Reklama
design Datum , .
RSS
Martin Weiss: Vypravíme do Polska bratrskou pomoc?
Publikováno v So. 22. Červenec 2017 v rubrice Aktuality

weissDalší autoritou, kterou se můžeme řídit, jsou novináři. Ale tady je těch problémů ještě víc. Většina těch z nich, kteří píšou o Polsku dlouho, referovala o práci předchozí polské vlády zcela nekriticky, s tím důsledkem, že své čtenáře vůbec nepřipravila na volební šok v logo echo24roce 2015, který pro ně musel přijít jako blesk z čistého nebe – jenže neměl. Jakmile jejich práci začne člověk číst kriticky, poznenáhlu vidí trochu něco jiného. Vidí zamlžování detailů. Vidí citování výhradně zdrojů z jedné části politického spektra. Vidí, že o pouličních demonstracích informují s důrazem, s jakým neinformovali o demonstracích proti minulé polské vládě či o některých jiných, za něco, co jim politicky nekonvenuje. Kdyby měla být velikost demonstrací měřítkem ohrožení demokracie, pak demokracie musela být nejvíc ohrožena legalizací manželství homosexuálů ve Francii v roce 2013, protože proti té se konaly půlmiliónové demonstrace.

Vidí citáty vytržené z kontextu – třeba Kaczynského děsivý parlamentní výlev, v němž obvinil opozici z odpovědnosti za smrt jeho bratra, ale ne už předchozí projev opozičního politika, který Kaczynského vyprovokoval. Vidí upozaďování antidemokratických kroků opozice – třeba pohrůžku předsedy Občanské platformy Schetyny, který poslancům hlasujícím pro vládní návrhy pohrozil pětiletým vězením.

Autor: Martin Weiss, celý článek na echo24.cz

Kalend akc
Publikováno v Ne. 15. Říjen 2017 v rubrice Akce, Aktuality

akce_sever_maxi_2V letech 1981–84 se odehrála jedna z největších celostátních akcí bezpečnostního aparátu komunistického režimu v Československu zaměřená na aktuální dění v sousedním Polsku. Její průběh a pozadí v diskusi rozebere dvojice renomovaných historiků. Dramatický politický vývoj v Polsku na počátku 80. let vyvolal zvýšenou aktivitu také na straně českých bezpečnostních složek.
Vybrané útvary ministerstva vnitra monitorovaly činnost odborového svazu Solidarita a opozičních skupin po obou stranách hranice, reakce české a polské veřejnosti na toto dění, a vyvíjely aktivity na podporu vládnoucího režimu v Polsku. Celý článek »

Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu