Connect with us
ReklamaAktuality

Jaroslaw Kaczyński pro Gazeta Polska

Publikoval před

V nedaleké budoucnosti nalezneme s prezidentem porozumění natolik, abychom mohli zveřejnit, že jsme dohodli mechanismus pro hluboké změny v polském soudnictví. Vetované projekty dávaly šanci na rychlou změnu. Zásahem prezidenta bude tento proces delší. Bude spíše dlouhý a těžší. – říká v rozhovoru pro Gazeta Polska Jaroslaw Kaczyński, předseda PiS. 

Pokud jde o resort spravedlnosti, řekl jsem panu prezidentovi, že se nebudu zabývat spory čtyřicátníků. Ministerstvo pracuje velmi dobře. Pokud jde o resort obrany, jsou známy rozměry sporu a já k tomu nemám co dodat. Přichází daleko jdoucí změny v tomto resortu. Je to efekt obrovské energie Antoniego Macierewicze, který je charakterově za ta léta už dosti znám. Z druhé strany ovšem proti oněm činnostem byla spuštěna ochranná fronta za zachování status quo. Ona srážka je hlavním důvodem očerňování šéfa MON.

Pokud jde o ministerstvo zahraničí, vždy jsem měl názor, že model, který fungoval za života mého bratra se osvědčil a stálo by za to se k němu vrátit. Jistě, nelze vyloučit premiéra, ale za mých časů dominantní roli v zahraniční politice hrál prezident. Na evropské Rady může také jezdit prezident. Musí samozřejmě hájit rozhodnutí vlády, ale to se nevylučuje. Dnes to tak nefunguje a je to pravděpodobně příčinou napětí mezi vládou a prezidentem. Přeci je možné tuto záležitost vyřešit a eliminovat nepotřebné emoce.

Řekl jsem narovinu prezidentovi, že nevidím důvod do stabilních podmínek politického života v Polsku zavádět prezidentský systém. Premiér podléhá kontrole parlamentu, vlastní strany, … a prezident ne. Ještě jednou se vracím v úvahách do doby, kdy jsem byl premiérem a můj bratr prezidentem. V Polsku existuje možnost politické dohody o rozdělení kompetencí bez změny ústavy.

Budeme-li souhlasit s referendem (navrhovaným prezidentem), to bude záležet na mnoha okolnostech. Jistě nebudeme jako strana mající většinu a vládu vyzývat lidi, aby podpořili riskantní změnu, která může být v budoucnu počátkem něčeho nedobrého. Nejsme šílenci. V dnešních časech se prezidentské volby stávají jakousi formou plebiscitu, ve kterých nevyhrává odpovědný politik, ale často politik celebrita. Příklad Francie ukazuje, kolik zlého může z takovéto situace vzniknout.

V Sejmu musíme rozhodnout, zda uděláme komisi, výbor či skupinu kolem problému reparací. Každá z variant má své pro a proti. Komise bude mít více možností, ale do jejího složení se budou drát poslanci, kteří budou reprezentovat německé nikoli polské zájmy. Chceme precizně vypracovat scénář několika budoucích kroků a teprve pak jej realizovat. Mimo jednání s německou stranou, což pochopitelně nevylučujeme, existují americké soudy. Tuto možnost velmi intenzivně analyzujeme. Mimo všechno, zvednutí tématu reparací a jeho rozšíření je dokonalým nástrojem informování světa o tom, jak opravdu vypadala II. světová válka, co dělali Němci v Polsku, jak to dělali, kdo byl obětí a kdo katem.

Rozhovor vyšel v Gazeta Polska

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Jaroslaw Kaczyński byl ohrožen na životě

Publikoval před

Jaroslaw Kaczyński, předseda polské vládní stany Právo a Spravedlnost strávil měsíc v nemocnici, oficiálně s diagnózou pochroumaného kolena. To že tam byl tak dlouho, bez oficiálních zpráv o stavu jeho zdraví, bylo příčinou mnoha spekulací. Vládní politici o jeho nemoci nehovořili, tisková mluvčí opakovala, že předseda úřaduje z nemocničního lůžka a v nemocnici se čas od času střídali na návštěvách vrcholní politici PiS. „Zaručené“ zprávy o tom, že předseda má rakovinu slinivky se nepotvrdily a den po tom, co o zdraví Jaroslawa Kaczyńského začala spekulovat i česká média, byl propuštěn do domácího léčení.

Ovšem dnes, při banální debatě v polském rádiu o možných kolapsech u sledování fotbalu uteklo polskému ministrovi zdravotnictví že: „Zdravotní stav Jaroslawa Kaczyńského byl takový, že byla nutná jeho hospitalizace v nemocnici. Pokud by k ní nedošlo, byl ohrožen jeho život.“ I když se pak následně snažil onu větu zamluvit odkazem na lékařské tajemství, celková úleva v hlase ministra zdravotnictví byla znatelná a jal se hovořit o tom, že fanoušci se raději mají radovat společně, a ne doma na kanapi.

Je na Jaroslawu Kaczyńském, zda zveřejní, co že mu to bylo a jak byl ohrožen jeho život. Jeho zdraví se prohlášením ministra zdravotnictví stalo součástí polské politické skutečnosti a mnoha mírně řečeno velmi cynických poznámek polských opozičních politiků přecházejících často až do hyenismu. Polská politická scéna je tak razantně a nepřátelsky rozdělena, že očekávat od tamní opozice základní lidské reflexe asi nejde.

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Polsko jsme podpořili jen verbálně

Publikoval před

Polsko bude čelit disciplinárnímu řízení, což je další etapa procedury pro odebrání hlasovacích práv v Evropské radě. Podle informací ze zákulisí Polsko podpořilo pouze Maďarsko a verbálně a jen prohlášením, že onen postup je předčasný Slovensko a Česká republika. 14 zemí se vyjádřilo pro onen postup (mimo jiné Francie, Německo, Španělsko, Portugalsko, Irsko či Litva) a u některých zemí není jasné, jak by hlasovaly o vlastním odebrání práv, protože když bylo dosaženo minima 14 hlasů, hlasování bylo ukončeno, píše rmf24.pl

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Češi a Slováci polské potraviny nemají v lásce

Publikoval před

„Nejhůře hodnocené bylo polské maso, a to známkou 3,6 z 5 (5=nejhorší), podobně dopadla i vejce a výrobky z vajec s hodnocením 3,4,“ píše Český národní panel ve své tiskové zprávě. Zároveň ale podotýká, že image, opravdová kvalita a nákupní chování jsou odlišné kategorie, přičemž vliv na slabou pověst polských potravin mohou mít i různé medializované aféry.

Průzkum se ptal 2400 respondentů, přičemž vždy 800 bylo z Česka, Slovenska a Polska. Překvapivé zjištění bylo, že Poláci si kvality svých vlastních potravin cení a hodnotí je známkou 2,3 (5=nejhorší). Naproti tomu v Česku a na Slovensku jejich produkty označují za špatné.

ČTK – Týden, celý text zde

 

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Jaroslaw Kaczyński byl ohrožen na životě 15.6.2018
  Jaroslaw Kaczyński, předseda polské vládní stany Právo a Spravedlnost strávil měsíc v nemocnici, oficiálně s diagnózou pochroumaného kolena. To že tam byl tak dlouho, bez oficiálních zpráv o stavu jeho zdraví, bylo příčinou mnoha spekulací. Vládní politici o jeho nemoci nehovořili, tisková mluvčí opakovala, že předseda úřaduje z nemocničního lůžka a v nemocnici se čas […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko jsme podpořili jen verbálně 15.6.2018
  Polsko bude čelit disciplinárnímu řízení, což je další etapa procedury pro odebrání hlasovacích práv v Evropské radě. Podle informací ze zákulisí Polsko podpořilo pouze Maďarsko a verbálně a jen prohlášením, že onen postup je předčasný Slovensko a Česká republika. 14 zemí se vyjádřilo pro onen postup (mimo jiné Francie, Německo, Španělsko, Portugalsko, Irsko či Litva) […]
  Jaromír Piskoř
 • Muzeum polské vodky 14.6.2018
  „Polská vodka je neoddělitelnou součástí polské kultury a významným vyváženým artiklem, který je díky své znamenité chuti a vytříbené kvalitě oslavovaný po celém světě. Návštěvníci se zde dozví o bohaté historii, tradici a výrobních metodách,“ vysvětlil výkonný ředitel nadace Polish Vodka Foundation Andrzej Szumowski. Podle zástupců instituce jde dokonce o první muzeum v zemi, které […]
  Jaromír Piskoř