Reklama
design Datum , .
RSS
Evropská komise požaduje po Polsku, aby přestalo kácet stromy
Publikováno v Čt. 13. Červenec 2017 v rubrice Aktuality

foto Greenpeace - B pralesPodle Evropské komise Polsko porušuje evropské direktivy spojené s programem Natura 2000 a kácí stromy v Bělověžském pralese na východě Polska. Evropská komise požádala Evropský soudní dvůr o rozhodnutí zakázat těžbu dřeva na území pralesa. Polské ministerstvo životního prostředí vydalo prohlášení, ve kterém tvrdí, že má takové argumenty, které názor komise (a ekologických hnutí) vyvrací. „Je povzbudivé, že se případ dostane k Soudnímu dvoru Evropské unie. Je to orgán, který je jmenován k urovnávání sporů. Polský ministr životního prostředí prof. Jan Szyszko opakovaně zdůraznil, že s velkým potěšením vystoupí před ESD, kde bude prezentovat důkazy, že opatření přijatá v Bělověžském pralese jsou zákonná. Profesor Jan Szyszko stál před tímto soudem už několikrát a pokaždé soud připustil, že měl pravdu.“ píše se v prohlášení ministerstva. (niezalezna.pl)

Společně s mnoha partnerskými organizacemi i aktivními jednotlivci monitorujeme přímo v lese, kolik dřeva se zde vytěží, a informace předáváme dál organizaci UNESCO a orgánům Evropské unie. UNESCO se pralesem zabývala na svém výročním zasedání a vyzvala Polsko, aby těžbu zastavilo a nechalo les růst jen s minimálními zásahy. Evropská unie i na základě našich dat zahájila proces tzv. infringementu, protože polská vláda podle ní porušila své závazky vůči evropskému společenství. Tento proces, který již v dnešní době míří k Soudnímu dvoru Evropské unie, by měl být pro Polsko především varováním, že podobné aktivity nebude EU tolerovat a že země může kvůli nezákonné těžbě čelit i postihům. (Greenpeace)

Kalend akc
Publikováno v Út. 07. Listopad 2017 v rubrice Akce, Aktuality

Celovečerní i krátké filmy, program pro děti, vernisáž festivalových výstav, kulinářské překvapení, knížky a vyšívací dílna ve vašem oblíbeném letenském kině! Více na bardzofajnyfestival

Celý článek »