Connect with us
Reklama

Aktuality

Mirosław Jasiński: Ruce pryč od Polska

Published

on

JasińskiEvropská levicová politická scéna je značně nervózní z rychlosti, s níž polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) začala nekompromisně plnit své předvolební sliby. Čekal jste to?

Těsně před volbami nikdo nevěděl, jak chce Kaczyńského PiS realizovat nápravu polského státu. Také nikdo nečekal, že bude mít takovou většinu. V Polsku byl a je velmi populární český film Čtyři vraždy stačí, drahoušku, který se u nás promítal pod názvem Kostlivec v každé skříni. A tak to dnes vypadá. Každá problematika, kterou PiS zdědilo, vypadá dramaticky. V první řadě musí PiS měnit zákony a hned následně řešit gigantickou korupci – podle mého odhadu se bude muset potýkat až se sto padesáti korupčními aférami. Polsko stále ekonomicky roste, ale polovina Poláků dostává v přepočtu necelých devět tisíc korun platu. Dva a půl miliónu Poláků z Polska emigrovalo. Každý rok pět procent polského hrubého domácího produktu plyne z Polska jako dividendy zahraničních společností. Země je navíc deindustrializovaná.

PiS chce prostřednictvím novel mediálních zákonů ovládnout média. Není to v rozporu se standardními demokratickými poměry?

Stav polských mainstreamových médií je ale tragický. Právě proto zde po třiceti letech vznikla nová alternativní a nezávislá média. Tištěná, televizní, a hlavně internetová. Čte je především mladá generace a staří matadoři, jako já. Tato média si dělají srandu z oficiálních zpráv televizních kanálů, které jsou neuvěřitelně manipulativní. Pro členy bývalého establishmentu holt skončila jejich doba.

Manipulují? Dnes podepsal váš prezident mediální zákon, který to změní. Nevypukne u vás televizní stávka jako v Česku?

Zaměstnanci Polské televize (TVP) stávkovat nebudou. Stávkovali před rokem a nikoho v Evropě to nezajímalo. Tehdy bylo „přesunuto“ z televize do outsourcingových firem 85?% novinářů. Udělala to tehdejší personální ředitelka, bývalá majitelka jedné z oněch firem. Jeden můj přítel pracoval dvacet let jako televizní dokumentarista, za své filmy získal několik polských prestižních cen. A byl v rámci přijímacího testu jednou z oněch firem dotázán, zda ví, co je to „záběr“. Takže i on byl jedním z těch desítek protestujících televizních novinářů, o kterých nikdo nic nenatočil ani nepsal. Dnes v televizi denně sledujeme útočné a nepravdivé zprávy končících mediálních hyen, a to ještě hovořím jemně. Polská vláda navrhla, polský parlament schválil, polský Senát posvětil a polský prezident dnes podepsal „malou novelu“ mediálního zákona o polské veřejnoprávní televizi. Doufám, že tomu hyenismu bude brzy konec.

A co spor o polský Ústavní soud?

Zákon o polském Ústavním soudu pochází z časů Jaruzelského a zastaral. Nepočítá například s tím, že jsme členy Evropské unie. Všichni vědí, že je potřeba jej změnit. Je k tomu ale nutná změna ústavy, jež v nově zvoleném zastupitelském sboru dnes neprojde, i když vládní i opoziční strany vědí, že změna je potřebná. I proto vypukla krize kolem zvolení členů tribunálu. Bývalá vládní koalice prostě na poslední chvíli převolila soudce, kterým neskončil mandát. To je stejné, jako by končící parlament zvolil nového šéfa národní banky, jemuž končí mandát až za rok. Dnes je tedy devět členů tribunálu Ústavního soudu z Občanské platformy, jeden z minulého období a pět nově nominovaných PiS. Podle mě je už celý spor ukončen a nový zákon projde po opadnutí emocí tak za dva roky. Důležitá je spravedlnost, a ne pouze pozitivistický pohled na právo jako takové.

Ale Ústavní soud byl jedním z hlavních témat protestních demonstrací v mnoha polských městech, jichž se účastnily tisíce lidí.

Protestujících v ulicích však mohlo být ještě víc. Postižených novou vládou totiž bude mnoho. Polský prezident v těchto dnech mimo jiné podepsal novelu služebního zákona, která odblokovala veřejnou správu, zabetonovanou stranickými funkcionáři Občanské platformy a Polské lidové strany. Také mě velmi pobavil pohled na bývalé komunistické funkcionáře, kteří v čele protivládních protestujících křičeli: „Pryč s komunismem!“ Ale teď bez ironie: bez finanční a organizační pomoci Občanské platformy a „občanských“ nadací by protesty rychle utichly. Půlka z mluvčích na protivládních demonstracích je svázána s nadacemi a občanskými sdruženími, jež dobře znáte i v České republice.

U nás žádné velké emoce vývoj v Polsku nevzbuzuje a z českých politiků jej žádný moc nekomentoval. To se ovšem nedá říci o Německu či Bruselu. Třeba předseda Evropského parlamentu Martin Schulz prohlásil, že v Polsku došlo ke státnímu převratu. Jak jsou jeho slova u vás vnímána?

Martin Schulz se tím v Polsku stal nechvalně slavným a směšným. Nejde o jeho nevzdělanost a nedostatek jakýchkoli informací o tom, co se v Polsku děje, ale o to, komu naslouchá. Jeho ústy hovoří náš bývalý polský ministr zahraničí a budoucí předseda Občanské platformy Gregorz Schetyna, Gazeta Wyborcza a další levicoví aktivisté. Spoustu Poláků urazil a zcela překročil své kompetence. Vzdělanější němečtí politici si uvědomují, že jejich větší kritika polského vývoje může být kontraproduktivní. Už měsíc ovšem trvá německý politický a mediální útok na Polsko, což je zcela nepřijatelné.

Ale potrestá-li Evropská unie Polsko například ekonomickými sankcemi, co pak?

Nová polská vláda připomíná, co jsou evropské tradice. Jednotnou Evropu založili tři slavní politici: Schuman, Adenauer a Alcide De Gasperi, kteří se všichni odvolávali na křesťanské tradice. V tomto případě je Evropa národů jen návratem k původním ideálům. Trestat někoho za návrat ke kořenům je přinejmenším podivné. Třeba už bude Polská televize živě vysílat debatu europoslanců o Polsku, z čehož mám trochu obavy. Může se to totiž stát jedním z vážných momentů polarizace evropské politiky. Evropané včetně Čechů uslyší jen o dvou polských problémech: o sporu o Ústavní soud a televizi. Přitom bychom měli diskutovat – ale hlavně na diplomatické půdě –o nerovnoprávnosti zemědělců východní Evropy ve srovnání s farmáři ze starých zemí unie či o energetické solidaritě západních vůči východním zemím EU, o nerovnoprávnosti polských či baltských rybářů vůči západním kolegům. A to nemluvím o uhlí. Nebo o pomýlené migrační politice. Ale to, že vláda PiS za šest týdnů prosadila více než dvacet dalších zákonů, se už nedovíte. Přitom poprvé za osm let začátkem roku neprotestovali proti vládě polští lékaři. Nový polský ministr zdravotnictví vydal novou úhradovou vyhlášku. Zákon o vojenské strategické doktríně či novely daňových zákonů, které změnily bankovní systém v Polsku, dokazují to, že PiS plní i jiné své volební sliby.

Jenže polská společnost je právě proto rozdělená, nebo ne?

Poslední volby ukázaly, že PiS vyhrálo ve 13 z 16 polských vojvodství a také ve většině velkých měst. Poprvé také ve Vratislavi. Tradiční rozdíl mezi východním a západním Polskem se změnil. Zajímavé jsou také generační změny. Statisticky PiS vyhrálo v generacích dědů a vnuků. Občanskou platformu volila většina státních úředníků, jejichž počet vlády Občanské platformy za osm let zvedly o dvě stě tisíc. Je to asi milión voličů. V Polsku ale zafungoval prastarý příběh demokracie. Běžný polský občan-volič se vzbouřil nejen proti lidem, kterým se v Česku říká „pražská kavárna“, ale podpořil něco, co v Česku neznáte – takzvané Exekuční hnutí dobra (Ruch egzekucyjny), jež u nás existuje již několik set let a které by se dalo vysvětlit jako šlechtický boj proti korupci a společenským zlořádům.

To znamená, že PiS kvůli svým povolebním krokům podporu u polských občanů neztrácí?

Podle mého názoru má PiS stále většinu, a to nejen parlamentní. Navíc v případě dalších vnějších útoků se podpora PiS zvedne o dvacet procent. Odpor Poláků proti vnějšímu zasahování do vnitřních polských záležitostí je totiž značný a musí si to uvědomovat i Občanská platforma. U nás funguje historický symbol kolaborace, zvané „Targowica“. Což je město, v němž se skupina polských oligarchů obrátila na ruskou carevnu Kateřinu II., aby v Polsku nastolila pořádek. Což byl bezprostřední důvod vymazání Polska z mapy Evropy v 18. století. A dnešní představitelé polské opozice, brečící v Bruselu, tyto oligarchy připomínají.

A nemůže dominance PiS poškodit Polsko?

Může. Jako každá strana mající většinu. Pokud nebude vnímat občany a nebude mít zpětnou vazbu, Polsko poškodí. PiS se ale odlišuje například od FiDeSzu v Maďarsku. Spojovacím a hnacím prvkem PiS je Jarosław Kaczyński. Proč? Má osobnostní historii, zkušenosti, například s tragédií u Smolenska, a v neposlední řadě pevný charakter. Nepožádal například ani o důchod. Nedá se koupit, nepromíjí korupci a má masarykovský étos služby národu. Tím se odlišuje od všech dnešních evropských politiků.

A jak při změně polských postojů bude fungovat Visegrádská čtyřka?

Visegrád vznikl jako obranný nástroj proti komunistické minulosti a tehdejším postojům našich dnešních západních partnerů. Němcům se to nelíbilo. Visegrádská spolupráce měla různé fáze. Dnes je vidět, že se v podstatné většině ekonomických, kulturních a politických zájmů shodujeme. Týká se to hlavně energetických otázek, infrastruktury, kulturních zvyků a bezpečnosti. Každý ze států V4 má svůj úkol. Polsko je největší a je spojnicí na Pobaltí a Bělorusko. Češi mají na starost Slovinsko a Chorvatsko. Slováci drží Ukrajinu a Rumunsko. Maďaři Bulharsko a Srbsko. Dáme-li to dohromady, jsou to desítky miliónů Evropanů. Dominance v rámci Visegrádské čtyřky není a nebude. Pokud jsme něco dokázali, tak jedině nerozdílně a spolu. Holt tři mušketýři taky byli čtyři.

Celoevropským velkým tématem je migrace. Bylo to téma polských voleb?

Téma migrantů v Polsku velkým volebním tématem nebylo. V prezidentských vůbec. V parlamentních panovala jen drobná nervozita, kolik že jich vlastně tehdejší expremiérka Kopaczová Bruselu slíbila přijmout. Mluvčí Občanské platformy totiž veřejně tvrdila, že „uprchlíci obohatí polskou kulturu“. Ale „temný“ polský lid s obohacením skepticky moc nesouhlasil. Polsko přijalo několik desítek křesťanských syrských a iráckých rodin a zdůrazňuji, že Ukrajinců máme určitě stovky tisíc, nejvíce z celé Evropy, a nehodláme je dále distribuovat do Portugalska, Francie či Lucemburska. V Polsku jsou všichni cizinci evidováni a tak nějak pod kontrolou. Možná by stálo za to zeptat se třeba zemí Visegrádské čtyřky, jak si s migranty z východu, Ukrajinci, Srby či jinými podobnými, poradily ony. Po první čečenské válce Polsko přijalo 15 000 Čečenců, muslimů, a také to nebyli žádní Mirkové Dušínové. Dodnes většina z nich u nás žije jako polští občané. To, co se ale děje v poslední době v mozcích některých politiků západní Evropy, je v rozporu se zdravým rozumem. U nás končí hranice Evropské unie, takže víme, co je to ji chránit a kolik to stojí. Ale hlavně! Polští politici rozum neztratili.

Opravdu?

No dobře, většina z nich.

text Jaromír Piskoř, psáno pro REFLEX

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra

Published

on

Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert.

Liz pravidelně vystupuje ve vlivných televizních pořadech, aby prezentovala svůj pohled na politiku a genderové otázky The Today Show, The Daily Show, MSNBC, CNN, ABC News, Fusion, Al-Jazeera America a BBC World. Prostřednictvím svého aktivismu a kreativního přístupu k žurnalistice si Liz dala za úkol zvednout hlas těch, kteří často nejsou vyslyšeni. Než se Liz stala novinářkou, pracovala v sociálním centru pro lidi s postižením a jako výzkumná pracovnice a konzultantka. 

Speciální akce s Liz Plank se uskuteční 6. září na Ekonomickém fóru v Karpaczi.

Continue Reading

Aktuality

100 dnů do říjnových voleb v Polsku

Published

on

Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita.

Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a KONFA). To se zatím jeví jako nereálné. Při tvrdém postoji prezidenta Dudy jsou pak nejpravděpodobnější variantou předčasné volby v únoru 2024, které ale KONFA chtít nebude. Následující variantou je pak menšinová vláda PiS s plovoucí tolerancí, která ale vyústí v politickou nestabilitu.

Nejsilnějším politickým hráčem v Polsku je stále vládní Právo a Spravedlnost. Oproti volbám v roce 2019 ztratilo ale 10 % svých voličů. Stále však operuje s podporou třetiny polských voličů a má největší podporu mezi voliči 50+ a důchodci. PiS má dominantní pozici v menších polských městech, hlavně na východě Polska.

Druhou nejsilnější formací je Občanská koalice (Platforma a menší liberální strany). Jejímu lídrovi Donaldu Tuskovi se nepovedlo spojit opozici do jediné kandidátky antiPiS a to hlavně pro zásadní ideové rozpory mezi postkomunistickou Lewicí a PSL či POLSKA 2050. Donald Tusk také přehnal své osobní politické ambice, velmi a velmi chtěl být dominantním opozičním vůdcem, což negovalo koaliční předvolební potenciál. Liberální Občanská koalice má své voliče ve všech věkových skupinách a silnou pozici ve velkých polských městech.

KONFEDERACE se překvapivě stala černým koněm polské politiky. Historicky vznikla jako seskupení malých národoveckých, pravicových a populistických stran. V roce 2022 a 2023 se ale různým způsobem zbavovala největších populistů a po začátku ukrajinsko-ruské války i politiků, kteří otevřeně podporovali ruskou politiku. Poté, co z vrcholných funkcí odešli matadoři typu Janusz Korwin-Mikke (80) a byl silně upozaděn známý proruský populista Grzegorz Braun se vrcholných funkcí chopila mladší generace v čele s Krzysztofem Bosakem (41) a Sławomirem Mentzenem (36). Jejich pravicově-populistická a národovecká politika má dnes v Polsku silnou podporu u mladých mužských voličů a je rovnoměrně rozprostřena po celém Polsku.

POLSKA 2050 měla svého času u liberálních polských voličů podporu 25 % na úkor Občanské koalice. Po návratu Donalda Tuska se ale tato část putujících voličů přesunula zpět a lídr POSKA 2050 Szymon Hołownia proto musel uzavřít koalici s tradiční Polskou lidovou stranou. Toto „manželství z rozumu“ se vymezuje jak vůči PiS tak Občanské koalici a napadá „věčný duopol“ na polské polické scéně s tím, že se obrací na polské voliče, kteří nechtějí volit ani jednu z většinových formací. POLSKA 2050 má podporu ve větších polských městech a PSL na polské vesnici.

Lewice je konglomerát postkomunistů, sociálních demokratů, levicových aktivistů a členů LGBT organizací. Jejich voliči jsou rovnoměrně rozloženi po celém Polsku a jejich podpora se ve volebních průzkumech pohybuje od 7 do10 %.

Patová situace, která v Polsku pravděpodobně nastane je mnohými polskými novináři a analytiky prezentována jako „jasná koalice“ PiS a KONFEDERACE, ale od politiků KONFEDERACE je ve směru k PiS slyšet tvrdá předvolební kritika. PiS zatím předvolebně útočí pouze na svého odvěkého konkurenta – Občanskou platformu a o ostatní opoziční strany se nestará. To se ale poslední měsíc před volbami může změnit.

100 dnů před volbami je většina voličů již rozhodnuta. Všude v Evropě. Předvolební půtky se tedy týkají tak 10 – 15 % nerozhodnutých voličů. Ti svou podporu nakonec nějak rozdělí, a to nejčastěji těm nejsilnějším. V Polsku tedy ještě můžeme počítat s matematicky možnou koalicí PiS a POLSKA 50/PSL. Méně již se čtyřkoalicí anPiS – OK, POLSKA 2050, PSL a Lewice. Rozhodně půjde o každé křeslo a letošní kampaň bude proto nejtvrdší z možných.

Jaromír Piskoř

Continue Reading

Aktuality

Sinusoidy

Published

on

Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, jiné se brání klamnými cíli.“ Probíhající polskou politickou diskuzi na téma Jan Pavel II. či o potratech proto mediální a politický expert označil za podvod.

Už to skoro vypadalo, že se polští opoziční politici poučili a nenaskakují na vidle PiS. Po týdnu, kdy primátor Varšavy musel odpovídat na otázky typu: Bude vaše vláda nutit Poláky, aby jedli brouky? by to bylo přirozené. Ale ono ne.

Europoslankyně za Občanskou koalici Janina Ochojska tvrdí, že je mnohem více obětí na polsko-běloruské hranici, než uvádí čísla nezávislé skupiny Granica (37 obětí) : „Myslím, že obětí této hranice je mnohem více. Buď jsou v nějakém hromadném hrobě, protože bych se nedivila, kdyby se v době, kdy byl uzavřen přístup na hranice, těla prostě sbírala, aby takové důkazy nebyly. V současnosti je pohřešováno téměř 300 lidí. Proč si to myslím? Nastal v minulosti okamžik, kdy z celého Polska tam byli povoláni lesníci. Na co? Přece nepomáhali lesu v těžké chvíli. Ale k něčemu byli povoláni.“

Krzysztof Sobolewski z PiS na dotaz ohledně vyjádření Ochojské v úterý v pořadu Polského rozhlasu uvedl: „Lze jen říci, že to, co vysvětluje chování Janiny Ochojské, je nemoc. Distancuje se od svých předchozích úspěchů, od svého života.“ Jeho reakce je na tvrzení o tom, že polští myslivci sbírali mrtvoly imigrantů v polských lesích u běloruských hranic a házeli je do hromadných hrobů velmi mírná. Je to asi tím, že polští politici tak trochu mávají rukou nad tím, co Janina Ochojska o tom či onom hovoří. Připomíná jednoho maďarského poslance Federálního shromáždění, který předčítal za řečnickým pultem bibli a pak ve spodní sinusoidě podepsal rezignaci, aby se po nějaké době ve vrcholné sinusoidě domáhal vstupu do FS.

Sinusoida či ne, naštvaní polští myslivci a lesníci poslankyni Ochojskou zažalovali a polská prokuratura zahájila řízení za pomluvu. Místopředseda Občanské platformy Rafal Trzaskowski podotkl, že takto tvrdá obvinění by měla být podložena důkazy a dodal: „Pokud důkazy nejsou, škodí to lidem, o kterých poslankyně hovoří“. Donald Tusk se nevyjádřil.

Ochojska se v Bruselu věnuje problematice lidí se zdravotním postižením (ona sama je postižená od raného dětství po prodělané dětské obrně). Má zkušenosti s humanitárními aktivitami a byla přítomna na místě mnoha katastrof. Věnuje se migraci. Domnívá se, že Evropa by se imigrantům neměla uzavírat. Zároveň se podle ní musí zvýšit pomoc zemím, odkud přistěhovalci přicházejí. „Pokud chceme migranty udržet v jejich vlastních zemích, neuděláme to pomocí zdí či ostnatého drátu. Když lidé umírají hlady a žízní, utečou ze svého bydliště a riskují své životy, byť jen proto, aby zachránili své děti.“

Opoziční experti hovořící o klamných cílech vypouštěných PiS to mají těžké. Plácnutí poslankyně Ochojské okamžitě využila ruská propaganda a točí se v kruhu s velmi citlivým tématem hromadných hrobů v Katyni. Někteří polští aktivisté žádají poslankyni o bližší určení místa hromadných hrobů, ale většina spíše očekává omluvu v době spodní sinusoidy.

Když autor Tří mušketýrů psal svůj román, těšil se na zítřek a na to, co jeho hrdinové zažijí. S Polskem je to podobné.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

  • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
    Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
    Jaromír Piskoř
  • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
    Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
    Jaromír Piskoř
  • Sinusoidy 14.3.2023
    Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
    Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.