Reklama
design Datum , .
RSS
Karta Poláka státům vadí
Publikováno v Čt. 24. Srpen 2017 v rubrice Aktuality, Ekonomika

karta polakaV zemích bývalého Sovětského svazu čelí Karta Poláka kritice, a to především kvůli tomu, že žadatel se musí přihlásit k polskému národu. Například litevští konzervativci se už několikrát obrátili na tamní ústavní soud, aby zákonnost logo R pluskarty ověřil. Běloruské vládě blízký deník Sovetskaja Belorussija psal v souvislosti s kartou Poláka o začátku připojení Běloruska k Polsku.

Také běloruský prezident Alexandr Lukašenko se vůči kartě vyjádřil velmi kriticky, za což se později omluvil. Nicméně v roce 2011 ustanovil několik druhů oblastí, jejichž zaměstnanci o Kartu Poláka žádat nesmějí. Patří mezi ně armáda, státní správa, záchranný sbor a vláda. „A více Minsk proti kartě dělat nemůže. Z právního hlediska to není možné,“ říká běloruský politolog Igar Gubarevič a dodává, že masový odchod lidí z Běloruska by tamní hospodářství výrazně poškodil.

Gubarevič poznamenal, že kolem Karty Poláka vzniklo v Bělorusku celé obchodní odvětví. „Jednotlivci lidem nabízejí pomoc při pátrání po polských kořenech, vyučují polštinu a dokonce nabízejí možnost vyzkoušet si pohovor s konzulem na nečisto,“ říká běloruský politolog Gubarevič. Tolik německý deník Die Welt.

Autor: Jakub Rerich Celý text na rozhlas.cz

Kalend akc
Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu