Connect with us
Reklama
Aktuality

Guvernér Národní banky Adam Glapiński a jeho andílci

Published

on

Adam Glapiński doprovázený Kamilou Sukiennikovou (vlevo) a Martynou Wojciechowskou měl dosti ostrý spor s premiérem Morawieckým ohledně korupčního jednání bývalého šéfa polského bankovního dohledu. Tato aféra skončila uvalením vazby na bývalého úředníka a jakýmsi bočním únikem informací byla výše platu Martyny Wojciechowské – ředitelky odboru komunikace a propagace Národní banky Polska, která se v kauze mediálně velmi silně angažovala.

Wojciechowska má mít v NBP měsíční odměnu ve výši 65 000 PLN (396 000 Kč), napsala Gazeta Wyborcza s odkazem na finanční přiznání Wojciechowské za rok 2016. Možná, že výpočet „GW“ je mylný, ale to by znamenalo, že Wojciechowska dostala v posledních měsících své minulé práce na ministerstvu školství obrovskou odměnu.

NBP sice není financována z polského státního rozpočtu, ale centrální banka byla a je státní institucí, a proto by měla být v zájmu jejího obrazu a důvěry v polský bankovní sektor transparentní, píše GW. Pro Jaroslawa Kaczyńského je výše příjmů „andílka“ jeho dlouholetého přítele Adama Glapińského problém, obzvláště, když je šéf centrální banky podle ústavy neodvolatelný. Glapiński není v polské politice žádným ořezávátkem a už se vyjádřil, že své lidi bude bránit. PiS si ale zakládá na tom, že do politiky se nechodí pro peníze a na základě tlaku Jaroslawa Kaczyńského si polští poslanci dokonce snížili mzdy.

Polská opozice si pochopitelně této kauzy užívá, a protože NBP výši platů svých zaměstnanců nezveřejňuje, navrhla zákon, podle kterého by byla výše platů v polské centrální bance veřejná. Mluvčí PiS Beata Mazurek pak připustila, že její strana onen zákon podpoří. Dnes PiS podala svůj vlastní návrh zákona, který má zveřejnit výši platů v NBP (i za dobu šéfování bývalých guvernérů) a nově definovat finanční stropy pro její vrcholové zaměstnance. V polském politickém jazyce to znamená vyhlášení války guvernérovi Glapińskému. Důsledky onoho sporu si ale zatím nikdo nedokáže představit.

Guvernér Adam Glapiński zareagoval dnes na kauzu takto:

„V tuto chvíli jsem připraven. Můžu stisknutím tlačítka zveřejnit platy 3 300 našich zaměstnanců a jejich veškeré výdělky. Zákon to ale neumožňuje. Bude-li zákon, zachovám se podle něj. Zveřejním klidně i platy uklízeček.“

Zastal se také svých dvou spolupracovnic a vedoucích odborů: „Hanebné, brutální, primitivní, sexistické prsení se nad dvěma matkami a jejich dětmi, které chodí do školy a školky, …“

Nedaroval nic kritikovi: „Rád bych poradil panu Gowinovi (místopředsedovi vlády), aby se zhluboka nadechl, než promluví o NBP. Jednou z dobrých tradic v Polsku, která je zaznamenána i v příslušné právní literatuře, je, že NBP a vláda jsou zcela samostatné instituce. Je tradicí, že zástupci NBP nekomentují práci vlády a ministrů, např. reformu vysokoškolského vzdělávání. Pan Gowin by si měl dát studenou sprchu a nemluvit o Národní bance, protože vyvolává zmatek, zvláště proto, že je zcela neinformovaný o tom, co se děje.“

Nezapomněl se pochválit: „Nikoho tady nezajímá, kdo je katolík, či kdo je ortodoxní. Cyklista nebo cestuje autobusem. Mohl bych vám zde přivést 200 zaměstnanců svázaných s Občanskou platformou, dalších 200 z SLD a dalších 200 z PiS. Nezáleží nám na tom, zda náš zaměstnanec doma sleduje TVN nebo TVP Info. Disciplína v bance je i přes to velmi vysoká.“

Adam Glapiński také potvrdil, že neuvažuje o rezignaci. Také reagoval: „A jak víte, s kterou stranou sympatizuji? Byl jsem ve straně naposledy v roce 1992.  Národní banka je daleko od jakékoli politiky. Nikdy nekoukám na to, odkud kdo pochází, jaké pohledy zastává. Je-li dobrý a loajální, cením si ho.“

Pochopitelně Adam Glapiński je historicky svázán s táborem Jarosława Kaczyńského. Ostatně ve své knize o fungování Porozmienie Centrum o něm Jaroslaw Kaczyński píše jako spolupracovníkovi, a dokonce v ní umístil i jeho fotografii.

Kauza zdá se být na vrcholu a poměrně pikantní zabarvení postupně ztrácí. Je z ní naopak cítit trochu prázdnota a postupně se vyjasňuje, že hlavním problémem, byl způsob práce Martyny Wojciechowské a její ostré lokty. Jak ve směru k bývalým spolupracovnicím, tak ve směru k médiím. Dovolil bych si tipnout, že celý příběh dopadne jako předchozí podobné. Vina padne na člověka pro špinavou práci, který bude odejit za všeobecného souhlasu všech zúčastněných. Je jen otázkou času, kdy to Adam Glapiński pochopí.

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Proč má PiS podporu poloviny polských voličů?

Published

on

Vládní strana v Polsku – Právo a Spravedlnost – má podporu kolem 47 %. Necelé tři měsíce před tamními parlamentními volbami. V českých médiích, stejně jako v polských opozičních, se ale slaví, polská levice se dala už konečně dohromady. Je jedno, že sotva splácá podporu 9 % polských voličů. Česká média nepublikují rozhovory s polským premiérem Morawieckým, už vůbec ne s předsedou PiS Jaroslawem Kaczyńským. Důležitou zprávou ale je, že na východě Polska policisté neuhájili pochod LGBT a tamní občané pěstmi narušili právo na shromažďování gejů a lesbiček.

V předvolebním kvasu feministická aktivistka Manuela Gretkowska píše v Gazete Wyborczej, že má přátele, kteří každý den po ránu otevírají internet s vírou, že Jaroslaw Kaczyński už konečně zemřel. Homosexuálové a lesbičky jsou pro vesměs katolické Polsko mnohem méně přijatelnější než u nás. Čtyřprocentní komunita českého voliče nebere a voliči Topky neřeší, s kým jejich předseda spí. V Polsku je to jinak. Aby tato komunita mohla spokojeně a „ve hříchu“ žít, musí za ní bojovat celá polská levicová a liberální politická scéna.

Češi také nechápou zaťatost většiny Poláků k potratům. České příhraniční soukromé kliniky na ní ale silně a radostně profitují. Onen emocionální konzervativní názor je historickou součástí Polska a my Češi to bereme opět liberálně s tím, ať si katolické Polsko, je jaké je. Už častokrát ale nerozumíme polským politickým sporům, kdy polská politická scéna prostě nechce mávnout rukou nad 4 % menšinou, jak je to u nás. Běžný Pražák pochod homosexuálů ve svém uvažování vrazí mezi několik maratonů a vnímá jej pouze jako omezení dopravy. Polská politická současnost však onen fenomén bere jako podstatu sporu a nechce (chce), aby homosexuálové a lesbičky blbli na ulicích polských ekvivalentů Příbrami či Chrudimi. U nás LGBT komunitu jezdit mimo Prahu ani nenapadne, protože – ať se bez mediálního efektu projdou.

Happening, kdy spoře oděné feministky nesou v Opavě monstranci ve tvaru kosočtverce opavské občany nenaštve. Pomyslí si něco o opušťáku z tamního blázince. V Polsku je ale tato symbolika pro velké množství běžných občanů zločinem. Česká média budou psát o porušování základních lidských práv a že homosexuálové a lesbičky jsou v Polsku diskriminováni. Nejsou. V katolickém Polsku jim ale ještě neschválili takovou šíři prostoru, jako ve Francii či u nás. A kdy a zda Polsko schválí adopci homosexuálním párům je výsostné právo polského Sejmu.

Před několika lety byla symbolem ideologie LGBT ve Varšavě socha Duhy na náměstí Spasitele. Byla několikrát zapálená a obnovována a v roce 2015 ji varšavský magistrát nadobro odstranil. Tak trochu je to symbol dnešního politického sporu, protože PiS využilo, a to už ve volební kampani do Evropského parlamentu, konzervativního povědomí většiny Poláků a jejich nechuti k ideologii LGBT. Polská levicová a liberální politická scéna a její média podporovaná evropským viděním transsexuality narazila na polskou normálnost. Jaroslaw Kaczyński chytil příležitost za vlasy a rozdělil Polsko v tomto názoru. Kromě toho plní volební sliby a polská vláda uvolňuje značné finanční prostředky do sociálních transferů.

No, a pak se divme, že má PiS podporu poloviny polských voličů.

Continue Reading

Aktuality

Koalice – populární slovo polské opozice

Published

on


Polští Lidovci se rozhodli kandidovat do Sejmu samostatně (vytvořili si značku Koalicja Polska) a tím rozbili iniciativu šéfa Občanské platformy kandidovat podobně jako v eurovolbách (Evropská koalice) v širokém opozičním bloku do polského Sejmu a Senátu. Schetynova snaha o zachování jednoty polské opozice narazila na nechuť lidovců kandidovat na společné kandidátce s představiteli LGBT, což bylo pro tradiční lidovecké voliče nepřijatelné a mnoho z nich proto ve volbách do Evropského parlamentu volilo PiS. Po opatrném váhání se lidovci dávají dohromady s hnutím Kukiz 15, ale úspěch této iniciativy je ve hvězdách, protože programové nápady Pawla Kukize se s polskou realitou dosti míjí a samotné jeho hnutí se také už pohybuje hodně blízko volebnímu prahu 5 %. Kukiz stále váhá a jeho poslanci mu z parlamentního klubu postupně odcházejí a míří k PiS či ukončují svou politickou činnost. Polská Koalice bude tedy složená z členů PSL, posbíraných bývalých politiků vyhozených z Občanské platformy za protipotratové názory, některých členů hnutí Kukiz, členů Unie evropských demokratů, z Nezávislých a různě posbíraných umírněných patriotických osobností.

Model Evropské koalice ale pohřbili i regionální představitelé Občanské platformy, pro které zas bylo nepředstavitelné, aby kandidovali na společných kandidátkách s profláknutými komunistickými veterány, které hodlala delegovat na společné kandidátky SLD. Schetyna tedy od předpokládané široké koalice musel ustoupit, ale protože mu vnitřní průzkumy ukázaly, že kandidování pod samostatnou značkou Občanské platformy je pro Občanskou platformu už značně nevýhodné, vytvořil model Koalice občanské, kterou kromě členů Občanské platformy, pozřelé Nowoczesne, feministické Inicjatywy Polske, mají tvořit nestraníci či osobnosti z komunální politiky a nevládních organizací.

Continue Reading

Aktuality

Polská levice vytvořila Lewici

Published

on

„Redakční kolegové a kolegyně, kterým bije srdce na levé straně si při sledování televize potají vzrušeně utírali slzy. Kdo by před dvěma lety uvěřil, že Biedroń, Zandberg a Czarzasty ohlásí společnou levicovou koalici.“ napsala Wyborcza o pocitech vlastních redaktorů. Spojení polské politické levice, tedy postkomunistické SLD, marxistické Razem a Wiosny není překvapivé. Biedrońova Wiosna směrovala nekompromisně pod volební práh, pod kterým se SLD a Razem ocitly už dávno. Společně by se do polského Sejmu ony formace mohly dostat, tedy pokud se dohodnou na rozdělení míst na kandidátkách a rozdělení peněz z případného volebního výsledku.

Pragmaticky ale asi pro jistotu vytvoří volební listy tak, aby se vyhnuli koaličnímu prahu 8 %. Výsledky voleb v roce 2015 totiž poslaly Sjednocenou levici s výsledkem 7,55 % mimo polský parlament. Při předpokládané volební účasti v podzimních volbách v Polsku kolem 60 % by Levice, aby se do Sejmu dostala, musela získat 1,5 milionů hlasů, a to je tak na hraně jejich možností.

Pro vyšší volební úspěch bude Levice chtít uzmout část voličů Občanské platformě, a to se projeví ve volební kampani. Levé křídlo Platformy dnes reprezentuje Barbara Nowacka, která byla v roce 2015 přední představitelkou neúspěšné Sjednocené levice. Za zmínku také stojí, že feministka Nowacka za studií chodila se Zandbergem a bývalí milenci budou spolu už po několikáté soupeřit o polský levicový elektorát. Tentokrát má ale Nowacka jistotu, že se do Sejmu dostane.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Proč má PiS podporu poloviny polských voličů? 21.7.2019
  Vládní strana v Polsku – Právo a Spravedlnost – má podporu kolem 47 %. Necelé tři měsíce před tamními parlamentními volbami. V českých médiích, stejně jako v polských opozičních, se ale slaví, polská levice se dala už konečně dohromady. Je jedno, že sotva splácá podporu 9 % polských voličů. Česká média nepublikují rozhovory s polským […]
  Jaromír Piskoř
 • Koalice – populární slovo polské opozice 20.7.2019
  Polští Lidovci se rozhodli kandidovat do Sejmu samostatně (vytvořili si značku Koalicja Polska) a tím rozbili iniciativu šéfa Občanské platformy kandidovat podobně jako v eurovolbách (Evropská koalice) v širokém opozičním bloku do polského Sejmu a Senátu. Schetynova snaha o zachování jednoty polské opozice narazila na nechuť lidovců kandidovat na společné kandidátce s představiteli LGBT, což […]
  Jaromír Piskoř
 • Polská levice vytvořila Lewici 20.7.2019
  „Redakční kolegové a kolegyně, kterým bije srdce na levé straně si při sledování televize potají vzrušeně utírali slzy. Kdo by před dvěma lety uvěřil, že Biedroń, Zandberg a Czarzasty ohlásí společnou levicovou koalici.“ napsala Wyborcza o pocitech vlastních redaktorů. Spojení polské politické levice, tedy postkomunistické SLD, marxistické Razem a Wiosny není překvapivé. Biedrońova Wiosna směrovala […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality