Connect with us
ReklamaAktuality

Krynice – hlavní události

Publikoval před

Místopředseda vlády, ministr financí a rozvoje  Mateusz Morawiecki , oznámil plán týkající se speciálních ekonomických zón. „Chceme, aby celé Polsko bylo investiční zónou,“ – řekl místopředseda vlády. Zvláštní podmínky pro investiční zóny mají platit v celé zemi a nejen v některých oblastech.To je další etapa takzvaného „Morawieckého plánu“, který předložil místopředsedova vlády na ekonomickém fóru v Krynici. ( PAP )

Ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski řekl v Krynici, že v případě, že letos padne kladné rozhodnutí o stavbě jaderné elektrárny v Polsku, bude zahájen provoz prvního jaderného bloku v roce 2029 či 2030. Náklady jsou cca. 75 miliard zł. „Polsko si může tuto investici dovolit“ – dodal ministr.  ( WPolityce )

„V roce 2022 bude do Polska dodáván plyn z jiných zdrojů než dosud“ – řekl v Krynici vládní zmocněnce pro strategickou energetickou infrastrukturu. Piotr Naimski .  V roce 2022 bude Polsko schopno dovést přes LNG terminál a Baltic Pipe cca 16 až 18 mld. m3 plynu ročně, což znamená, že tím pokryje svou veškerou potřebu plynu.  (Gazeta Prawna).

„Můžeme zcela opustit ruský plyn. V roce 2022 vyprší stávající kontrakt s Ruskem“ – řekl v Krynici Piotr Woźniak , prezident polské ropné a plynárenské společnosti  PGNiG. Dodal, že se jedná o reálný scénář.„Ukrajina  funguje již půl roku bez modrého paliva z Ruska, takže my můžeme také“ – zdůraznil. ( Interia )

Rozšíření LNG terminálu ve Svinoústí může být dokončena do roku 2021 a očekává se, že kapacita vzroste o 50 procent – ze současných 5 až na 7,5 miliardy metrů krychlových zemního plynu ročně. Informoval předseda Gaz System Tomasz Stępień . Společnost tak získá další možnosti pro odběr a transport plynu. ( IAR )

Ministryně pro rodinu, práci a sociální politiku Elżbieta Rafalska informovala, že Polsko má nezaměstnanost  ve výši 7,1 % procenta, nejnižší od března 1991. (Polskeradio.pl )

Ministr zdravotnictví Konstanty Radziwiłł řekl v Krynici, že ministerstvo chce rozšířit seznam léků, které dostávají 75 plus zdarma. „Ovšem racionálním způsobem. Nechceme, aby tento krok vedl  k větší  spotřebě léků,“ – řekl ministr. Poukázal na to, že program 75 plus – léky zdarma – využilo 2,2 milionu lidí. (wp.pl)

Během XXVII Ekonomického fóra v Krynici, se podepsala dohoda, podle které Evropská investiční banka poskytne Polsku úvěry ve výši téměř miliardy EUR na strategické energetické investice a výzkum. Pro skupinu Energa EIB je určeno 250 milionů EUR na modernizaci a rozšíření elektrické rozvodné sítě v severním a středním Polsku. 730 milionů EUR  utratí Poláci na financování inovací, výzkumu a vývoje, které jsou v gesci výzkumných ústavů, vysokých škol, ale i soukromých firem.  Loni na polské projekty uvolnila EIB 4,44 mld. EUR. (Bankier )

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Polsko je jiné, než si většina Čechů myslí. Je modernější a vyspělejší

Publikoval před

Přestože je Polsko náš důležitý soused, převládají o něm i jeho obyvatelích v Česku často zvláštní stereotypy. Některé už neplatí, jiné nikdy neodpovídaly realitě. Speciální příloha nového tištěného Reflexu se proto na tuto zemi podívala jinou optikou. Najdete v ní reportáž o moderní Varšavě, fenomény, které dnešní Poláky charakterizují, ale i to, proč tam probíhá nám tak blízká pivní revoluce. A zde je několik věcí, které byste měli o současných Polácích vědět.

Poláci uznávají Čechy

Ano, Poláci nás uznávají a kromě Slováků neexistuje národ, který by nám byl bližší. Mnozí znají naše filmy, knihy, náš specifický humor, pivo, náš přístup k životu. Bohužel, nemůžeme říci, že to samé platí tak obecně i opačně. Samozřejmě část Poláků ale nesleduje nijak podrobně to, co se u nás děje.

Poláci jsou patrioti

Vlastenectví a patriotismus se dnes často kvůli politické korektnosti zaměňuje za nacionalismus. Většina Poláků je velmi hrdá na svoji vlast. Vedou sice mezi sebou vášnivé války o politiku, potraty a další věci, až se zdá, že jsou k sobě zcela nesmiřitelní. Ovšem jenom do okamžiku, než se jim někdo snaží sáhnout na jejich zemi. To pak drží pospolu.

Poláci jsou proevropští

V mnoha evropských státech najdeme strany, které sedí v parlamentech a chtějí vystoupit z Evropské unie. Ovšem v polském parlamentu takovou politickou stranu nenajdete. Podle průzkumů přes 80 procent Poláků nechce odejít z EU. A to přestože Brusel často na jejich současnou vládu tvrdě útočí. Tři čtvrtiny obyvatel ale současně odmítají přijetí eura.

Poláci se vidí na Západě

Naprostou většinu Poláků by ani nenapadlo, že po krutých historických zkušenostech by měli tíhnout někam na Východ. Je to většinově prozápadní země.

Poláci se nebojí

Dokázali to mnohokrát ve svých dějinách a dokazují to nadále. Polské opoziční odborové hnutí Solidarność bylo majákem svobody proti komunistickým režimům ve střední a východní Evropě. Silným hlasem proti totalitě byl i polský papež Jan Pavel II. Poláci si proto velmi cení demokracii.

Autor: Viliam Buchert, celý článek na reflex.cz a obsáhlá příloha o Polsku v tištěném časopisu Reflex

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Frasyniuk byl ráno odvezen v poutech na prokuraturu

Publikoval před

Dnes ráno polští policisté zatkli v jeho domě Władysława Frasyniuka a v poutech je odvezli do sídla polské prokuratury. Legendární polský opoziční předák byl po deseti minutách propuštěn. Bylo mu sděleno obvinění za porušení fyzické integrity dvou polských policistů ve strkanici na smolenské kontramanifestaci konané loni v červnu. Frasyniuk tehdy seděl na vozovce a snažil se spolu s několika desítkami kolegů zabránit pochodu účastníků vzpomínkové demonstrace k prezidentskému paláci. 

Policisté jej museli za ruce a za nohy vynést z vymezeného prostoru. Frasiniuk byl na prokuraturu již dvakrát předvolán, ale předvolání označil za policejní represi a veřejně je ignoroval. Frasiniukovi to připomnělo jeho zkušenosti z doby Solidarity a ve svém prohlášení uvedl, že nynější vláda láme demokratické základy státu a zavádí předpisy, které jsou v rozporu s ústavou. Na předvolání takové vlády neměl v úmyslu reagovat a na prokuraturu se dostavit. Polský prokurátor měl jiný názor a nechal jej policisty předvést v poutech a sdělil mu obvinění.

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Popeleční středa na svátek zamilovaných

Publikoval před

Mnoho chrámů v evropských městech se chlubí tím že vlastní nějakou relikvii svatého Valentýna. Včetně Lublinu, Krakova a Chełmna. Oslavy a mše na počest patrona zamilovaných se odbývají například v bazilice sv. Floriana v Krakově a zváni jsou nejen zamilovaní, ale i všichni, kdo hledají pravou lásku. V Chelmnu, které se chce stát městem zamilovaných je vedle modliteb u ostatků svatého organizován i barevný průvod s pochodem ulicemi s dechovkou a lampiony.

Jenže letos vyšla popeleční středa na svátek svatého Valentýna. V tento den kněz na znamení pokání a obrácení uděluje popelem při bohoslužbě znamení kříže na čelo a říká: „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš“. Část polské společnosti kritizuje valentýnské oslavy jako komerční projev amerikanizace a některé „singl“ za „tyranii bytí ve svazku“.

Mnoho Poláků tedy bude zítra kombinovat počátek půstu se svátkem zamilovaných. Asi tedy v Polsku nebude tak velká spotřeba čokoládových srdcí, ale o to více růží. Romantický večer lze ostatně prožít i s prázdným žaludkem.

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement
Advertisement

Facebook

 • Polsko je jiné, než si většina Čechů myslí. Je modernější a vyspělejší 16.2.2018
  Přestože je Polsko náš důležitý soused, převládají o něm i jeho obyvatelích v Česku často zvláštní stereotypy. Některé už neplatí, jiné nikdy neodpovídaly realitě. Speciální příloha nového tištěného Reflexu se proto na tuto zemi podívala jinou optikou. Najdete v ní reportáž o moderní Varšavě, fenomény, které dnešní Poláky charakterizují, ale i to, proč tam probíhá […]
  Jaromír Piskoř
 • sPOLeCZně 15.2.2018
  Češi a Poláci si letos připomínají stoleté výročí svých moderních států. Je mnoho důvodů, proč slavit spolu: stáli jsme ve 20. století před stejnými výzvami: definovat a ubránit své státy, postavit se dvěma totalitním režimům a najít své místo na mapě Evropy. Právě okamžiky, kdy se české a polské cesty protínaly budou těžištěm našeho programu […]
  Jaromír Piskoř
 • Evropská komise má někdy stejný názor jako Polsko 15.2.2018
  „Projekt Nord Stream 2 se realizuje, i když se do země ještě nekoplo.“ řekl energetický expert a šéfredaktor portálu BiznesAlert Wojciech Jakóbik a dodal: „nicméně již rozděluje evropské země, které mají na tento projekt různé názory“. Zdůraznil, že „Německo chce levný plyn z Ruska a Nord Stream 2 namísto Ukrajiny učiní tuto zemi hlavním zprostředkovatelem […]
  Jaromír Piskoř