Reklama
design Datum , .
RSS
Jaroslaw Kaczyński pro Gazeta Polska
Publikováno v Čt. 26. Říjen 2017 v rubrice Aktuality

V nedaleké budoucnosti nalezneme s prezidentem porozumění natolik, abychom mohli zveřejnit, že jsme dohodli mechanismus pro hluboké změny v polském soudnictví. Vetované projekty dávaly šanci na rychlou změnu. Zásahem prezidenta bude tento proces delší. Bude spíše dlouhý a těžší. – říká v rozhovoru pro Gazeta Polska Jaroslaw Kaczyński, předseda PiS. 

Pokud jde o resort spravedlnosti, řekl jsem panu prezidentovi, že se nebudu zabývat spory čtyřicátníků. Ministerstvo pracuje velmi dobře. Pokud jde o resort obrany, jsou známy rozměry sporu a já k tomu nemám co dodat. Přichází daleko jdoucí změny v tomto resortu. Je to efekt obrovské energie Antoniego Macierewicze, který je charakterově za ta léta už dosti znám. Z druhé strany ovšem proti oněm činnostem byla spuštěna ochranná fronta za zachování status quo. Ona srážka je hlavním důvodem očerňování šéfa MON.

Pokud jde o ministerstvo zahraničí, vždy jsem měl názor, že model, který fungoval za života mého bratra se osvědčil a stálo by za to se k němu vrátit. Jistě, nelze vyloučit premiéra, ale za mých časů dominantní roli v zahraniční politice hrál prezident. Na evropské Rady může také jezdit prezident. Musí samozřejmě hájit rozhodnutí vlády, ale to se nevylučuje. Dnes to tak nefunguje a je to pravděpodobně příčinou napětí mezi vládou a prezidentem. Přeci je možné tuto záležitost vyřešit a eliminovat nepotřebné emoce.

Řekl jsem narovinu prezidentovi, že nevidím důvod do stabilních podmínek politického života v Polsku zavádět prezidentský systém. Premiér podléhá kontrole parlamentu, vlastní strany, … a prezident ne. Ještě jednou se vracím v úvahách do doby, kdy jsem byl premiérem a můj bratr prezidentem. V Polsku existuje možnost politické dohody o rozdělení kompetencí bez změny ústavy.

Budeme-li souhlasit s referendem (navrhovaným prezidentem), to bude záležet na mnoha okolnostech. Jistě nebudeme jako strana mající většinu a vládu vyzývat lidi, aby podpořili riskantní změnu, která může být v budoucnu počátkem něčeho nedobrého. Nejsme šílenci. V dnešních časech se prezidentské volby stávají jakousi formou plebiscitu, ve kterých nevyhrává odpovědný politik, ale často politik celebrita. Příklad Francie ukazuje, kolik zlého může z takovéto situace vzniknout.

V Sejmu musíme rozhodnout, zda uděláme komisi, výbor či skupinu kolem problému reparací. Každá z variant má své pro a proti. Komise bude mít více možností, ale do jejího složení se budou drát poslanci, kteří budou reprezentovat německé nikoli polské zájmy. Chceme precizně vypracovat scénář několika budoucích kroků a teprve pak jej realizovat. Mimo jednání s německou stranou, což pochopitelně nevylučujeme, existují americké soudy. Tuto možnost velmi intenzivně analyzujeme. Mimo všechno, zvednutí tématu reparací a jeho rozšíření je dokonalým nástrojem informování světa o tom, jak opravdu vypadala II. světová válka, co dělali Němci v Polsku, jak to dělali, kdo byl obětí a kdo katem.

Rozhovor vyšel v Gazeta Polska

Kalend akc
Publikováno v Út. 07. Listopad 2017 v rubrice Akce, Aktuality

Celovečerní i krátké filmy, program pro děti, vernisáž festivalových výstav, kulinářské překvapení, knížky a vyšívací dílna ve vašem oblíbeném letenském kině! Více na bardzofajnyfestival

Celý článek »