Connect with us
Reklama
Aktuality

Euroskepticismus polského prezidenta Dudy

Published

on

„Až budou naše záležitosti vyřešeny, budeme se zabývat těmi evropskými, ostatně ať nás nechají na pokoji a umožní napravovat Polsko.“ řekl Andrzej Duda v Leżajsku. Duda během setkání s obyvateli zdůraznil, že Poláci „mají právo na to, aby si sami vládli a rozhodovali o tom, jakým směrem se Polsko bude ubírat a jakým způsobem bude napravovat shnilé instituce spoutané starými systémovými řešeními.“

Prezident také vyjádřil naději, že na konci funkčního období polského parlamentu a následně také prezidentského, budou Poláci vědět co si vrcholní politici myslí o občanech a ne „o imaginárním společenství, ze kterého pro nás moc neplyne.“
Polský prezident ukázal drápy a možná trochu moc silnými slovy odhalil, co si myslí o dnešní politice Evropské komise.

Bývalý prezident Aleksander Kwaśniewski mu napsal dopis, ve kterém mimo jiné píše: „V Polsku není politická ani společenská dohoda na antievropský kurz a žádná politická strana nemá politický ani morální mandát k jeho realizaci. Poláci jsou povinni být členem reálného a neimaginárního evropského společenství, ze kterého čerpáme a do kterého vnášíme polský vklad. Společenství, jehož hodnoty sdílíme a které jsme se v roce 2003 zavázali dodržovat.“

Polský prezident Duda sklidil za svá slova slinou vlnu kritiky od opozice a liberálních novinářů a o pár bodů jej v průzkumu o důvěře obyvatel přeskočil Donald Tusk. Mimochodem Jaroslawovi Kaczyńskému věří 35 % a negativně na něj nahlíží 57,3 % respondentů.

Polská politika těchto dnů je postižena masivní a nevybíravou kampaní před komunálními a vojvodskými volbami. Opozice ztrácí své dosud dominantní postavení v samosprávách a dělá vše pro zachování alespoň částečného vlivu na rozhodování ve velkých městech a regionech. V Polsku se za budoucích dvacet měsíců bude volit čtyřikrát. Komunální, evropské, parlamentní a prezidentské volby budou po sobě navazovat a volební kampaň se tak povede stále. Blok opozičních stran antiPiS zapomíná na své půtky a deklaruje svou snahu o zabránění PiS uzavřít koalice na jakékoli úrovni. Všechny volební průzkumy za delší dobu totiž dávají vládní straně průměrně 40 % podpory voličů.

Antipolská a antimaďarská politika Evropské komise a většiny v Evropském parlamentu bude mít ale v Polsku a Maďarsku negativní dopady na pozitivní vnímání oněch institucí a lze předpokládat, že jak v Polsku, tak v Maďarsku v evropských volbách posílí euroskeptické a protievropské strany. V Polsku není realistické předpokládat, že by protievropské strany dosáhly výraznějších úspěchů. Potenciál národoveckých stran není velký a dnes jediný polský poslanec v Evropském parlamentu nebude násobně „rozmnožen“, i když si to přeje. Jenže euroskeptický PiS či Fides určitě posílí a jarní evropské volby mohou přeorat dosavadní dominantní postavení eurosocialistů. Politika nové Evropské komise už bude jiná. Bude muset reflektovat změny nálad v jednotlivých zemích a sebrat euroskeptikům některá témata, aby se za šest let nemusela obávat o ztrátu většiny.

Polsko se tak může stát ukázkou toho, jak bude postup eurosocialistů dlouhodobě účinný. Pokud se antiPiS nepodaří za dvacet měsíců změnit polskou vnitřní politickou scénu a tím i politický postoj Polska, stane se Polsko příkladem pro jiné země, jak se k eurosocialistickým nápadům stavět. V tom je polský politický vývoj pro Evropu tak důležitý.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Každý si přišel na své

Published

on

Po pár dnech lze už bez emocí hodnotit varšavský Pochod Nezávislosti. Skončil úspěchem pro vládnoucí PiS hlavně proto, že varšavský dav převyšující 200 000 demonstrujících lidí nerozbil jediné okno, nezapálil jediné auto, nikdo nebyl zraněn ani zatčen. Navzdory mnoha emocionálním mediálním titulkům i ze strany českých médií. Obzvláště jeden z dílny zahraniční redakce MF Dnes je příznačný: Nacionalisté všech zemí se spojí v Polsku. Ve Varšavě jich má být 250 tisíc 

Ano, někteří demonstrující byli sprostí, hlavně na adresu polských opozičních médií. Ano, bylo přítomno několik desítek i zahraničních nacionalistů. Ziemowit Przebitkowski z Młodzież Wszechpolska spálil vlajku Evropské unie a přiznal se k tomu. Několik desítek kontrademonstrujících bylo chráněno polskými policisty, ale dav kolem nich procházející a pouze skandoval „Bůh, čest a vlast“.

Několik polských televizí vysílalo Pochod v přímém přenosu, novináři o něm informovali ze svého pohledu a pro své diváky či čtenáře a zdůrazňovali informace podle zaměření redakčních titulů. Každý publicista si přišel na své. 

Ale také každý z oněch více než 200 000 demonstrujících si domů přinesl svůj vlastní pocit, který mu či jí už nikdo nevezme. Protože jich ale bylo tak mnoho, převládl v Polsku u nás nevídaný sváteční pocit hrdosti a sounáležitosti se zemí ve které žijí.  

Continue Reading

Aktuality

Pochod 11.11. bude i přes zákaz, jeho patronem se stal prezident Duda

Published

on

Polský Pochod Nezávislosti ke stému výročí vzniku Polska a dění kolem něj je svým způsobem ukázkou polského moderního politického myšlení – emoce a stálé řešení nějaké krize. Polské občanské postoje jsou ovšem, jako všude na světě, blahobyt a stabilita.

Polská europoslankyně za Občanskou platformu Róża Thun navrhla před nedávnem Evropskému parlamentu obecnou rezoluci o zákazu neonacistických skupin v Evropě. Nic, co by neměly všechny evropské státy ve svých zákonech. Nějak se jí do průvodního textu a mediálních výstupů přimotal ale i pochod polských patriotů plánovaný na 11.11. 2018 pořádaný ke 100. výročí polské státnosti, který je už půl roku připravován. I na základě této rezoluce kolegyně europoslankyně, končící varšavská primátorka Hanna Gronkiewicz-Waltz, onen pochod zakázala s odůvodněním, že polská policie je působením PiS v rozkladu a nemůže zajistit bezpečnost varšavských občanů.

Stejně jako loni budou fyzicky svými těly bránit pochodu aktivisté Občané RP, které podpořily polské opoziční poslankyně Joanna Schmidt a Joanna Scheuring-Wielgus ze strany Moderní. Loni polská policie zadržela 45 takto protestujících osob.

Polský prezident Duda zvažoval, že půjde v čele pochodu, ale nezávislí organizátoři mu prostě sdělili, že v čele pochodu půjdou oni. Zprvu se chtěla přidat i PiS, ale i to narazilo na neochotu organizátorů varšavského pochodu garantovat, aby pochodující nešli pod transparenty, které nejsou vládní straně po chuti.

Organizátoři pochodu se asi odvolají k soudu a budou hájit své ústavní právo. Jejich pochod byl loni silným národním gestem mnoha obyčejných Poláků, pravda některé transparenty hraničily, ale bylo jich v davu 60 000 lidí asi pět. Loni se polské varšavské kavárně nepodařilo udělat z Pochodu Nezávislosti nacistický pochod. Letos je lépe připravena, ale i organizátoři pochodu mají o zkušenost víc. Pochod pod heslem „Bůh, čest, vlasť“ ve Varšavě ale v neděli nebude.

Onen zákaz vyhrotil emoce i na druhé straně spektra. Pokud by polský soud pochod neodvolatelně zakázal, pochodovalo by tisíc zavilých národovců a proti nim levicoví bojůvkáři z Antify. Zákaz by je vytáhl z postelí. Polská policie by musela tvrdě zasáhnout. Pokud by soud pochod povolil, pochodovalo by několik desítek tisíc lidí a provokací by také dost.

Polský prezident Duda se dnes odpoledne setkal s polským premiérem Morawieckým a po jejich jednání mluvčí prezidenta ohlásil, že místo zakázaného pochodu bude státní pochod, který půjde stejnou trasou. Na návrh organizací vojenských veteránů a pod patronací polského prezidenta. K účasti v pochodu vyzvaly také Kluby Gazety Polské a další organizace blízké vládní PiS. Organizátoři Pochodu Nezávislosti vzkázali prezidentovi, aby pozdržel svou aktivitu do rozhodnutí soudu, ale také uznali, že pochod v takovémto případě prostě bude, a to je pro ně hlavní a nejvážnější.

Onen příběh vytváření krizí, emocí a řešení krizí je tak nějak polské politice vlastní. Europoslankyně Róża Thun s výraznou podporou Sorosovy Bátoryho nadace asi označí za ….. i polského prezidenta, ale po jeho rozhodnutí a se souhlasem polského premiéra se Pochod a jeho organizace dostaly do režimu státních oslav. A je co slavit.

Continue Reading

Aktuality

Sikorski se vrací do hry

Published

on

Známý polský politik Radosław Sikorski chce být europoslancem. Podle informací deníku Gazeta Wyborzca se má stát tahounem kandidátky opoziční Občanské platformy do jarních voleb do europarlamnetu. Nejenom pro Poláky je to překvapivá zpráva, Sikorski se z politiky stáhl po skandálu před třemi lety. Oficiálně informace sice nebyla jak Sikorskim, tak Platformou potvrzena, ale Wyborzca o ní píše, jako o definitivní věci. Navíc minulý týden sám Sikorski pro televizi Onet připustil: „Jsem v pokušení se vrátit.“

Demise před třemi lety zastavila mezi Poláky oblíbenému Sikorskému slibně nastartovanou politickou kariéru. Tehdy se poprvé na veřejnost objevily tajné nahrávky s hlasy předních polských politiků, podnikatelů i novinářů. Všechny byly pořízeny ve varšavské luxusní restauraci Sova a přátelé. V době politické nečinnosti se Sikorski často objevoval jako komentátor v médiích, je velmi aktivní na Twitteru, kde má přes milion sledujících. V posledních týdnech po celém Polsku propaguje svoji knihu Polsko může být lepší – ze zákulisí polské diplomacie.

Autor: Martin Kratochvíl, celý text na denik.cz

 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Každý si přišel na své 13.11.2018
  Po pár dnech lze už bez emocí hodnotit varšavský Pochod Nezávislosti. Skončil úspěchem pro vládnoucí PiS hlavně proto, že varšavský dav převyšující 200 000 demonstrujících lidí nerozbil jediné okno, nezapálil jediné auto, nikdo nebyl zraněn ani zatčen. Navzdory mnoha emocionálním mediálním titulkům i ze strany českých médií. Obzvláště jeden z dílny zahraniční redakce MF Dnes […]
  Jaromír Piskoř
 • Pochod 11.11. bude i přes zákaz, jeho patronem se stal prezident Duda 7.11.2018
  Polský Pochod Nezávislosti ke stému výročí vzniku Polska a dění kolem něj je svým způsobem ukázkou polského moderního politického myšlení – emoce a stálé řešení nějaké krize. Polské občanské postoje jsou ovšem, jako všude na světě, blahobyt a stabilita. Polská europoslankyně za Občanskou platformu Róża Thun navrhla před nedávnem Evropskému parlamentu obecnou rezoluci o zákazu […]
  Jaromír Piskoř
 • Sikorski se vrací do hry 7.11.2018
  Známý polský politik Radosław Sikorski chce být europoslancem. Podle informací deníku Gazeta Wyborzca se má stát tahounem kandidátky opoziční Občanské platformy do jarních voleb do europarlamnetu. Nejenom pro Poláky je to překvapivá zpráva, Sikorski se z politiky stáhl po skandálu před třemi lety. Oficiálně informace sice nebyla jak Sikorskim, tak Platformou potvrzena, ale Wyborzca o […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality