Connect with us
Reklama
Aktuality

Euroskepticismus polského prezidenta Dudy

Published

on

„Až budou naše záležitosti vyřešeny, budeme se zabývat těmi evropskými, ostatně ať nás nechají na pokoji a umožní napravovat Polsko.“ řekl Andrzej Duda v Leżajsku. Duda během setkání s obyvateli zdůraznil, že Poláci „mají právo na to, aby si sami vládli a rozhodovali o tom, jakým směrem se Polsko bude ubírat a jakým způsobem bude napravovat shnilé instituce spoutané starými systémovými řešeními.“

Prezident také vyjádřil naději, že na konci funkčního období polského parlamentu a následně také prezidentského, budou Poláci vědět co si vrcholní politici myslí o občanech a ne „o imaginárním společenství, ze kterého pro nás moc neplyne.“
Polský prezident ukázal drápy a možná trochu moc silnými slovy odhalil, co si myslí o dnešní politice Evropské komise.

Bývalý prezident Aleksander Kwaśniewski mu napsal dopis, ve kterém mimo jiné píše: „V Polsku není politická ani společenská dohoda na antievropský kurz a žádná politická strana nemá politický ani morální mandát k jeho realizaci. Poláci jsou povinni být členem reálného a neimaginárního evropského společenství, ze kterého čerpáme a do kterého vnášíme polský vklad. Společenství, jehož hodnoty sdílíme a které jsme se v roce 2003 zavázali dodržovat.“

Polský prezident Duda sklidil za svá slova slinou vlnu kritiky od opozice a liberálních novinářů a o pár bodů jej v průzkumu o důvěře obyvatel přeskočil Donald Tusk. Mimochodem Jaroslawovi Kaczyńskému věří 35 % a negativně na něj nahlíží 57,3 % respondentů.

Polská politika těchto dnů je postižena masivní a nevybíravou kampaní před komunálními a vojvodskými volbami. Opozice ztrácí své dosud dominantní postavení v samosprávách a dělá vše pro zachování alespoň částečného vlivu na rozhodování ve velkých městech a regionech. V Polsku se za budoucích dvacet měsíců bude volit čtyřikrát. Komunální, evropské, parlamentní a prezidentské volby budou po sobě navazovat a volební kampaň se tak povede stále. Blok opozičních stran antiPiS zapomíná na své půtky a deklaruje svou snahu o zabránění PiS uzavřít koalice na jakékoli úrovni. Všechny volební průzkumy za delší dobu totiž dávají vládní straně průměrně 40 % podpory voličů.

Antipolská a antimaďarská politika Evropské komise a většiny v Evropském parlamentu bude mít ale v Polsku a Maďarsku negativní dopady na pozitivní vnímání oněch institucí a lze předpokládat, že jak v Polsku, tak v Maďarsku v evropských volbách posílí euroskeptické a protievropské strany. V Polsku není realistické předpokládat, že by protievropské strany dosáhly výraznějších úspěchů. Potenciál národoveckých stran není velký a dnes jediný polský poslanec v Evropském parlamentu nebude násobně „rozmnožen“, i když si to přeje. Jenže euroskeptický PiS či Fides určitě posílí a jarní evropské volby mohou přeorat dosavadní dominantní postavení eurosocialistů. Politika nové Evropské komise už bude jiná. Bude muset reflektovat změny nálad v jednotlivých zemích a sebrat euroskeptikům některá témata, aby se za šest let nemusela obávat o ztrátu většiny.

Polsko se tak může stát ukázkou toho, jak bude postup eurosocialistů dlouhodobě účinný. Pokud se antiPiS nepodaří za dvacet měsíců změnit polskou vnitřní politickou scénu a tím i politický postoj Polska, stane se Polsko příkladem pro jiné země, jak se k eurosocialistickým nápadům stavět. V tom je polský politický vývoj pro Evropu tak důležitý.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Petruška Šustrová: Stop nenávisti

Published

on

Polsko zahalil smutek. V neděli těsně před osmou večer při hudební benefiční akci v Gdaňsku vpadl na pódium sedmadvacetiletý Stefan W. a pobodal dlouholetého primátora města Pawła Adamowicze.

