Reklama
design Datum , .
RSS
Evropská komise požaduje po Polsku, aby přestalo kácet stromy
Publikováno v Čt. 13. Červenec 2017 v rubrice Aktuality

foto Greenpeace - B pralesPodle Evropské komise Polsko porušuje evropské direktivy spojené s programem Natura 2000 a kácí stromy v Bělověžském pralese na východě Polska. Evropská komise požádala Evropský soudní dvůr o rozhodnutí zakázat těžbu dřeva na území pralesa. Polské ministerstvo životního prostředí vydalo prohlášení, ve kterém tvrdí, že má takové argumenty, které názor komise (a ekologických hnutí) vyvrací. „Je povzbudivé, že se případ dostane k Soudnímu dvoru Evropské unie. Je to orgán, který je jmenován k urovnávání sporů. Polský ministr životního prostředí prof. Jan Szyszko opakovaně zdůraznil, že s velkým potěšením vystoupí před ESD, kde bude prezentovat důkazy, že opatření přijatá v Bělověžském pralese jsou zákonná. Profesor Jan Szyszko stál před tímto soudem už několikrát a pokaždé soud připustil, že měl pravdu.“ píše se v prohlášení ministerstva. (niezalezna.pl)

Společně s mnoha partnerskými organizacemi i aktivními jednotlivci monitorujeme přímo v lese, kolik dřeva se zde vytěží, a informace předáváme dál organizaci UNESCO a orgánům Evropské unie. UNESCO se pralesem zabývala na svém výročním zasedání a vyzvala Polsko, aby těžbu zastavilo a nechalo les růst jen s minimálními zásahy. Evropská unie i na základě našich dat zahájila proces tzv. infringementu, protože polská vláda podle ní porušila své závazky vůči evropskému společenství. Tento proces, který již v dnešní době míří k Soudnímu dvoru Evropské unie, by měl být pro Polsko především varováním, že podobné aktivity nebude EU tolerovat a že země může kvůli nezákonné těžbě čelit i postihům. (Greenpeace)

Kalend akc
Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu