Connect with us
ReklamaAktuality

Mateusz Morawiecki novým polským premiérem?

Publikoval před

Předseda PiS na včerejším setkání regionálních šéfů strany otevřel téma změny na postu polského premiéra. Kaczyński už musí změny učinit, ale dosud se očekávalo, že polská premiérka Szydlová své křeslo udrží. Z intenzivních politických jednání, která probíhala v minulém týdnu se žádný polský novinář nedozvěděl, jak se předseda PiS rozhodl. Ještě včera v poledne se v polských médiích spekulovalo, že on by měl opět převzít funkci premiéra. Ze strany „jestřábů“ PiS byl cítit velký tlak na výměnu unavené Szydlové a někteří europoslanci PiS ke změně na postu premiéra už otevřeně vyzývali. Vyzývali ovšem Kaczyńského.

Spekulace opozičních médií evidentně neměly na rozhodování předsedy PiS nějak podstatnější vliv, ale po dvou letech vládnutí se vládní tábor ocitl v situaci, kdy ztrácel energii hlavně proto, že polská premiérka už není schopna přijmout některé tvrdé rozhodnutí a bouchnutím do stolu rozhodnout spory mezi svými ministry.

Únik informací z jednání regionálních předsedů PiS má už velkou výpovědní hodnotu a pravděpodobnost. Nechuť stratéga polské politické scény řešit v každodenním režimu operativu premiéra a nutnost posílit polskou vládu do budoucna, je tedy na stole. Mateusz Morawiecki, nynější místopředseda vlády a ministr rozvoje a financí má 49 let a za sebou kariéru velmi úspěšného komerčního bankéře. Přijal před několika lety nabídku PiS a stal se nejprve ministrem financí a posléze politicky posiloval svou úspěšnou ekonomickou reformou. Obzvláště skokové pozitivní výsledky výběru polských daní byly na polské poměry imponující.

Morawiecki, ač není místopředsedou PiS, je již delší dobu zván na zasedání nejužšího vedení PiS. Nemá v PiS žádné větší zázemí či regionální politickou podporu. Nepatří do tábora dlouholetých politických přátel předsedy Kaczyńského a tímto rozhodnutím předseda PiS bere tak trochu odpovědnost za jeho fungování dovnitř PiS a vyvažování různých zájmů a proudů uvnitř PiS. Kaczyński tedy tímto rozhodnutím značně riskuje, ale je to přesně v duchu jeho překvapivých tahů, které se v delším horizontu vesměs ukázaly být velmi účinné a na místě.

jp

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Jaroslaw Kaczyński byl ohrožen na životě

Publikoval před

Jaroslaw Kaczyński, předseda polské vládní stany Právo a Spravedlnost strávil měsíc v nemocnici, oficiálně s diagnózou pochroumaného kolena. To že tam byl tak dlouho, bez oficiálních zpráv o stavu jeho zdraví, bylo příčinou mnoha spekulací. Vládní politici o jeho nemoci nehovořili, tisková mluvčí opakovala, že předseda úřaduje z nemocničního lůžka a v nemocnici se čas od času střídali na návštěvách vrcholní politici PiS. „Zaručené“ zprávy o tom, že předseda má rakovinu slinivky se nepotvrdily a den po tom, co o zdraví Jaroslawa Kaczyńského začala spekulovat i česká média, byl propuštěn do domácího léčení.

Ovšem dnes, při banální debatě v polském rádiu o možných kolapsech u sledování fotbalu uteklo polskému ministrovi zdravotnictví že: „Zdravotní stav Jaroslawa Kaczyńského byl takový, že byla nutná jeho hospitalizace v nemocnici. Pokud by k ní nedošlo, byl ohrožen jeho život.“ I když se pak následně snažil onu větu zamluvit odkazem na lékařské tajemství, celková úleva v hlase ministra zdravotnictví byla znatelná a jal se hovořit o tom, že fanoušci se raději mají radovat společně, a ne doma na kanapi.

Je na Jaroslawu Kaczyńském, zda zveřejní, co že mu to bylo a jak byl ohrožen jeho život. Jeho zdraví se prohlášením ministra zdravotnictví stalo součástí polské politické skutečnosti a mnoha mírně řečeno velmi cynických poznámek polských opozičních politiků přecházejících často až do hyenismu. Polská politická scéna je tak razantně a nepřátelsky rozdělena, že očekávat od tamní opozice základní lidské reflexe asi nejde.

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Polsko jsme podpořili jen verbálně

Publikoval před

Polsko bude čelit disciplinárnímu řízení, což je další etapa procedury pro odebrání hlasovacích práv v Evropské radě. Podle informací ze zákulisí Polsko podpořilo pouze Maďarsko a verbálně a jen prohlášením, že onen postup je předčasný Slovensko a Česká republika. 14 zemí se vyjádřilo pro onen postup (mimo jiné Francie, Německo, Španělsko, Portugalsko, Irsko či Litva) a u některých zemí není jasné, jak by hlasovaly o vlastním odebrání práv, protože když bylo dosaženo minima 14 hlasů, hlasování bylo ukončeno, píše rmf24.pl

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Češi a Slováci polské potraviny nemají v lásce

Publikoval před

„Nejhůře hodnocené bylo polské maso, a to známkou 3,6 z 5 (5=nejhorší), podobně dopadla i vejce a výrobky z vajec s hodnocením 3,4,“ píše Český národní panel ve své tiskové zprávě. Zároveň ale podotýká, že image, opravdová kvalita a nákupní chování jsou odlišné kategorie, přičemž vliv na slabou pověst polských potravin mohou mít i různé medializované aféry.

Průzkum se ptal 2400 respondentů, přičemž vždy 800 bylo z Česka, Slovenska a Polska. Překvapivé zjištění bylo, že Poláci si kvality svých vlastních potravin cení a hodnotí je známkou 2,3 (5=nejhorší). Naproti tomu v Česku a na Slovensku jejich produkty označují za špatné.

ČTK – Týden, celý text zde

 

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Jaroslaw Kaczyński byl ohrožen na životě 15.6.2018
  Jaroslaw Kaczyński, předseda polské vládní stany Právo a Spravedlnost strávil měsíc v nemocnici, oficiálně s diagnózou pochroumaného kolena. To že tam byl tak dlouho, bez oficiálních zpráv o stavu jeho zdraví, bylo příčinou mnoha spekulací. Vládní politici o jeho nemoci nehovořili, tisková mluvčí opakovala, že předseda úřaduje z nemocničního lůžka a v nemocnici se čas […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko jsme podpořili jen verbálně 15.6.2018
  Polsko bude čelit disciplinárnímu řízení, což je další etapa procedury pro odebrání hlasovacích práv v Evropské radě. Podle informací ze zákulisí Polsko podpořilo pouze Maďarsko a verbálně a jen prohlášením, že onen postup je předčasný Slovensko a Česká republika. 14 zemí se vyjádřilo pro onen postup (mimo jiné Francie, Německo, Španělsko, Portugalsko, Irsko či Litva) […]
  Jaromír Piskoř
 • Muzeum polské vodky 14.6.2018
  „Polská vodka je neoddělitelnou součástí polské kultury a významným vyváženým artiklem, který je díky své znamenité chuti a vytříbené kvalitě oslavovaný po celém světě. Návštěvníci se zde dozví o bohaté historii, tradici a výrobních metodách,“ vysvětlil výkonný ředitel nadace Polish Vodka Foundation Andrzej Szumowski. Podle zástupců instituce jde dokonce o první muzeum v zemi, které […]
  Jaromír Piskoř