Connect with us
Reklama




Aktuality

Jednání polské a české vlády

Published

on

Ve středu příští týden se ve Varšavě uskuteční společné zasedání české a polské vlády. Podle informací ČTK by se za Česko měli zasedání zúčastnit premiér Andrej Babiš, ministr životního prostředí Richard Brabec (oba ANO), vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO), ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) a pravděpodobně i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zatím poslední společné jednání obou kabinetů se konalo loni v listopadu v Praze.

Ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě uvedlo, že Brabec by měl ve Varšavě se svým protějškem Henrykem Kowalczykem jednat především o problematice polského záměru rozšířit hnědouhelný důl Turów, který se nachází poblíž českých hranic. Česká vláda podle ministerstva hodlá na schůzce zopakovat svůj požadavek na jasné stanovení mechanismu kompenzací za případně způsobené újmy v důsledku činnosti dolu.

Ministr průmyslu Havlíček ČTK řekl, že bude jednat s kolegy z oblasti průmyslu a obchodu a také energetiky. S polským protějškem chce zhodnotit vzájemný obchod, Polsko je podle něj pro Českou republiku důležitým obchodním partnerem. Diskutovat pak chce také o podpoře v oblasti jaderné energetiky. Polsko je podle něj připraveno zaujmout takovou pozici, že Česko bude lídrem jádra v rámci zemí visegrádské čtyřky (V4), kterou vedle Česka a Polska tvoří také Slovensko a Maďarsko. Polsko je jedinou zemí V4, která zatím žádnou jadernou elektrárnu neprovozuje, plánuje ale její výstavbu. Česko by podle Havlíčka mohlo Varšavě předat své zkušenosti v této oblasti.

Podle tiskového oddělení ministerstva zemědělství pojede na jednání do Polska také Toman, kterého doprovodí náměstek pro řízení sekce zemědělství a potravinářství Jindřich Fialka.

Společné zasedání vlád ve Varšavě bude šesté v pořadí. Zatím poslední společné jednání české a polské vlády se uskutečnilo loni v listopadu v Praze. Za obě strany se tehdy jednání účastnili vedle premiérů Babiše a Mateusze Morawieckého ministři životního prostředí, dopravy, vnitra, zahraničí, zemědělství, průmyslu a pro místní rozvoj. Vlády se tehdy zabývaly zejména hospodářskou agendou, přeshraniční dopravou, energetikou a evropskou problematikou. (ČTK – České noviny)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

PRIMÁTORE, ALESPOŇ PODĚKUJ

Published

on

Havárie kolektorů ve Varšavě ukázala v praxi, jak podivný je vztah polské vlády a vedení Varšavy z opoziční Občanské platformy. Po havárii šly odpady z třetiny Varšavy do řeky Visly a vedení Varšavy uklidňovalo obyvatele, že se nic moc neděje. Vláda hartusila, že jde o ekologickou katastrofu. Po třech dnech se pod Varšavou ukázal na hladině Visly smradlavý „sliz“ a vedení města si uvědomilo, že nemá prostředky na zvládnutí katastrofy a ucpané podzemní potrubí se opravit podaří až v řádu týdnů či měsíců. Kývlo tedy na dříve odmítnutou pomoc polské armády a souhlasilo s vybudováním provizorního pontonového mostu a náhradního potrubí, čili řešení, které navrhl vládní krizový štáb. Zdá se, že se po 14 dnech podařilo únik ze třetiny varšavských záchodů znovu dopravit do čističky odpadních vod. Pontonový most s potrubím bude ovšem celé Varšavě na očích, nejméně až do říjnových voleb.

Primátor Varšavy Rafał Trzaskowski, politická hvězda Občanské platformy zůstal osamocen, a tím, že zprvu odmítal pomoc vlády a vojska, ztratil autoritu podobně jako při povodních někdejší primátor Prahy Igor Němec. Pochopitelně politici vládní PiS si takovou nahrávku na smeč nenechali ujít a obviňování primátora z neschopnosti je tou nejmenší a jemnou kritikou. To, co se objevovalo na polských internetových diskuzních fórech, si český čtenář jistě dokáže představit. Netřeba překládat. Jedna teze ale stojí za citaci: PRIMÁTORE, ALESPOŇ PODĚKUJ.

Continue Reading

Aktuality

MARTIN WEISS: Komu vadí Nabarvené ptáče

Published

on

S Polskem se v západní veřejné diskusi často zachází nefér. A zdaleka zde nejde jen o obraz současné vlády. Tím prvním, kdo vám to připomene, budou ovšem samotní Poláci, a to často ublíženeckým způsobem, který je kontraproduktivní a moc přátel mu nezískává. Jeho reakce občas připomínají toho nesnesitelného žáka, který si stěžuje učiteli: A jak to, že jiným tohle prochází, a mně ne?

Polsko pro to má důvody, z nichž historie druhé světové války je jen jedním z mnoha. Je vůči Polsku nespravedlivá. Počínaje třeba tím, že z Norimberského procesu se stal globálně přijímaný model spravedlnosti nad válečnými zločiny, a málokomu vadila důležitá skvrna na kráse – že součástí norimberského kánonu je i sovětská lež o katyňském masakru. Západ vidí Polsko jako zemi neochotnou konfrontovat se se svými antisemitskými tendencemi. Polsku se může zdát, že v očích Západu je historie druhé světové války redukována na holokaust, zatímco osud Poláků se z ní vytrácí. A přitom chování Němců v okupovaném Polsku i bez holokaustu musí platit za jedno z nejhorších zvěrstev v evropských dějinách. Jenže když se to řekne takhle, je zřejmé, že z té debaty nikdy porozumění vzejít nemůže.

celý text na Echo24.cz

Continue Reading

Aktuality

Napadení Polska

Published

on

V pátek, 1. září 1939 po dlouhotrvající politické krizi napadlo Německo Polsko. Německá invaze začala leteckým útokem na nebráněné město Wielun v 4:40 ráno. Přes 1200 lidí bylo zabito. Toto byl první válečný zločin během 2. světové války. 4:45 ráno německá cvičná bitevní loď Schleswig-Holstein (na tzv. přátelské návštěvě) zahájila palbu na polské námořní depo a posádku ve Westeplatte. O hodinu později první německé jednotky překročily hranici.

pokračování na valka.cz

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • PRIMÁTORE, ALESPOŇ PODĚKUJ 10.9.2019
  Havárie kolektorů ve Varšavě ukázala v praxi, jak podivný je vztah polské vlády a vedení Varšavy z opoziční Občanské platformy. Po havárii šly odpady z třetiny Varšavy do řeky Visly a vedení Varšavy uklidňovalo obyvatele, že se nic moc neděje. Vláda hartusila, že jde o ekologickou katastrofu. Po třech dnech se pod Varšavou ukázal na […]
  Jaromír Piskoř
 • MARTIN WEISS: Komu vadí Nabarvené ptáče 10.9.2019
  S Polskem se v západní veřejné diskusi často zachází nefér. A zdaleka zde nejde jen o obraz současné vlády. Tím prvním, kdo vám to připomene, budou ovšem samotní Poláci, a to často ublíženeckým způsobem, který je kontraproduktivní a moc přátel mu nezískává. Jeho reakce občas připomínají toho nesnesitelného žáka, který si stěžuje učiteli: A jak […]
  Jaromír Piskoř
 • Kongres českých polonistických studií 10.9.2019
  Kongres si stanovil několik cílů. Především chce ukázat odborné veřejnosti, jaký je v České republice stav bádání v různých disciplínách, týkajících se Polska. To ale zdaleka není všechno: kongres chce také podat přehled o tom, jak pokračuje spolupráce českých a polských vědců, pedagogů a odborníků obecně v různých vědních oborech a konkrétně ukázat, jak se […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality