Connect with us
Reklama
Aktuality

Elžbieta Bieńkowská to v Bruselu nemá asi jednoduché

Published

on

Říkala jsem svým kolegům v Bruselu, že se něco v Polsku stane. Nějaká strašná věc. Přeci nad námi visí mrak nenávisti. Přeci víme, co se už tři roky děje. Byla to politická vražda a vražda způsobená tím, co jedna strana v Polsku dělá.“

Po tomto vyjádření eurokomisařky Elžbiety Bieńkowské pro polské levicové oko.press se v Polsku nikdo už nepozastavil nad obsahem. Polská eurokomisařka je známá svým ostrým jazykem. Svého času bylo slavné její jiné souvětí.

„Pravda je taková, že majitel, čili Ministerstvo hospodářství, měli sedm let generálně v prdeli (polské) hornictví. Byly peníze a oni, víš, pili a fajfky kouřili a své lidi dosazovali. Sám víš, kolik vydělávali a náhle se to zesralo. Poslouchala jsem to rok, opravdu rok. Jenže to není moje kompetence ….“  To je doslovný zápis slov Elżbiety Bieńkowskiej, která hovořila s tehdejším šéfem polské CBA (antikorupční polská policie) Wojtunikiem – 5. června 2014 v restauraci Sowa i Przyjaciele, kde je nahráli tamní číšníci. 

Polská eurokomisařka Elżbieta Bieńkowska, se potýkala i s dosti kuriózním mediálním problémem. Polská bulvární média spekulovala, kde má paní komisařka druhé tetování. První – ozdobné nad loktem – bylo možno krátce spatřit v ranním pořadu polské televize TVN. Aby zastavila spekulace, sdělila paní eurokomisařka, že má vytetované slunce na zádech.

Několik let v Bruselu byla paní eurokomisařka skryta před polskými kamerami a objektivy. Největším šokem pro Poláky dnes tedy nejsou její proříznutá ústa, ale změna, která nastala.

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

 1. Freeeurope

  22.1.2019 at 21.07

  Elżbieta Bieńkowska je původně vystudována jako íránoložka. Do vlády ji dostal Donald Tusk za doby, kdy zastával post polského premiéra. Bieńkowskou jmenoval nejprve ministryní infrastruktury (mj.i dopravy), v níž totálně selhala. Logicky: Ve vztahu k danému rezortu nedisponovala ani kvalifikačním minimem. Jiným jejím „okřídleným“ výrokem, jenž se dostal na polskou veřejnost, bylo „za 6000 zlotých měsíčně by pracoval tak leda idiot“. Ještě před cca pěti lety (tj. v době, k níž se tento výrok vztahuje) byl takový plat pro řadového Poláka opravdu nedosažitelným. I dnes je výjimkou, a když – tak v lepším případě btto a ve Varšavě, Krakově, Vratislavi ještě, pokud vedoucí pracovník a ve velice dobře prosperující firmě… Bieńkowska dala výrokem o 6000 zlotých a idiotech najevo, jak daleko – opravdu až na kosmickou vzdálenost – je svou „úvahou“ od reality. Takový výrok vyzněl na veřejnosti i provokativně – a i také směšně: Podobně jako někdejší Jakešův brept, kdy ten si pletl brojlery s bojlery… A ani tahle „moudrost“ nebyla jedinou.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Šéf Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek v rozhovoru pro MF DNES

Published

on

Polsko je v drůbežím mase soběstačné z 283 procent. Poskytuje exportní dotace jeden zlotý, tedy šest korun, na kilogram. Kuřata se dovážejí ze Slovenska do Polska, kde se porazí a kuřecí maso se veze zpátky jen kvůli dotacím. Polští zemědělci neplatí zdravotní a sociální pojištění, odvádějí nižší daně. Mají úplně jiné podmínky. Když Češi v roce 2004 domlouvali podmínky při vstupu do EU, večer už bouchali šampaňské. Poláci jednali přes noc a mají lepší podmínky. Je to i tím, že jsou větší.

Chtěli jsme přece volný trh bez hraničních kontrol a platí nějaká pravidla a kontrolní mechanismy.
Kdo chce vyvézt přebytky do Česka, udělá to. Problém ale je, že podnákladové dovozy narážejí na český zákon o cenách, který jednoznačně říká, že ten, kdo prodává spotřebiteli, nesmí od dodavatele požadovat nižší cenu, než jsou náklady a přiměřený zisk. Jenomže my toto právo nevymáháme. Pomohlo by také, kdyby u sebe měla celní správa veterináře a policistu, mohli by pak zastavit každé auto a provést kontrolu nejen dokladů, ale i kvality zboží. Skončily by černé dovozy.

Ale k tomu byste potřeboval armádu úředníků.
Nejde o to, zastavit každé auto, ale o možnost zkontrolovat každé auto. Nikdo by zároveň nevěděl, že přijde kontrola.

Cožpak dnes někdo v potravinářském závodě nebo u distributora tuší, kdy mu zazvoní kontrola?
Vím z praxe, jak to funguje. Všichni, vědí, kde kontroly budou, takže se nenajde nic nebo jen minimum. Nebo si to konkurence mezi sebou zavolá. Systémové řešení se neuplatňuje. Vyrazte v neděli ráno k polským hranicím od Náchoda až po Český Těšín. Valí se to sem v tunách, máte plný mail nabídek masa za 18 korun za drůbeží čtvrtky. Nabízejí vám to bez papíru, s papírem, s DPH nebo bez, jak chcete. Neříkám, že všechno je načerno, míří sem obojí.

Autor: Filip Horáček, celý rozhovor na idnes.cz

Continue Reading

Aktuality

Polský způsob výběru DPH

Published

on

„V roce 2016, kdy se ještě nepodařilo realizovat naši reformu, jsme udělali první akce, jinak a na zcela jiné úrovni. Každý den tehdy vjíždělo do Polska 750 cisteren s palivem. Zavedli jsme permanentní kontroly na hranicích, tedy všichni kontrolní daňoví úředníci byli převeleni na tento úkol. Najednou se počet snížil na 150 cisteren denně. Obrat na čerpacích stanicích státního Orlenu a Lotosu se okamžitě zvýšil. V průběhu roku se to projevilo na konkrétních penězích a z DPH jsme získali dalších 8 mld. PLN.“ řekl dnešní polský ministr financí Marian Banaś na setkání Klubů Gazety Polske.

Continue Reading

Aktuality

Tusk na bílém koni nepřijede

Published

on

„Myslím si, že se Donald Tusk nevrátí do polské politiky“ řekla v Radio Zet Joanna Mucha, poslankyně Občanské platformy. To je informace, o které již delší čas spekulují polská média, ale přímo z tábora Občanské platformy, tedy formace, které je Donald Tusk čestným předsedou, se prozatím takto jasně nikdo nevyjádřil.

Donald Tusk si ještě vrátka k návratu a kandidatuře na polského prezidenta neuzavřel, ale podle průzkumů moc šancí nemá. Po prohraných volbách Evropské koalice navíc zcela ochladly jeho vztahy s Gregorzem Schetynou, předsedou Občanské platformy. Donald Tusk, který končí v čele Evropské rady se poohlíží po nějakém teplém místě uvnitř evropských struktur, spekulují polští komentátoři. Bude to mít ale těžké, na tiskové konferenci Juncker – Tusk, si prostořeký končící šéf EK dělal z Tuska šprťouchlata a ten to nesl dosti nešťastně (https://www.youtube.com/watch?v=lKH5m1yQe-I).

Onen mýtus polské opozice, že Tusk přijede na bílém koni je tak už nenávratně v ….

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Ukrajinec omdlel v práci, polská šéfová ho nechala umřít v lese 24.6.2019
  Ukrajinský dělník Vasyl Čornej omdlel při práci v polském podniku na výrobu rakví. Jeho polská šéfová, místo aby zavolala sanitku, ho odvezla do lesa a tam ho nechala. Ukrajinec zemřel, napsal v pondělí polský list Gazeta Wyborcza. Na Ukrajině po něm zůstala žena, tři malé děti a staří rodiče. „Nebyl nemocný, neupadal do bezvědomí, neměl […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko s podporou Česka zablokovalo přijetí cílů pro klimatickou neutralitu v roce 2050 24.6.2019
  Hlavní představitelé členských států nedosáhli ve čtvrtek v Bruselu dohody o dosažení cíle klimatické neutrality v roce 2050. Znění rezoluce, které obsahovalo zmínky o cíli pro tento rok, bylo vetováno především Polskem, podpořeným Českou republikou a Maďarskem, píše portál oenergetice.cz. Závěry summitu tedy nakonec vyzývají Evropskou komisi a Radu pouze k zajištění přechodu na klimaticky […]
  Jaromír Piskoř
 • Už dvacet let jsem tu knihu nečetl 24.6.2019
  Tworki, nejslavnější román ryzího a neopomenutelného polského autora Marka Bieńczyka, dostupný nyní českému čtenáři díky překladu Michaela Alexy, vyšel již před dvaceti lety. Nad jeho kvalitami však žasneme stále, čím dál víc. Proto jsme se Bieńczyka v rozhovoru ptali právě na jeho knihu, na hudebnost v próze, ale také na tajemství, sílu sentimentu a dojetí. […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality