Reklama
design Datum , .
RSS
Bývalý polský premiér Leszek Miller: Rusofobie se stala státní doktrínou
Publikováno v So. 23. Září 2017 v rubrice Aktuality

Leszek Miller foto wikipedia„Od jistého okamžiku politici, kteří jsou u moci, začali přepisovat polské dějiny a tvrdí, že druhá světová válka pro Polsko skončila v roce 1989 nebo srovnávají německou okupaci se „sovětskou okupací“, jak tomu říkají, která trvala do roku 1989.Rusofobie se stala státní doktrínou, kterou dnes provádí vláda. To zcela jistě ovlivňuje i smýšlení Poláků, hlavně mladé generace. Nejedná se pouze o nevraživost vůči cizím, Rusům nebo sovětským vojákům, ale celkem vzato žijeme v takové době, kdy se polská politika převážně koncentruje na odlišnosti, konflikty nebo spory namísto toho, aby hledala něco, co by sjednocovalo.“ řekl pro sputniknews.com bývalý polský premiér Miller.

 

 

Kalend akc
Publikováno v Ne. 15. Říjen 2017 v rubrice Akce, Aktuality

akce_sever_maxi_2V letech 1981–84 se odehrála jedna z největších celostátních akcí bezpečnostního aparátu komunistického režimu v Československu zaměřená na aktuální dění v sousedním Polsku. Její průběh a pozadí v diskusi rozebere dvojice renomovaných historiků. Dramatický politický vývoj v Polsku na počátku 80. let vyvolal zvýšenou aktivitu také na straně českých bezpečnostních složek.
Vybrané útvary ministerstva vnitra monitorovaly činnost odborového svazu Solidarita a opozičních skupin po obou stranách hranice, reakce české a polské veřejnosti na toto dění, a vyvíjely aktivity na podporu vládnoucího režimu v Polsku. Celý článek »

Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu