Connect with us
Reklama
Aktuality

Guvernér Národní banky Adam Glapiński a jeho andílci

Published

on

Adam Glapiński doprovázený Kamilou Sukiennikovou (vlevo) a Martynou Wojciechowskou měl dosti ostrý spor s premiérem Morawieckým ohledně korupčního jednání bývalého šéfa polského bankovního dohledu. Tato aféra skončila uvalením vazby na bývalého úředníka a jakýmsi bočním únikem informací byla výše platu Martyny Wojciechowské – ředitelky odboru komunikace a propagace Národní banky Polska, která se v kauze mediálně velmi silně angažovala.

Wojciechowska má mít v NBP měsíční odměnu ve výši 65 000 PLN (396 000 Kč), napsala Gazeta Wyborcza s odkazem na finanční přiznání Wojciechowské za rok 2016. Možná, že výpočet „GW“ je mylný, ale to by znamenalo, že Wojciechowska dostala v posledních měsících své minulé práce na ministerstvu školství obrovskou odměnu.

NBP sice není financována z polského státního rozpočtu, ale centrální banka byla a je státní institucí, a proto by měla být v zájmu jejího obrazu a důvěry v polský bankovní sektor transparentní, píše GW. Pro Jaroslawa Kaczyńského je výše příjmů „andílka“ jeho dlouholetého přítele Adama Glapińského problém, obzvláště, když je šéf centrální banky podle ústavy neodvolatelný. Glapiński není v polské politice žádným ořezávátkem a už se vyjádřil, že své lidi bude bránit. PiS si ale zakládá na tom, že do politiky se nechodí pro peníze a na základě tlaku Jaroslawa Kaczyńského si polští poslanci dokonce snížili mzdy.

Polská opozice si pochopitelně této kauzy užívá, a protože NBP výši platů svých zaměstnanců nezveřejňuje, navrhla zákon, podle kterého by byla výše platů v polské centrální bance veřejná. Mluvčí PiS Beata Mazurek pak připustila, že její strana onen zákon podpoří. Dnes PiS podala svůj vlastní návrh zákona, který má zveřejnit výši platů v NBP (i za dobu šéfování bývalých guvernérů) a nově definovat finanční stropy pro její vrcholové zaměstnance. V polském politickém jazyce to znamená vyhlášení války guvernérovi Glapińskému. Důsledky onoho sporu si ale zatím nikdo nedokáže představit.

Guvernér Adam Glapiński zareagoval dnes na kauzu takto:

„V tuto chvíli jsem připraven. Můžu stisknutím tlačítka zveřejnit platy 3 300 našich zaměstnanců a jejich veškeré výdělky. Zákon to ale neumožňuje. Bude-li zákon, zachovám se podle něj. Zveřejním klidně i platy uklízeček.“

Zastal se také svých dvou spolupracovnic a vedoucích odborů: „Hanebné, brutální, primitivní, sexistické prsení se nad dvěma matkami a jejich dětmi, které chodí do školy a školky, …“

Nedaroval nic kritikovi: „Rád bych poradil panu Gowinovi (místopředsedovi vlády), aby se zhluboka nadechl, než promluví o NBP. Jednou z dobrých tradic v Polsku, která je zaznamenána i v příslušné právní literatuře, je, že NBP a vláda jsou zcela samostatné instituce. Je tradicí, že zástupci NBP nekomentují práci vlády a ministrů, např. reformu vysokoškolského vzdělávání. Pan Gowin by si měl dát studenou sprchu a nemluvit o Národní bance, protože vyvolává zmatek, zvláště proto, že je zcela neinformovaný o tom, co se děje.“

Nezapomněl se pochválit: „Nikoho tady nezajímá, kdo je katolík, či kdo je ortodoxní. Cyklista nebo cestuje autobusem. Mohl bych vám zde přivést 200 zaměstnanců svázaných s Občanskou platformou, dalších 200 z SLD a dalších 200 z PiS. Nezáleží nám na tom, zda náš zaměstnanec doma sleduje TVN nebo TVP Info. Disciplína v bance je i přes to velmi vysoká.“

Adam Glapiński také potvrdil, že neuvažuje o rezignaci. Také reagoval: „A jak víte, s kterou stranou sympatizuji? Byl jsem ve straně naposledy v roce 1992.  Národní banka je daleko od jakékoli politiky. Nikdy nekoukám na to, odkud kdo pochází, jaké pohledy zastává. Je-li dobrý a loajální, cením si ho.“

Pochopitelně Adam Glapiński je historicky svázán s táborem Jarosława Kaczyńského. Ostatně ve své knize o fungování Porozmienie Centrum o něm Jaroslaw Kaczyński píše jako spolupracovníkovi, a dokonce v ní umístil i jeho fotografii.

Kauza zdá se být na vrcholu a poměrně pikantní zabarvení postupně ztrácí. Je z ní naopak cítit trochu prázdnota a postupně se vyjasňuje, že hlavním problémem, byl způsob práce Martyny Wojciechowské a její ostré lokty. Jak ve směru k bývalým spolupracovnicím, tak ve směru k médiím. Dovolil bych si tipnout, že celý příběh dopadne jako předchozí podobné. Vina padne na člověka pro špinavou práci, který bude odejit za všeobecného souhlasu všech zúčastněných. Je jen otázkou času, kdy to Adam Glapiński pochopí.

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Česko a Polsko léta jednají o smlouvě pro záchranáře, ti zatím nesmějí u sousedů pomáhat

Published

on

Když se v Polsku hned za hranicemi stane vážná dopravní nehoda a české záchranné složky to k ní mají blíž, mohou k ní bez okolků vyrazit pouze hasiči. Sanitky by měly na hranicích zastavit, protože ani po letech vyjednávání dosud neexistuje mezistátní smlouva, která přeshraniční zásahy umožňuje. Kdy bude, se neodvažují odhadovat ministerstva zdravotnictví ani jedné země.

Za běžných okolností si člověk v dnešní Evropě často ani neuvědomí, že překročil státní hranice. Občas jsou ale hranice i dnes až bolestně hmotné. Záchranáři je při své práci překročit nemohou, pokud neexistuje příslušná mezinárodní smlouva. A její sepsání občas drhne. Kuriózní situace nastala na česko-polských hranicích. Zatímco pro hasiče se přeshraniční zásahy vyjednat podařilo, pro zdravotníky nikoli. Když tedy začne u hranic hořet, mohou Češi vyjet hasit do Polska a Poláci do Česka, ale odvézt zraněné pak už může pouze záchranná služba příslušné země. 

„Co nám nejvíc brání, abychom mohli legálně přejíždět hranice a poskytovat tam naše služby, je mezistátní dohoda, která nám udělí výjimku z pravidel pro poskytování zdravotních služeb na druhé straně,“ upřesnil ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Libor Seneta. Třeba v Krkonoších se o zraněného stará ten, kdo ho najde. Často totiž předem ani není jasné, na území kterého státu je. „Pakliže se jedná o pár desítek, stovek metrů, maximálně do půl kilometru, tak člověka samozřejmě nenecháme bez pomoci,“ ujistil Seneta. Správně by ale měla hraniční linie záchranáře zastavit i v horském terénu a šéf záchranky ujistil, že překračování hranice na horách „není plánované ani systematické“.

Česká strana čeká na polské připomínky ke smlouvě

Situace na polských hranicích je svérázná, s Rakouskem či Německem se vzájemné zásahy dávno podařilo domluvit. Jednání o rámcové smlouvě s Polskem probíhají s přestávkami již od roku 2012. „Věci se posouvají, ale ještě se nepodařilo dojít k dohodě a mít písemný dokument,“ přiznal náměstek královéhradeckého hejtmana Aleš Cabicar (TOP 09).

Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriely Štěpanyové se nyní čeká na polské připomínky ke smlouvě. „Jejich zaslání pravidelně urgujeme,“ ujistila. Mluvčí polského ministerstva zdravotnictví Krzysztof Jakubiak uvedl, že jde o dlouhodobou práci. „Pouze hluboká analýza v počáteční fázi minimalizuje riziko problémů při provádění regionálních dohod,“ uvedl. Ani jedno ministerstvo si netroufá odhadnout, kdy by mohla být smlouva podepsána.

Pozitivní je podle záchranářů skutečnost, že obě strany mají alespoň společná cvičení, a tak se na budoucí spolupráci připravují.

Autor: mld, ČT24

Continue Reading

Aktuality

Polsko volá po „společném stanovisku“ EU a NATO ke kauze Huawei

Published

on

Evropská unie a Severoatlantická aliance by měly přijmout „společné stanovisko“ ke společnosti Huawei, vyzývá polský ministr vnitra Joachim Brudziński poté, co byl zaměstnanec čínského výrobce telekomunikačních technologií zatčen a obviněn ze špionáže.

Spolu s Wang Wej-ťingem byl zatčen také bývalý polský zpravodajský důstojník Piotr D., oba mohou být zadrženi až na tři měsíce. „Znepokojení okolo firmy Huawei panuje též v NATO,“ řekl Brudziński a dodal, že organizace by měly společně rozhodnout, zda vyloučit Huawei ze svých trhů. Polsko chce pokračovat ve spolupráci s Čínou, ale potřebuje otevřít diskusi ohledně firmy Huawei, uzavřel ministr.

NATOaktual.cz

Continue Reading

Aktuality

Petruška Šustrová: Stop nenávisti

Published

on

Polsko zahalil smutek. V neděli těsně před osmou večer při hudební benefiční akci v Gdaňsku vpadl na pódium sedmadvacetiletý Stefan W. a pobodal dlouholetého primátora města Pawła Adamowicze.

Ten v pondělí po poledni zemřel.

Pawel Adamowicz byl starostou Gdaňsku od roku 1998, pošesté byl do této funkce zvolen loni v listopadu. V 80. letech byl součástí protikomunistického odborového svazu Solidarita. Adamowicz byl vystudovaný právník a jako politik velmi úspěšný, byl primátorem Gdaňsku více než 20 let, od roku 1998. V pondělí večer se v mnoha desítkách polských měst konaly smuteční pochody, shromáždění a mše, vyjádřily se desítky politiků včetně těch nejvyšších. Na shromážděních se recitovaly básně, pochody byly většinou mlčenlivé, hlavní heslo ovšem bylo společné: Stop nenávisti. Vražda zemi skutečně šokovala.

Útočník na pódiu před stovkami lidí vykřikoval, že gdaňský primátor zemře, protože on, vrah, byl nespravedlivě vězněn a ve vězení ho „mučila vláda Občanské platformy“.

Naučit se rozlišovat

Smutným paradoxem je, že Paweł Adamowicz už nebyl členem hlavní opoziční strany, kterou je Občanská platforma od voleb v roce 2015, v loňských volbách kandidoval do primátorské funkce za sdružení „Všechno pro Gdaňsk“. Stefan W., který je nyní obviněn a ve vazbě, byl v roce 2013 odsouzen na pět a půl roku za bankovní loupeže. Ve vězení u něj byla zjištěna schizofrenie. Propuštěn byl po vykonání trestu loni v prosinci. Šlo nepochybně o akt individuálního teroru, vraždu spáchal duševně chorý člověk, ovšem politici i všemožní veřejní činitelé, kteří se k ní vyjadřují, často mluví o neblahé atmosféře nenávisti, která v Polsku panuje. Polská společnost je hluboce rozdělená mezi stoupence vlády a opozice, kteří se přou, častují se různými urážkami, anebo spolu vůbec nemluví.

Opozice útočí na vládu, která jí oplácí stejným, pod proudem vzájemných osočení je často obtížné vyluštit, jaký je pravý stav věcí. Vládní politici – pro pořádek dodám, že ne všichni – bývají ochotni povzbuzovat i seskupení, která hlásají nenávist a dopouštějí se pod údajně vlasteneckými hesly násilných útoků. Podobnou situaci známe: i česká společnost je rozdělená, i u nás se kvůli politice rozpadla řada vztahů, stoupenci a odpůrci vlády si často nemohou přijít na jméno. Kdekdo kráčí za svou pravdou a nechce nic jiného slyšet, nevnímá argumenty a reaguje urážkami.

I u nás najdou extrémisté v politické vrstvě představitele, kteří jsou za projev podpory ochotni schválit i vystoupení, která by slušná společnost neměla tolerovat. Měli bychom se – v Polsku i u nás – naučit rozlišovat. Na kritice vlády samozřejmě není nic špatného, je ale pochybné pochodovat v jednom šiku s lidmi, kteří hlásají nenávist jako program. A měli bychom si dát pozor, zda nás nespokojenost neunáší příliš daleko, zda nepřekračujeme mez, za kterou už je běžné soužití nemožné.

Slova Stop nenávisti, která byla leitmotivem pondělních polských smutečních manifestací, opravdu není prázdné heslo. Pokud Polsko něco naléhavě potřebuje, je to snaha překlenout vzájemnou nesnášenlivost a pokusit se alespoň o vzájemnou komunikaci.

Petruška Šustrová, Rozhlas plus

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Česko a Polsko léta jednají o smlouvě pro záchranáře, ti zatím nesmějí u sousedů pomáhat 18.1.2019
  Když se v Polsku hned za hranicemi stane vážná dopravní nehoda a české záchranné složky to k ní mají blíž, mohou k ní bez okolků vyrazit pouze hasiči. Sanitky by měly na hranicích zastavit, protože ani po letech vyjednávání dosud neexistuje mezistátní smlouva, která přeshraniční zásahy umožňuje. Kdy bude, se neodvažují odhadovat ministerstva zdravotnictví ani […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko volá po „společném stanovisku“ EU a NATO ke kauze Huawei 18.1.2019
  Evropská unie a Severoatlantická aliance by měly přijmout „společné stanovisko“ ke společnosti Huawei, vyzývá polský ministr vnitra Joachim Brudziński poté, co byl zaměstnanec čínského výrobce telekomunikačních technologií zatčen a obviněn ze špionáže. Spolu s Wang Wej-ťingem byl zatčen také bývalý polský zpravodajský důstojník Piotr D., oba mohou být zadrženi až na tři měsíce. „Znepokojení okolo […]
  Jaromír Piskoř
 • Hrozí zmrazení peněz zemím EU, které nedodržují právo. Nahnuto má Polsko, Maďarsko či Rumunsko 18.1.2019
  Evropský parlament ve čtvrtek schválil návrh zastavit platby z rozpočtu Evropské unie členským zemím, které nerespektují zásady právního státu. Učinil tak na závěr čtyřdenního plenárního zasedání ve Štrasburku. Opatření, které je zamýšleno jako ochrana víceletého finančního rámce pro roky 2021 až 2027, musí odsouhlasit ještě unijní státy. „Nový mechanismus by měl zajistit, že unijní fondy […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality