmurak, obchodní ředitel společnosti Tarczyński.

gazeta.pl

Tisková zpráva SZPI zde.

 

 

Continue Reading

Aktuality

Polský soud: 3 měsíce vězení za zabíjení kaprů samodomagilotinou bez omráčení

Published

on

Okresní soud v polské Krotoszyně odsoudil postaršího prodavače kaprů na tři měsíce vězení za zabíjení ryb bez předchozího omráčení. Výrok není pravomocný. Wojciech C. byl obviněn ze špatného zacházení se zvláštní krutostí. Ke zločinu došlo v prosinci 2018 na městském trhu ve Velkém Krotoszyně. Policisté byli informováni aktivisty z Nadace Viva. Polský soud kromě trestu nařídil prodavači zaplatit 1 000 zlotých pokuty a také uhradit náklady na právní zastoupení Nadace Viva. Soud rozhodl i o zabavení gilotiny, kterou muž zabíjel kapry „- informuje místní organizace pro ochranu zvířat.

Continue Reading

Aktuality

Ostrý a hlasitý opoziční hlas byl umlčen

Published

on

„Nedopustil jsem se žádného zločinu. Ale za vlády PiS jsou možné různé věci.“ prohlásil opoziční poslanec Stefan Niesiołowski. Polské státní zastupitelství obvinilo poslance Niesiołowského z toho, že nezákonně zajistil dvěma polským podnikatelům lukrativní zakázky v hodnotě několika milionů zlotých. Místo úplatku využíval služeb prostitutek placených zatčenými podnikateli. Podnikatelům bylo sděleno obvinění z korupčních zločinů a kuplířství.

Poslanec Niesiołowski se vzdal imunity. V rozhovoru pro polský bulvár Super Express řekl, že už nebude kandidovat v podzimních parlamentních volbách a že opouští politiku. „Je to kampaň a pomluvy“ řekl o únicích z vyšetřovacího spisu. „Z morálního hlediska nevidím žádný důvod vysvětlovat něco protikorupčním policistům. Od toho je moje manželka. A pokud jde o téma korupce, je to naprosto nepravdivé. Nedal jsem nikomu nic a nevzal jsem od nikoho ani jeden zlotý úplatku.“ říká Niesiołowski.

Z policejních odposlechů obviněných podnikatelů ovšem vyplývá, že sedmdesátiletý polský poslanec si užíval za jejich peníze placený sex nejméně v třiceti případech, a dokonce museli zaplatit i jím zpřelámanou postel. V uniklém policejním spisu jsou i svědectví nejméně šesti prostitutek s pikantními podrobnostmi. Velmi ostrý a hlasitý opoziční hlas tepající morální pozice polských vládních politiků byl tak nenávratně umlčen. Bez komentáře ponechán fakt, že se jej žádný z polských opozičních politiků slovem nezastal. 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Polský výrobce kabanosů zpochybňuje českou inspekci 15.3.2019
  Česká zemědělská a potravinářská inspekce stáhla z prodeje tří typy polského Kabanosu, prodávané v síti Kaufland. Důvodem byl příliš malý – podle českých kontrolorů – obsah masa ve výrobku. Klasický vepřový kabanos podle inspektorů obsahoval o 20 g méně masa na 100 g výrobku, než deklaroval polský výrobce (122 g vepřového masa na 100 g […]
  Jaromír Piskoř
 • Polský soud: 3 měsíce vězení za zabíjení kaprů samodomagilotinou bez omráčení 12.3.2019
  Okresní soud v polské Krotoszyně odsoudil postaršího prodavače kaprů na tři měsíce vězení za zabíjení ryb bez předchozího omráčení. Výrok není pravomocný. Wojciech C. byl obviněn ze špatného zacházení se zvláštní krutostí. Ke zločinu došlo v prosinci 2018 na městském trhu ve Velkém Krotoszyně. Policisté byli informováni aktivisty z Nadace Viva. Polský soud kromě trestu […]
  Jaromír Piskoř
 • Ostrý a hlasitý opoziční hlas byl umlčen 12.3.2019
  „Nedopustil jsem se žádného zločinu. Ale za vlády PiS jsou možné různé věci.“ prohlásil opoziční poslanec Stefan Niesiołowski. Polské státní zastupitelství obvinilo poslance Niesiołowského z toho, že nezákonně zajistil dvěma polským podnikatelům lukrativní zakázky v hodnotě několika milionů zlotých. Místo úplatku využíval služeb prostitutek placených zatčenými podnikateli. Podnikatelům bylo sděleno obvinění z korupčních zločinů a […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality