Connect with us
ReklamaAktuality

Jaroslaw Kaczyński pro Gazeta Polska

Publikoval před

V nedaleké budoucnosti nalezneme s prezidentem porozumění natolik, abychom mohli zveřejnit, že jsme dohodli mechanismus pro hluboké změny v polském soudnictví. Vetované projekty dávaly šanci na rychlou změnu. Zásahem prezidenta bude tento proces delší. Bude spíše dlouhý a těžší. – říká v rozhovoru pro Gazeta Polska Jaroslaw Kaczyński, předseda PiS. 

Pokud jde o resort spravedlnosti, řekl jsem panu prezidentovi, že se nebudu zabývat spory čtyřicátníků. Ministerstvo pracuje velmi dobře. Pokud jde o resort obrany, jsou známy rozměry sporu a já k tomu nemám co dodat. Přichází daleko jdoucí změny v tomto resortu. Je to efekt obrovské energie Antoniego Macierewicze, který je charakterově za ta léta už dosti znám. Z druhé strany ovšem proti oněm činnostem byla spuštěna ochranná fronta za zachování status quo. Ona srážka je hlavním důvodem očerňování šéfa MON.

Pokud jde o ministerstvo zahraničí, vždy jsem měl názor, že model, který fungoval za života mého bratra se osvědčil a stálo by za to se k němu vrátit. Jistě, nelze vyloučit premiéra, ale za mých časů dominantní roli v zahraniční politice hrál prezident. Na evropské Rady může také jezdit prezident. Musí samozřejmě hájit rozhodnutí vlády, ale to se nevylučuje. Dnes to tak nefunguje a je to pravděpodobně příčinou napětí mezi vládou a prezidentem. Přeci je možné tuto záležitost vyřešit a eliminovat nepotřebné emoce.

Řekl jsem narovinu prezidentovi, že nevidím důvod do stabilních podmínek politického života v Polsku zavádět prezidentský systém. Premiér podléhá kontrole parlamentu, vlastní strany, … a prezident ne. Ještě jednou se vracím v úvahách do doby, kdy jsem byl premiérem a můj bratr prezidentem. V Polsku existuje možnost politické dohody o rozdělení kompetencí bez změny ústavy.

Budeme-li souhlasit s referendem (navrhovaným prezidentem), to bude záležet na mnoha okolnostech. Jistě nebudeme jako strana mající většinu a vládu vyzývat lidi, aby podpořili riskantní změnu, která může být v budoucnu počátkem něčeho nedobrého. Nejsme šílenci. V dnešních časech se prezidentské volby stávají jakousi formou plebiscitu, ve kterých nevyhrává odpovědný politik, ale často politik celebrita. Příklad Francie ukazuje, kolik zlého může z takovéto situace vzniknout.

V Sejmu musíme rozhodnout, zda uděláme komisi, výbor či skupinu kolem problému reparací. Každá z variant má své pro a proti. Komise bude mít více možností, ale do jejího složení se budou drát poslanci, kteří budou reprezentovat německé nikoli polské zájmy. Chceme precizně vypracovat scénář několika budoucích kroků a teprve pak jej realizovat. Mimo jednání s německou stranou, což pochopitelně nevylučujeme, existují americké soudy. Tuto možnost velmi intenzivně analyzujeme. Mimo všechno, zvednutí tématu reparací a jeho rozšíření je dokonalým nástrojem informování světa o tom, jak opravdu vypadala II. světová válka, co dělali Němci v Polsku, jak to dělali, kdo byl obětí a kdo katem.

Rozhovor vyšel v Gazeta Polska

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Polsko je jiné, než si většina Čechů myslí. Je modernější a vyspělejší

Publikoval před

Přestože je Polsko náš důležitý soused, převládají o něm i jeho obyvatelích v Česku často zvláštní stereotypy. Některé už neplatí, jiné nikdy neodpovídaly realitě. Speciální příloha nového tištěného Reflexu se proto na tuto zemi podívala jinou optikou. Najdete v ní reportáž o moderní Varšavě, fenomény, které dnešní Poláky charakterizují, ale i to, proč tam probíhá nám tak blízká pivní revoluce. A zde je několik věcí, které byste měli o současných Polácích vědět.

Poláci uznávají Čechy

Ano, Poláci nás uznávají a kromě Slováků neexistuje národ, který by nám byl bližší. Mnozí znají naše filmy, knihy, náš specifický humor, pivo, náš přístup k životu. Bohužel, nemůžeme říci, že to samé platí tak obecně i opačně. Samozřejmě část Poláků ale nesleduje nijak podrobně to, co se u nás děje.

Poláci jsou patrioti

Vlastenectví a patriotismus se dnes často kvůli politické korektnosti zaměňuje za nacionalismus. Většina Poláků je velmi hrdá na svoji vlast. Vedou sice mezi sebou vášnivé války o politiku, potraty a další věci, až se zdá, že jsou k sobě zcela nesmiřitelní. Ovšem jenom do okamžiku, než se jim někdo snaží sáhnout na jejich zemi. To pak drží pospolu.

Poláci jsou proevropští

V mnoha evropských státech najdeme strany, které sedí v parlamentech a chtějí vystoupit z Evropské unie. Ovšem v polském parlamentu takovou politickou stranu nenajdete. Podle průzkumů přes 80 procent Poláků nechce odejít z EU. A to přestože Brusel často na jejich současnou vládu tvrdě útočí. Tři čtvrtiny obyvatel ale současně odmítají přijetí eura.

Poláci se vidí na Západě

Naprostou většinu Poláků by ani nenapadlo, že po krutých historických zkušenostech by měli tíhnout někam na Východ. Je to většinově prozápadní země.

Poláci se nebojí

Dokázali to mnohokrát ve svých dějinách a dokazují to nadále. Polské opoziční odborové hnutí Solidarność bylo majákem svobody proti komunistickým režimům ve střední a východní Evropě. Silným hlasem proti totalitě byl i polský papež Jan Pavel II. Poláci si proto velmi cení demokracii.

Autor: Viliam Buchert, celý článek na reflex.cz a obsáhlá příloha o Polsku v tištěném časopisu Reflex

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Frasyniuk byl ráno odvezen v poutech na prokuraturu

Publikoval před

Dnes ráno polští policisté zatkli v jeho domě Władysława Frasyniuka a v poutech je odvezli do sídla polské prokuratury. Legendární polský opoziční předák byl po deseti minutách propuštěn. Bylo mu sděleno obvinění za porušení fyzické integrity dvou polských policistů ve strkanici na smolenské kontramanifestaci konané loni v červnu. Frasyniuk tehdy seděl na vozovce a snažil se spolu s několika desítkami kolegů zabránit pochodu účastníků vzpomínkové demonstrace k prezidentskému paláci. 

Policisté jej museli za ruce a za nohy vynést z vymezeného prostoru. Frasiniuk byl na prokuraturu již dvakrát předvolán, ale předvolání označil za policejní represi a veřejně je ignoroval. Frasiniukovi to připomnělo jeho zkušenosti z doby Solidarity a ve svém prohlášení uvedl, že nynější vláda láme demokratické základy státu a zavádí předpisy, které jsou v rozporu s ústavou. Na předvolání takové vlády neměl v úmyslu reagovat a na prokuraturu se dostavit. Polský prokurátor měl jiný názor a nechal jej policisty předvést v poutech a sdělil mu obvinění.

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Popeleční středa na svátek zamilovaných

Publikoval před

Mnoho chrámů v evropských městech se chlubí tím že vlastní nějakou relikvii svatého Valentýna. Včetně Lublinu, Krakova a Chełmna. Oslavy a mše na počest patrona zamilovaných se odbývají například v bazilice sv. Floriana v Krakově a zváni jsou nejen zamilovaní, ale i všichni, kdo hledají pravou lásku. V Chelmnu, které se chce stát městem zamilovaných je vedle modliteb u ostatků svatého organizován i barevný průvod s pochodem ulicemi s dechovkou a lampiony.

Jenže letos vyšla popeleční středa na svátek svatého Valentýna. V tento den kněz na znamení pokání a obrácení uděluje popelem při bohoslužbě znamení kříže na čelo a říká: „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš“. Část polské společnosti kritizuje valentýnské oslavy jako komerční projev amerikanizace a některé „singl“ za „tyranii bytí ve svazku“.

Mnoho Poláků tedy bude zítra kombinovat počátek půstu se svátkem zamilovaných. Asi tedy v Polsku nebude tak velká spotřeba čokoládových srdcí, ale o to více růží. Romantický večer lze ostatně prožít i s prázdným žaludkem.

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement
Advertisement

Facebook

 • Polsko je jiné, než si většina Čechů myslí. Je modernější a vyspělejší 16.2.2018
  Přestože je Polsko náš důležitý soused, převládají o něm i jeho obyvatelích v Česku často zvláštní stereotypy. Některé už neplatí, jiné nikdy neodpovídaly realitě. Speciální příloha nového tištěného Reflexu se proto na tuto zemi podívala jinou optikou. Najdete v ní reportáž o moderní Varšavě, fenomény, které dnešní Poláky charakterizují, ale i to, proč tam probíhá […]
  Jaromír Piskoř
 • sPOLeCZně 15.2.2018
  Češi a Poláci si letos připomínají stoleté výročí svých moderních států. Je mnoho důvodů, proč slavit spolu: stáli jsme ve 20. století před stejnými výzvami: definovat a ubránit své státy, postavit se dvěma totalitním režimům a najít své místo na mapě Evropy. Právě okamžiky, kdy se české a polské cesty protínaly budou těžištěm našeho programu […]
  Jaromír Piskoř
 • Evropská komise má někdy stejný názor jako Polsko 15.2.2018
  „Projekt Nord Stream 2 se realizuje, i když se do země ještě nekoplo.“ řekl energetický expert a šéfredaktor portálu BiznesAlert Wojciech Jakóbik a dodal: „nicméně již rozděluje evropské země, které mají na tento projekt různé názory“. Zdůraznil, že „Německo chce levný plyn z Ruska a Nord Stream 2 namísto Ukrajiny učiní tuto zemi hlavním zprostředkovatelem […]
  Jaromír Piskoř