Connect with us
ReklamaAktuality

Krynice – hlavní události

Publikoval před

Místopředseda vlády, ministr financí a rozvoje  Mateusz Morawiecki , oznámil plán týkající se speciálních ekonomických zón. „Chceme, aby celé Polsko bylo investiční zónou,“ – řekl místopředseda vlády. Zvláštní podmínky pro investiční zóny mají platit v celé zemi a nejen v některých oblastech.To je další etapa takzvaného „Morawieckého plánu“, který předložil místopředsedova vlády na ekonomickém fóru v Krynici. ( PAP )

Ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski řekl v Krynici, že v případě, že letos padne kladné rozhodnutí o stavbě jaderné elektrárny v Polsku, bude zahájen provoz prvního jaderného bloku v roce 2029 či 2030. Náklady jsou cca. 75 miliard zł. „Polsko si může tuto investici dovolit“ – dodal ministr.  ( WPolityce )

„V roce 2022 bude do Polska dodáván plyn z jiných zdrojů než dosud“ – řekl v Krynici vládní zmocněnce pro strategickou energetickou infrastrukturu. Piotr Naimski .  V roce 2022 bude Polsko schopno dovést přes LNG terminál a Baltic Pipe cca 16 až 18 mld. m3 plynu ročně, což znamená, že tím pokryje svou veškerou potřebu plynu.  (Gazeta Prawna).

„Můžeme zcela opustit ruský plyn. V roce 2022 vyprší stávající kontrakt s Ruskem“ – řekl v Krynici Piotr Woźniak , prezident polské ropné a plynárenské společnosti  PGNiG. Dodal, že se jedná o reálný scénář.„Ukrajina  funguje již půl roku bez modrého paliva z Ruska, takže my můžeme také“ – zdůraznil. ( Interia )

Rozšíření LNG terminálu ve Svinoústí může být dokončena do roku 2021 a očekává se, že kapacita vzroste o 50 procent – ze současných 5 až na 7,5 miliardy metrů krychlových zemního plynu ročně. Informoval předseda Gaz System Tomasz Stępień . Společnost tak získá další možnosti pro odběr a transport plynu. ( IAR )

Ministryně pro rodinu, práci a sociální politiku Elżbieta Rafalska informovala, že Polsko má nezaměstnanost  ve výši 7,1 % procenta, nejnižší od března 1991. (Polskeradio.pl )

Ministr zdravotnictví Konstanty Radziwiłł řekl v Krynici, že ministerstvo chce rozšířit seznam léků, které dostávají 75 plus zdarma. „Ovšem racionálním způsobem. Nechceme, aby tento krok vedl  k větší  spotřebě léků,“ – řekl ministr. Poukázal na to, že program 75 plus – léky zdarma – využilo 2,2 milionu lidí. (wp.pl)

Během XXVII Ekonomického fóra v Krynici, se podepsala dohoda, podle které Evropská investiční banka poskytne Polsku úvěry ve výši téměř miliardy EUR na strategické energetické investice a výzkum. Pro skupinu Energa EIB je určeno 250 milionů EUR na modernizaci a rozšíření elektrické rozvodné sítě v severním a středním Polsku. 730 milionů EUR  utratí Poláci na financování inovací, výzkumu a vývoje, které jsou v gesci výzkumných ústavů, vysokých škol, ale i soukromých firem.  Loni na polské projekty uvolnila EIB 4,44 mld. EUR. (Bankier )

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Jaroslaw Kaczyński byl ohrožen na životě

Publikoval před

Jaroslaw Kaczyński, předseda polské vládní stany Právo a Spravedlnost strávil měsíc v nemocnici, oficiálně s diagnózou pochroumaného kolena. To že tam byl tak dlouho, bez oficiálních zpráv o stavu jeho zdraví, bylo příčinou mnoha spekulací. Vládní politici o jeho nemoci nehovořili, tisková mluvčí opakovala, že předseda úřaduje z nemocničního lůžka a v nemocnici se čas od času střídali na návštěvách vrcholní politici PiS. „Zaručené“ zprávy o tom, že předseda má rakovinu slinivky se nepotvrdily a den po tom, co o zdraví Jaroslawa Kaczyńského začala spekulovat i česká média, byl propuštěn do domácího léčení.

Ovšem dnes, při banální debatě v polském rádiu o možných kolapsech u sledování fotbalu uteklo polskému ministrovi zdravotnictví že: „Zdravotní stav Jaroslawa Kaczyńského byl takový, že byla nutná jeho hospitalizace v nemocnici. Pokud by k ní nedošlo, byl ohrožen jeho život.“ I když se pak následně snažil onu větu zamluvit odkazem na lékařské tajemství, celková úleva v hlase ministra zdravotnictví byla znatelná a jal se hovořit o tom, že fanoušci se raději mají radovat společně, a ne doma na kanapi.

Je na Jaroslawu Kaczyńském, zda zveřejní, co že mu to bylo a jak byl ohrožen jeho život. Jeho zdraví se prohlášením ministra zdravotnictví stalo součástí polské politické skutečnosti a mnoha mírně řečeno velmi cynických poznámek polských opozičních politiků přecházejících často až do hyenismu. Polská politická scéna je tak razantně a nepřátelsky rozdělena, že očekávat od tamní opozice základní lidské reflexe asi nejde.

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Polsko jsme podpořili jen verbálně

Publikoval před

Polsko bude čelit disciplinárnímu řízení, což je další etapa procedury pro odebrání hlasovacích práv v Evropské radě. Podle informací ze zákulisí Polsko podpořilo pouze Maďarsko a verbálně a jen prohlášením, že onen postup je předčasný Slovensko a Česká republika. 14 zemí se vyjádřilo pro onen postup (mimo jiné Francie, Německo, Španělsko, Portugalsko, Irsko či Litva) a u některých zemí není jasné, jak by hlasovaly o vlastním odebrání práv, protože když bylo dosaženo minima 14 hlasů, hlasování bylo ukončeno, píše rmf24.pl

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Češi a Slováci polské potraviny nemají v lásce

Publikoval před

„Nejhůře hodnocené bylo polské maso, a to známkou 3,6 z 5 (5=nejhorší), podobně dopadla i vejce a výrobky z vajec s hodnocením 3,4,“ píše Český národní panel ve své tiskové zprávě. Zároveň ale podotýká, že image, opravdová kvalita a nákupní chování jsou odlišné kategorie, přičemž vliv na slabou pověst polských potravin mohou mít i různé medializované aféry.

Průzkum se ptal 2400 respondentů, přičemž vždy 800 bylo z Česka, Slovenska a Polska. Překvapivé zjištění bylo, že Poláci si kvality svých vlastních potravin cení a hodnotí je známkou 2,3 (5=nejhorší). Naproti tomu v Česku a na Slovensku jejich produkty označují za špatné.

ČTK – Týden, celý text zde

 

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Jaroslaw Kaczyński byl ohrožen na životě 15.6.2018
  Jaroslaw Kaczyński, předseda polské vládní stany Právo a Spravedlnost strávil měsíc v nemocnici, oficiálně s diagnózou pochroumaného kolena. To že tam byl tak dlouho, bez oficiálních zpráv o stavu jeho zdraví, bylo příčinou mnoha spekulací. Vládní politici o jeho nemoci nehovořili, tisková mluvčí opakovala, že předseda úřaduje z nemocničního lůžka a v nemocnici se čas […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko jsme podpořili jen verbálně 15.6.2018
  Polsko bude čelit disciplinárnímu řízení, což je další etapa procedury pro odebrání hlasovacích práv v Evropské radě. Podle informací ze zákulisí Polsko podpořilo pouze Maďarsko a verbálně a jen prohlášením, že onen postup je předčasný Slovensko a Česká republika. 14 zemí se vyjádřilo pro onen postup (mimo jiné Francie, Německo, Španělsko, Portugalsko, Irsko či Litva) […]
  Jaromír Piskoř
 • Muzeum polské vodky 14.6.2018
  „Polská vodka je neoddělitelnou součástí polské kultury a významným vyváženým artiklem, který je díky své znamenité chuti a vytříbené kvalitě oslavovaný po celém světě. Návštěvníci se zde dozví o bohaté historii, tradici a výrobních metodách,“ vysvětlil výkonný ředitel nadace Polish Vodka Foundation Andrzej Szumowski. Podle zástupců instituce jde dokonce o první muzeum v zemi, které […]
  Jaromír Piskoř