Ten v pondělí po poledni zemřel.

Pawel Adamowicz byl starostou Gdaňsku od roku 1998, pošesté byl do této funkce zvolen loni v listopadu. V 80. letech byl součástí protikomunistického odborového svazu Solidarita. Adamowicz byl vystudovaný právník a jako politik velmi úspěšný, byl primátorem Gdaňsku více než 20 let, od roku 1998. V pondělí večer se v mnoha desítkách polských měst konaly smuteční pochody, shromáždění a mše, vyjádřily se desítky politiků včetně těch nejvyšších. Na shromážděních se recitovaly básně, pochody byly většinou mlčenlivé, hlavní heslo ovšem bylo společné: Stop nenávisti. Vražda zemi skutečně šokovala.

Útočník na pódiu před stovkami lidí vykřikoval, že gdaňský primátor zemře, protože on, vrah, byl nespravedlivě vězněn a ve vězení ho „mučila vláda Občanské platformy“.

Naučit se rozlišovat

Smutným paradoxem je, že Paweł Adamowicz už nebyl členem hlavní opoziční strany, kterou je Občanská platforma od voleb v roce 2015, v loňských volbách kandidoval do primátorské funkce za sdružení „Všechno pro Gdaňsk“. Stefan W., který je nyní obviněn a ve vazbě, byl v roce 2013 odsouzen na pět a půl roku za bankovní loupeže. Ve vězení u něj byla zjištěna schizofrenie. Propuštěn byl po vykonání trestu loni v prosinci. Šlo nepochybně o akt individuálního teroru, vraždu spáchal duševně chorý člověk, ovšem politici i všemožní veřejní činitelé, kteří se k ní vyjadřují, často mluví o neblahé atmosféře nenávisti, která v Polsku panuje. Polská společnost je hluboce rozdělená mezi stoupence vlády a opozice, kteří se přou, častují se různými urážkami, anebo spolu vůbec nemluví.

Opozice útočí na vládu, která jí oplácí stejným, pod proudem vzájemných osočení je často obtížné vyluštit, jaký je pravý stav věcí. Vládní politici – pro pořádek dodám, že ne všichni – bývají ochotni povzbuzovat i seskupení, která hlásají nenávist a dopouštějí se pod údajně vlasteneckými hesly násilných útoků. Podobnou situaci známe: i česká společnost je rozdělená, i u nás se kvůli politice rozpadla řada vztahů, stoupenci a odpůrci vlády si často nemohou přijít na jméno. Kdekdo kráčí za svou pravdou a nechce nic jiného slyšet, nevnímá argumenty a reaguje urážkami.

I u nás najdou extrémisté v politické vrstvě představitele, kteří jsou za projev podpory ochotni schválit i vystoupení, která by slušná společnost neměla tolerovat. Měli bychom se – v Polsku i u nás – naučit rozlišovat. Na kritice vlády samozřejmě není nic špatného, je ale pochybné pochodovat v jednom šiku s lidmi, kteří hlásají nenávist jako program. A měli bychom si dát pozor, zda nás nespokojenost neunáší příliš daleko, zda nepřekračujeme mez, za kterou už je běžné soužití nemožné.

Slova Stop nenávisti, která byla leitmotivem pondělních polských smutečních manifestací, opravdu není prázdné heslo. Pokud Polsko něco naléhavě potřebuje, je to snaha překlenout vzájemnou nesnášenlivost a pokusit se alespoň o vzájemnou komunikaci.

Petruška Šustrová, Rozhlas plus

Continue Reading

Aktuality

R.I.P.

Published

on

Starosta severopolského přístavního města Gdaňsku Pawel Adamowicz podlehl následkům útoku mladého Poláka, při kterém politik utrpěl vážná poranění srdce. „Nemohli jsme vyhrát,“ prohlásil ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski. Mladý Polák podezřelý z vraždy si nedávno odpykal trest vězení za přepadení několika bank. Během pobytu za mřížemi se u něj objevily psychické problémy a soudní psychiatr mu diagnostikoval paranoidní schizofrenii, píší polská média. (ČTK) 

 

Continue Reading

Aktuality

Stav Pawla Adamowicze je velmi vážný

Published

on

Zranění, která utrpěl v neděli večer starosta polského Gdaňsku Pawla Adamowicze na charitativní akci, jsou velmi vážná. Novinářům to podle deníku Gazeta Wyborcza potvrdil jeden z lékařů, kteří po dobu pěti hodin místního politika operovali. Adamowicz utrpěl vážná poranění srdce.

„Pacient žije. Klíčové budou nejbližší hodiny,“ řekl novinářům lékař Tomasz Stefaniak. Při operaci bylo třeba provést transfuzi krve. Spotřebováno bylo 41 krevních jednotek. Adamowicz utržil rány v oblasti srdce a také v břišní dutině.

Podezřelým z útoku je 27letý Stefan W., který podle informací polského listu na politika zaútočil 15centimetrovým vojenským nožem. Po násilném činu byl zadržen a dnes by si měl vyslechnout obvinění z pokusu o vraždu, uvedla Gazeta Wyborcza. 

Podle deníku jedna z ran přerušila aortu, která přivádí krev do srdce. Pacient musel být podle neoficiálních informací během operace resuscitován, stejně jako předtím ještě na místě činu.

Třiapadesátiletý starosta hovořil na pódiu při tradiční polské dobročinné akci, když na scénu v neděli okolo 20:00 SEČ vběhl muž, který jej pobodal. Televizní stanice TVN24 uvedla, že muž z pódia vykřikoval cosi o tom, že byl během vlády nyní opoziční Občanské platformy (PO) neprávem uvězněn. Adamowicz byl dříve členem této strany.

Útok na gdaňského starostu ihned odsoudili zástupci vlády včetně premiéra Mateusze Morawieckého a prezidenta Andrzeje Dudy, ale také bývalý polský premiér a nynější předseda Evropské rady Donald Tusk.

Adamowicz je starostou Gdaňsku od roku 1998, už pošesté byl do této funkce zvolen loni v listopadu. V 80. letech byl součástí protikomunistického odborového svazu Solidarita, který v přístavním městě vznikl. Je považován za liberála, podporuje například boj za práva sexuálních menšin a loni se zastal i místní židovské komunity poté, co na gdaňskou synagogu zaútočili vandalové.

Na dnešek jsou plánována shromáždění proti násilí v několika polských městech, mimo jiné v Gdaňsku, Toruni, Krakově, Katovicích nebo Štětíně. (ČTK)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Petruška Šustrová: Stop nenávisti 16.1.2019
  Polsko zahalil smutek. V neděli těsně před osmou večer při hudební benefiční akci v Gdaňsku vpadl na pódium sedmadvacetiletý Stefan W. a pobodal dlouholetého primátora města Pawła Adamowicze. Ten v pondělí po poledni zemřel. Pawel Adamowicz byl starostou Gdaňsku od roku 1998, pošesté byl do této funkce zvolen loni v listopadu. V 80. letech byl […]
  Jaromír Piskoř
 • R.I.P. 15.1.2019
  Starosta severopolského přístavního města Gdaňsku Pawel Adamowicz podlehl následkům útoku mladého Poláka, při kterém politik utrpěl vážná poranění srdce. „Nemohli jsme vyhrát,“ prohlásil ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski. Mladý Polák podezřelý z vraždy si nedávno odpykal trest vězení za přepadení několika bank. Během pobytu za mřížemi se u něj objevily psychické problémy a soudní psychiatr mu […]
  Jaromír Piskoř
 • Stav Pawla Adamowicze je velmi vážný 14.1.2019
  Zranění, která utrpěl v neděli večer starosta polského Gdaňsku Pawla Adamowicze na charitativní akci, jsou velmi vážná. Novinářům to podle deníku Gazeta Wyborcza potvrdil jeden z lékařů, kteří po dobu pěti hodin místního politika operovali. Adamowicz utrpěl vážná poranění srdce. „Pacient žije. Klíčové budou nejbližší hodiny,“ řekl novinářům lékař Tomasz Stefaniak. Při operaci bylo třeba […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality