Reklama
design Datum , .
RSS
Krynice – hlavní události
Publikováno v Čt. 07. Září 2017 v rubrice Aktuality, Ekonomika

morawiecki-podpisanie-umowy_Místopředseda vlády, ministr financí a rozvoje  Mateusz Morawiecki , oznámil plán týkající se speciálních ekonomických zón. „Chceme, aby celé Polsko bylo investiční zónou,“ – řekl místopředseda vlády. Zvláštní podmínky pro investiční zóny mají platit v celé zemi a nejen v některých oblastech. To je další etapa takzvaného „Morawieckého plánu“, který předložil místopředsedova vlády na ekonomickém fóru v Krynici. ( PAP )

Ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski řekl v Krynici, že v případě, že letos padne kladné rozhodnutí o stavbě jaderné elektrárny v Polsku, bude zahájen provoz prvního jaderného bloku v roce 2029 či 2030. Náklady jsou cca. 75 miliard zł. „Polsko si může tuto investici dovolit“ – dodal ministr.  ( WPolityce )

„V roce 2022 bude do Polska dodáván plyn z jiných zdrojů než dosud“ – řekl v Krynici vládní zmocněnce pro strategickou energetickou infrastrukturu. Piotr Naimski .  V roce 2022 bude Polsko schopno dovést přes LNG terminál a Baltic Pipe cca 16 až 18 mld. m3 plynu ročně, což znamená, že tím pokryje svou veškerou potřebu plynu.  (Gazeta Prawna).

„Můžeme zcela opustit ruský plyn. V roce 2022 vyprší stávající kontrakt s Ruskem“ – řekl v Krynici Piotr Woźniak , prezident polské ropné a plynárenské společnosti  PGNiG. Dodal, že se jedná o reálný scénář.„Ukrajina  funguje již půl roku bez modrého paliva z Ruska, takže my můžeme také“ – zdůraznil. ( Interia )

Rozšíření LNG terminálu ve Svinoústí může být dokončena do roku 2021 a očekává se, že kapacita vzroste o 50 procent – ze současných 5 až na 7,5 miliardy metrů krychlových zemního plynu ročně. Informoval předseda Gaz System Tomasz Stępień . Společnost tak získá další možnosti pro odběr a transport plynu. ( IAR )

Ministryně pro rodinu, práci a sociální politiku Elżbieta Rafalska informovala, že Polsko má nezaměstnanost  ve výši 7,1 % procenta, nejnižší od března 1991. (Polskeradio.pl )

Ministr zdravotnictví Konstanty Radziwiłł řekl v Krynici, že ministerstvo chce rozšířit seznam léků, které dostávají 75 plus zdarma. „Ovšem racionálním způsobem. Nechceme, aby tento krok vedl  k větší  spotřebě léků,“ – řekl ministr. Poukázal na to, že program 75 plus – léky zdarma – využilo 2,2 milionu lidí. (wp.pl)

Během XXVII Ekonomického fóra v Krynici, se podepsala dohoda, podle které Evropská investiční banka poskytne Polsku úvěry ve výši téměř miliardy EUR na strategické energetické investice a výzkum. Pro skupinu Energa EIB je určeno 250 milionů EUR na modernizaci a rozšíření elektrické rozvodné sítě v severním a středním Polsku. 730 milionů EUR  utratí Poláci na financování inovací, výzkumu a vývoje, které jsou v gesci výzkumných ústavů, vysokých škol, ale i soukromých firem.  Loni na polské projekty uvolnila EIB 4,44 mld. EUR. (Bankier )

Kalend akc
Publikováno v Út. 07. Listopad 2017 v rubrice Akce, Aktuality

Celovečerní i krátké filmy, program pro děti, vernisáž festivalových výstav, kulinářské překvapení, knížky a vyšívací dílna ve vašem oblíbeném letenském kině! Více na bardzofajnyfestival

Celý článek »