Reklama
design Datum , .
RSS
Karta Poláka státům vadí
Publikováno v Čt. 24. Srpen 2017 v rubrice Aktuality, Ekonomika

karta polakaV zemích bývalého Sovětského svazu čelí Karta Poláka kritice, a to především kvůli tomu, že žadatel se musí přihlásit k polskému národu. Například litevští konzervativci se už několikrát obrátili na tamní ústavní soud, aby zákonnost logo R pluskarty ověřil. Běloruské vládě blízký deník Sovetskaja Belorussija psal v souvislosti s kartou Poláka o začátku připojení Běloruska k Polsku.

Také běloruský prezident Alexandr Lukašenko se vůči kartě vyjádřil velmi kriticky, za což se později omluvil. Nicméně v roce 2011 ustanovil několik druhů oblastí, jejichž zaměstnanci o Kartu Poláka žádat nesmějí. Patří mezi ně armáda, státní správa, záchranný sbor a vláda. „A více Minsk proti kartě dělat nemůže. Z právního hlediska to není možné,“ říká běloruský politolog Igar Gubarevič a dodává, že masový odchod lidí z Běloruska by tamní hospodářství výrazně poškodil.

Gubarevič poznamenal, že kolem Karty Poláka vzniklo v Bělorusku celé obchodní odvětví. „Jednotlivci lidem nabízejí pomoc při pátrání po polských kořenech, vyučují polštinu a dokonce nabízejí možnost vyzkoušet si pohovor s konzulem na nečisto,“ říká běloruský politolog Gubarevič. Tolik německý deník Die Welt.

Autor: Jakub Rerich Celý text na rozhlas.cz

Kalend akc
Publikováno v Út. 07. Listopad 2017 v rubrice Akce, Aktuality

Celovečerní i krátké filmy, program pro děti, vernisáž festivalových výstav, kulinářské překvapení, knížky a vyšívací dílna ve vašem oblíbeném letenském kině! Více na bardzofajnyfestival

Celý článek »